נחשפה תשתית צבאית של "החזית העממית"

הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי, בשיתוף עם משטרת ישראל וצה"ל, סיכל בחודשים האחרונים תשתית צבאית של ארגון "החזית העממית" באזור רמאללה, המורכבת ממספר חוליות חשאיות, שבין חבריה היו גם פעילים תושבי מזרח ירושלים, בעלי תעודות זהות ישראליות.


התשתית עסקה בתכנון פיגועים במתווים שונים, לרבות חטיפת חייל, וכן בהתחמשות לקראת מימוש פעילות טרור, ובכלל זאת בניסיון להשיג אקדחים ומשתיקי קול.

 

חברי התשתית נעצרו לאחר שכבר החלו בהכנות לביצוע הפיגועים. הכנות שכללו גיוס, ורכישת אמצעי לחימה. מעצרם של חברי התשתית מבעוד מועד, טרם מימשו כוונותיהם, מנע שורה של פיגועים.
 
עד כה נחקרו ע"י שירות הביטחון הכללי למעלה מ-20 פעילים, שנחשדו בהשתייכות לתשתית. בולטים בתשתית, שהינה בעלת פריסה רחבה והיררכית מאוד, מספר פעילים בעלי עבר צבאי עשיר, שהיו כלואים בעבר, חלקם מספר פעמים, ושבו לסורם לאחר שחרורם מהכלא. ביניהם: נאצר אבו חדיר, יליד 1961, תושב שועפאט בצפון ירושלים (בעל תעודת זהות כחולה), פעיל בכיר של "החזית העממית", ובעל עבר עשיר של פעילות טרור. בשנת 1981 התפוצץ בידיו מטען חבלה, עת עסק בהכנתו, וכתוצאה מכך הושחתו פניו וידיו. לאחר שחרורו מהכלא, בשנת 1986, המשיך אבו חדיר בפעילותו, ואף נעצר מספר פעמים נוספות על-רקע מעורבות בפעילות טרור.

 

בחקירתו בשירות הביטחון הכללי, הודה אבו חדיר כי שימש כאחראי על התשתית הצבאית וכאיש הקשר למפקדה בחו"ל. בפברואר 2011 הוא יצא לירדן ומשם יצר קשר עם בכירי "החזית העממית" בסוריה, במטרה להשיג מימון לפעילות הצבאית של התשתית, וכן סיוע בהוצאת חברי התשתית לאימונים צבאיים בחו"ל. בחקירות עלה עוד, כי אבו חדיר הנחה את חברי אחת מחוליות התשתית להשיג אקדחים ומשתיקי קול, ואף קיבל לידיו אקדח, אשר הוסגר במהלך חקירתו.

פעיל בולט נוסף, אשר שימש כראש חוליה, תחת הנחייתו של נאצר אבו חדיר, הוא וליד חבאס, יליד 1980, תושב כפר עקב, בצפון ירושלים (בעל תעודת זהות כחולה). חבאס, כלוא לשעבר, שהשתתף בלינץ בחייל אסף מיארה, בשנת 1998, השתחרר מהכלא בשנת 2007, וזמן לא רב לאחר מכן החל בגיוס פעילים לחוליות הצבאיות של "החזית העממית". הוא הודה בחקירתו, כי בהנחייתו של אבו חדיר פעל לרכישת אמצעי לחימה עבור החוליה שגייס, וכי חברי חולייתו ביצעו מספר ניסיונות לייצור חומר נפץ מאולתר. בנוסף הודה, כי אבו חדיר שוחח עמו על האפשרות של יציאה לאיראן לאימון צבאי. חולייתו של חבאס תכננה לבצע מספר פיגועים, ביניהם:

 

  • פיגוע חטיפת חייל.
  • פיגועי ירי לעבר יישובים ישראליים או חיילים באזור רמאללה ובירושלים.
  • פיגועי מטען בירושלים. בין היתר, נשקלה האפשרות להניח מטען במלון באזור שיח ג'ראח, והחוליה כבר פעלה להשגת חומרים לייצור חומר נפץ, וכן טלפון סלולארי, שישמש כצמוד מטען (לצורך הפעלת המטען באמצעות הטלפון).
  • הצתה או פיגוע מטען בחלמיש. החוליה החלה באיסוף מודיעין על אזור חלמיש.
  • רצח של חשוד בשיתוף פעולה עם ישראל, וזאת כאימון לקראת פיגוע "איכות".
  • השלכת בקבוקי תבערה.

לציין, כי החוליה אף תכננה לחטוף סוחר קרקעות פלסטיני לדרוש כופר תמורתו, למטרת מימון פעילותה.
פעיל אחר בתשתית, אשר תפקידו היה להשיג אמצעי לחימה לפעילות, הוא פראס ברגותי, יליד 1978, תושב בית רימא/רמאללה. ברגותי, כלוא לשעבר (בין השנים 2005-2001) על רקע חברות בחוליה צבאית, השתתפות באימונים צבאיים ותכנון פיגועים, שוחרר מהכלא, בשנת 2005, במסגרת שחרורי מחווה לאבו מאזן, ראש הרשות הפלסטינית, אך שב ונעצר כשנה לאחר שחרורו לאחר ששב לפעילות צבאית במסגרת "החזית העממית". ברגותי גויס לחולייתו של וליד חבאס בשנת 2010, ובחקירתו הודה ברכישת אקדחים, משתיקי קול ותחמושת לפעילותה של החוליה.

 

שני פעילים נוספים בחולייתו של וליד חבאס, הם נאאל טוחי, יליד 1980, וסם רנטיסי, יליד 1981, שניהם תושבי רמאללה. רנטיסי כלוא לשעבר בעל פעילות צבאית בחוליה של "החזית העממית", שתכננה פיגועי מטען לעבר רכבי צה"ל. השניים הונחו על ידי וליד חבאס לגייס חוליות צבאיות, והיו שותפים לתכנון הפיגועים.

 

נחקרים נוספים של התשתית הודו בחקירתם כי פעלו, בהתאם להנחיות שקיבלו, להקמת תשתית חשאית סודית וממודרת, וחלקם עסק באיתור דירות מסתור ובזיוף תעודות זהות.


חקירת התשתית עודנה נמשכת.