ציר הכספים של הג'יהאד האסלאמי וחמאס

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל ורשויות המס, נעצרו לחקירה בחודשים אפריל-מאי 10 תושבי מזרח ירושלים בהם גם עורכת דין, שהיו מעורבים מסוף שנת 2009 בהעברות כספים ממפקדות הארגונים ג'האד אסלאמי וחמאס ברצועת עזה לכלואים ביטחוניים בישראל, ביניהם רוצחים השפוטים למאסרי עולם ומבצעי פיגועים השפוטים לתקופות ארוכות.


אילוסטרציה

ראשיתה של הפרשה עם מעצרה ב-22/4/10 של עו"ד שירין עיסאווי, ילידת 1978, תושבת הכפר עיסאוויה, המבקרת בשגרה אסירים ביטחוניים רבים. עיסאווי נעצרה במחסום בכניסה לירושלים ובכליה נתפסו 100,000 דולר ו-53 אלף שקלים במזומן, אשר יועדו להפקדה לחשבונותיהם של אסירים ביטחוניים. כמו כן, נתפס ברשותה התקן מדיה נייד שהכיל מסמכים רבים מהנהגות החמאס בכלא.

לאחר מעצרה, נעצרו מעורבים נוספים בפרשה, שהודו בעשרות העברות כספים בסכומים של עשרות אלפי דולרים מדי שבוע. להלן פרטיהם:

  • מדחת עיסאוי – יליד 1973, תושב עיסאויה, אחיה של שירין, נעצר ב-11/05/10, ריצה מאסר ממושך בגין פעילות בחזיתת הדמוקרטית, היה כלוא בטחוני עד ל-2009, מעורב בהעברות הכספים לכלואים, יחד עם שירין ניהל את מרבית הפקדות הכספים, חשוד במסגרת הפרשייה בקבלת הכספים ובהפקדתם.
    ראפת עיסאוי - יליד 1972, תושב עיסאויה, אחיהם של מדחת ושירין, נעצר ב-16/05/10, חשוד בהפקדות הכספים לכלואים.
  • סאמר עבדו - יליד 1968 תושב בית חנינא,  נעצר ב-26/04/10, עובד כבלדר כספים וחבילות מול רצועת עזה, הודה בהעברתת מיליוני ש"ח מרצועת עזה במהלך החודשים האחרונים והעברתם לנוספים כשירין עיסאוי, לצורך הפקדתם לכלואים.
  • סלים עבד-אל רחמאן - יליד 1981 תושב אבו גוש, נעצר ב-04/05/10, מנהל סניף הדואר בעטרות, הודה בחקירתוו בהפקדות מאות אלפי ש"ח לחשבונות כלואים על סמך כספים ורשימות אותן קיבל משירין עיסאוי ואחיה ראפת עיסאוי ומדחת עיסאוי. עבור פעילותו זו קיבל תשלום משירין ואחיה.
  • סופיאן זבדה - יליד 1970 תושב רצועת עזה, נעצר ב-05/05/10 במעבר ארז, עובד הדואר במעבר ארז, אחראי מתוקף תפקידו עלל העברות חבילות ומכתבים בין רצועת עזה לישראל, הודה בחקירתו בקבלת מיליוני ש"ח מאגודות החמא"ס והג'האד האסלאמי ברצועת עזה והעברתם לבלדרים בישראל לצורך הפקדה לאסירי הארגונים.
  • עו"ד מעתצם חלאילה - יליד 1970, תושב א-טור,  נעצר ב-17/05/10, עובד כמנהל סניף דואר בא-טור, הודה בחקירתוו בהפקדת מאות אלפי ש"ח לכלואים על סמך כספים ורשימות אותן קיבל משירין עיסאוי ואחיה ראפת עיסאוי ומדחת עיסאוי, הודה בהעברות כספים אותם קיבל מרצועת עזה לפעילים ירושלמים נוספים.

בפרשה נחשפו העברות כספים בסדרי גודל של מיליוני שקלים מארגוני טרור ברצועה לחשבונותיהם של כלואים, זאת בניגוד לתקנות שב"ס המאשרות הפקדת כספים חודשית של עד 1300 ש"ח לאסירים ביטחוניים.

על מנת לעקוף את ההגבלה, פיתחו ארגוני החמאס והג'האד אסלאמי מערך מסועף שפעל לאורך זמן, כאשר מטרתו היתה להגדיל באופן משמעותי ובניגוד לחוק את כמות הכספים המופקדים לאסירים.
ראשיתו של התהליך בהעברת רשימות אסירים ודרישות כספיות מהנהגות הארגונים בכלא אל גורמי המימון ברצועה. האחרונים קיבלו את הרשימות והעבירו את הכספים באמצעות שליחים או הפקדות בנקאיות לבלדרי כספים בגדה ובירושלים. האחרונים היו אמונים על הפקדתם בפועל לחשבונות הכלואים.

במסגרת התהליך ניתן שוחד למנהל סניף דואר במזרח ירושלים שסייע בהפקדות האסורות. חלק מהכספים הופקדו גם לחשבונות עם מספרי ת"ז פיקטיביות ובאמצעות מספרי ת"ז של תושבי רצועת עזה שהלכו לעולמם. 
מנגנון החדרת הכספים שנוהל ע"י הכלא החליף למעשה את אגודות הצדקה של חמאס בגדה, אשר פעילותם בשטח הופסקה ע"י ישראל והרשות הפלסטינית.
במסגרת חקירת הפרשה זוהתה מעורבות דומיננטית במיוחד של עורכת הדין הישראלית, שירין עיסאווי שהיוותה חולייה מקשרת בין כלל הגורמים המעורבים: האסירים בכלא, גורמי המימון ברצועה והסייענים המעורבים בגדה וברצועה.

עיסאווי מונתה ע"י הנהגת הכלואים בישראל כאשת אמון וכוחה יופה מול גורמי המימון ברצועת עזה – העתק מסמך שנתפס ברשותה, המייפה את כוחה מול גורמי המימון ברצועה – מצ"ב.
בפעילותה ניצלה עיסאווי את נגישותה לבתי הכלא ואת החיסיון המשפטי לו זכתה בפגישותיה עם אסירים, על מנת לסייע באופן אקטיבי להעברות הכספים וחלוקתם ותוך גביית עמלה מהכספים שסייעה בהעברתם. 
כמו כן, במהלך חקירתה של עו"ד עיסאווי, נתפס ברשותה התקן מדיה נייד שהכיל עשרות מסמכים המתעדים את העברות הכספים ולצידן גם תכתובות ארגוניות בין כלואי חמאס בכירים. בין האיגרות שנתפסו - תכתובות העוסקות בתיאום הבחירות לארגון חמאס בבתי הכלא, פירוט צעדים להנעת המאבק התקשורתי למען אסירי החמאס, תיאום צעדי מחאה בבתי הכלא ומסמכי תיאום עמדות ארגוניות .

יצוין כי פרט לעבירות על חוקי הטרור עלו במסגרת הפרשה עבירות רבות הנוגעות לחוקי מס והלבנת הון, על כן שולבו וסייעו בחקירה גם רשויות אלו.
שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה את הניצול לרעה של החיסיון המוקנה לעורכי דין ונגישותם לבתי הכלא, כפי שבוצע בפרשה זו, על מנת לבצע פעילות אסורה המסייעת לארגוני טרור.

 

כתבי אישום נגד נגד שירין עיסאווי, מדחת עיסאווי, סאמר עבדו וסופיאן זבדה, הוגשו ב – 24/5/10 בבית המשפט המחוזי בירושלים.​