נחשפה פרשת ריגול עבור המודיעין הסורי

בפעילות משותפת של שב"כ ויאחב"ל, נעצרו במהלך חודש יולי שלושה בני משפחה, תושבי הכפר מג'דל שמס שברמת הגולן, ואזרח ישראלי תושב באקה אל גרביה, וזאת בחשד לביצוע עבירות ריגול עבור המודיעין הסורי.


העצורים

 1. פדא מאג'ד פרחאן שאער, יליד 1983, תושב מג'דל שמס, נעצר ב-11 יולי 2010  בנתב"ג, עם הגעתו לישראל מצרפת, שם לומד בתקופה האחרונה.
 2. מאג'ד פרחאן חסין שאער (אביו של פדא), יליד 1952, תושב מג'דל שמס, נעצר   ב- 14 יולי 2010. (בעבר ריצה עונש מאסרר בגין עבירות ביטחוניות).
 3. מונא חסין מחמוד שאער (אימו של פדא ואשתו של מאג'ד), ילידת 1963, תושבת מג'דל שמס, נעצרה ב-25 יולי 20100.
 4. מחמוד אחמד מחמוד מצארוה, יליד 1948, תושב באקה אל גרביה, נעצר ב-20  יולי 2010. (בעבר ריצה  עונש של 16 שנים במצטבר ב-3 פרקי מאסר נפרדים).
   

 

רקע
במהלך החקירות עלה כי מאג'ד שאער העביר מידע בסוגיות ביטחוניות, לאיש מודיעין סורי, המשמש בממשל הסורי כאחראי על שטח רמת הגולן. איש המודיעין – מדחת צאלח, יליד 1967, במוצאו ממג'דל שמס – ריצה בעבר עונש מאסר בישראל בגין עבירות ביטחוניות ולאחר מכן, בשנת 1998, הבריח את הגבול לסוריה והשתקע שם.

 

את המידע הביטחוני שנאסף העביר מאג'ד למדחת צאלח באופן מקודד, באמצעות בנו פדא, אשר, כאמור, הינו סטודנט למוסיקה בצרפת. בחקירה עלה כי גם אשתו של מאג'ד, מונא, מעורבת בהעברת המידע לפדא, מתוך מטרה שזה יעבירו לצאלח.
באיסוף המידע, נעזר מאג'ד במחמוד מצארוה, אותו הכיר בכלא, שם ריצה מצארוה עונשי מאסר בעבירות של ריגול ותכנון פיגועים.

 

 

מידע מהחקירות 
במהלך חקירתם הודו הנחקרים במפורט להלן:

 1. כוונות לחטוף ולפגוע בטייס הסורי, שערק עם מטוסו לישראל בשנת 1989. מאג'ד שאער יזם לפני כשלוש שנים את איתור הטייס הסורי וחטיפתו. במסגרת זו, הוא ומחמוד מצארוה אספו מידע אודות תושב באקה אל גרביה, אשר סברו כי הוא הטייס הסורי. הפרטים אודות הטייס הועברו באופן מקודד אל פדא שאער וממנו אל מדחת צאלח בסוריה. כהכנה לקראת חטיפתו של הטייס, הכין מאג'ד מזרקים וחומרי הרדמה, אשר נתפסו במהלך חיפוש במקום עבודתו.
 2. איסוף מידע אודות בסיס צה"ל -  לפני כשנתיים הגיעו מאג'ד ובנו פדא לבאקה אל גרביה ויחד עם מחמוד מצארוה צילמוו בוידיאו, מאחד הבתים בכפר, בסיס צה"לי. באפריל 2010 בוצע צילום וידאו נוסף של הבסיס. במהלך החיפוש בביתו של מאג'ד שאער במג'דל שמס נתפסו סרטי הוידיאו האמורים.
 3. העברת שרטוט ובו נתונים צבאיים - פדא שאער הודה כי במהלך שנת 2007 קיבל מאביו מאג'ד שרטוט ובו נתיב כניסה אפשרי של כוחות ישראליים לסוריה, אותו העביר למדחת צאלח בסוריה. בשרטוט – אותו יצר מאג'ד על פי היכרותו את השטח, כתושב האזור – צוינו קידודים לכוחות צבאיים: טנקים, מטוסים וחיילים.
 4. העברת מידע אודות צוללת ישראלית – במהלך ביקור של מאג'ד בחיפה ביוני 10' הוא זיהה צוללת, שיצאה מחיפה לכיווןן צפון. בחקירתו הודה מאג'ד כי העביר את המידע למדחת צאלח באופן מקודד, באמצעות בנו פדא, בסוף יוני.
 5. פגישות עם גורמי מודיעין סוריים בחו"ל - מחמוד מצארוה ומאג'ד שאער הודו בחקירותיהם כי בשלוש השנים האחרונותת יצאו לפגישות עם גורמי מ"ן סורי בחו"ל כמפורט להלן:

 

 

• ירדן – מחמוד מצארוה הודה בחקירתו כי ביוני 2007  יצא עם מאג'ד שאער לירדן, שם פגשו את מדחת צאלח. מחמוד הביע הסכמה לסייע בחטיפת הטייס הסורי, וציין כי ציפה לקבל כסף בעבור כך.

• מצרים –בדצמ' 2007 יצא מחמוד מצארוה למצרים לבדו, לאחר תאום של מאג'ד. במהלך שהייתו במצרים קיים מספר פגישות עם גורמי מודיעין סורי, ביניהם מדחת צאלח וגורם נוסף – אותו לא זיהה. הפגישות התקיימו עם שני הפעילים יחדיו, או ביחידות, כל פעם עם פעיל אחד מהשניים, ובמהלכן הביע מחמוד נכונות להמשך קשר עמם. הפעילים התעניינו בהיכרותו של מחמוד עם ישראלים וביכולתו לגייס ישראלים ששירתו בצבא. מחמוד סיפר אודות שני אחייניו ששירתו בעבר בצבא. הפעילים ציידו את מחמוד בטלפון נייד מצרי לטובת תקשורת בתוך מצרים, ובכתובת דוא"ל לטובת המשך קשר מהארץ. בנוסף, קיבל מחמוד כינוי סודי להמשך הקשר עם הפעילים.


• טורקיה – מאג'ד שאער הודה בחקירתו כי בנוב' 2009 נסע לטורקיה עם אשתו, מונא, שם נפגש עם מדחת צאלח, ושוחח עמו על המשך פעילותם המשותפת.

 
מונא שאער הודתה בחקירתה כי היא מכירה את מדחת צאלח ואף מקיימת עמו קשר טלפוני קבוע. מונא הכחישה מעורבותה בהעברת מידע למדחת, אך הודתה כי מודעת לקשר חשאי/קונספירטיבי בין מדחת לבעלה מאג'ד. היא שוחררה לביתה בתנאים מגבילים.

 

​ב- 5/8/10 הוגשו כתבי אישום נגד מאג'ד שעאר, פדא שאער ומחמוד מצארווה, בבית המשפט המחוזי בנצרת, בגין עבירות ביטחון כגון: ריגול חמור, מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעות לאויב.