פוענח פיגוע הצתת כנסיית "הלחם והדגים"

ב-18 ביוני 2015 סביב השעה 03:30 הוצת מבנה במתחם כנסיית "הלחם והדגים" בטבח'ה, אחד מהאתרים הקדושים לנצרות בתחומי מדינת ישראל. על הקיר בזירת ההצתה רוססה הכתובת "והאלילים כרות יכרתון" - ציטוט מתפילת "עלינו לשבח", המתייחס לביטול עבודה זרה. כתוצאה מההצתה נפצעו קל משאיפת עשן שניים מעובדי המתחם ונזק כבד נגרם למבנה


הותר לפרסום כי לאחר חקירה של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, היחידה לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י, נעצרו לחקירה חמישה חברי התארגנות אשר, על פי החשד, עומדת מאחורי פיגוע הצתה זה ופיגועי שנאה נוספים.

בסיום החקירה הוגשו כתבי אישום כנגד שניים מחברי ההתארגנות (ינון ראובני ויהודה אסרף) כנגד יתר חבריה ינקטו הליכים מנהליים.

 

החשודים:

ינון ראובני - יליד 95', תושב אופקים, הורחק מספר פעמים מאיו"ש בצו מנהלי בשל פעילות אלימה נגד ערבים ורכושם ומידע שהצביע על חשד למעורבות וביצוע מספר ארועים של הצתת רכוש וקודשי דת של פלסטינים באיו"ש. נחקר באחרונה במשטרת ישראל גם בחשד למעורבות בהצתה במתחם הדורמציון בירושלים בפברואר 2015 והורחק לחצי שנה בצו מנהלי מאיו"ש ומירושלים.

 

יהודה אסרף - יליד 96, תושב אלעד, מתגורר בחצי השנה האחרונה במאחזים של פעילי גבעות.

 

מרדכי מאייר - יליד 97, תושב מעלה אדומים, הורחק באחרונה בצו מנהלי מאיו"ש ומירושלים בשל חשדות למעורבותו במספר ארועים של הצתת רכוש של פלסטינים באיו"ש. נחקר באחרונה במשטרת ישראל גם בחשד למעורבות בהצתה במתחם הדורמציון בירושלים בפברואר 2015.

 

משה אורבך - יליד 91, תושב בני ברק, המתגורר בשנים האחרונות במאחזים של פעילי הגבעות. הורחק מספר פעמים בצו מנהלי מאיו"ש בשל מעורבותו בהנעת פעילות אלימה נגד ערבים ורכושם בתחומי מדינת ישראל.

 

קטין - יליד 98', תושב רמלה, המתגורר בחודשים האחרונים במאחזים של פעילי הגבעות. הורחק בעבר בצו מנהלי מאיו"ש בשל מעורבותו בפעילות אלימה נגד ערבים ורכושם ומידע שהצביע על חשד למעורבות בארועים של השחתה והצתה של כלי רכב השייכים לערבים.

 

 

 

(צילום: תקשורת שב"כ)  

 

התארגנות זו פועלת במסגרת תשתית אידיאולוגית אליה משתייכים מספר מצומצם של פעילים מקרב פעילי הגבעות. תשתית זו פועלת מאז 2013, מחזיקה באידיאולוגיה קיצונית השואפת לשנות את סדרי המשטר ולקרב את הגאולה במספר שלבי פעולה.

במסגרת פעילות התשתית הסיתה זו לפגיעה בנקודות "תורפה" במדינת ישראל על מנת לעורר את השיח סביבה ולמשוך אליה תומכים. בראש התשתית עומד פעיל מירושלים אשר התגורר לאחרונה במאחזים של פעילי הגבעות שהורחק לנוכח מסוכנותו בצו מנהלי לשנה מאיו"ש ומירושלים ומתגורר כיום בצפת.

 

בתחילת הדרך החלו ניצני פעילות של ההתארגנות, שהתמקדו בפעילות אנטי נוצרית. כך הושחת רכוש במנזר דיר ראפת באפריל 2014.

 

כן ניסתה התשתית לחבל בביקור האפיפיור בארץ במאי באותה שנה- ניסיון ששובש.

בשנה האחרונה החלה התשתית לבצע פיגועי טרור משמעותיים יותר של הצתת בתים פלסטינים מאויישים - בח'רבת אבו פלאח ב-23 בנובמבר 2014 ובא-דיראת שבדרום הר חברון בדצמבר 2014.

 

בחודשים האחרונים זוהתה התמקדות של פעילי התשתית בהסתה לפגיעה בקודשי דת של נוצרים, שהביאה להצתות בכנסית הדורמציון בירושלים בפברואר 2015 ובכנסית הטבח'ה ביוני 2015.

 

השיח האנטי נוצרי התחזק בחודשים האחרונים בקרב פעילי ההתארגנות. בבלוג של ראש ההתארגנות שפורסם באתר "הקול היהודי" ב-20 במאי 2015 מובא עידוד נוסף לפגיעה בקודשי דת של נוצרים - "רק מי שכופר בעבודה זרה ונלחם בנצרות ושואף להסרת הכנסיות מארץ הקודש - הוא הנקרא יהודי".

 

במסגרת מאמצי הסיכול למול התשתית ב-17 באפריל 2015  נתפסה ע"י משטרת ישראל התארגנות מבצעית של התשתית בדרכה לממש פיגוע הצתה. במסגרת סיכול החוליה, הוגשו 3 כתבי אישום נגד חבריה - דוד חי חסדאי, חנן פרומן ונוסף שהינו קטין.

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל רואים בחומרה כל כוונה ומעשה שנועדו לפגוע בקודשי דת בתחומי מדינת ישראל ופועלים במשותף במטרה לסכל את פעילות התשתית.