נעצרו שישה פעילי התנועה האיסלאמית

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ויאחב"ל במשטרה נעצרו לחקירה בסוף חודש מרץ ובתחילת חודש אפריל 2017, שישה מפעילי התנועה האיסלאמית- הפלג הצפוני, בהם גם בכיר התנועה סלימאן אגבאריה אשר שימש כמנהל התנועה בפועל.


כזכור, בחודש נובמבר 2015 הכריז שר הביטחון על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת, ואף הוציא צווי תפיסה כנגד מוסדות וגופים רבים אשר פעלו מטעם התנא"ס בישראל. יצויין כי מאז כניסתו לתוקף של חוק המאבק בטרור בנוב' 2016 מוגדרת התנועה כארגון טרור.

 

במסגרת הפרשה נעצרו לחקירה פעילי התנועה, רובם תושבי אום אל פאחם, לרבות סלימאן אחמד מצטפא אגבאריה, מצטפא עלי דיאב אגבאריה, מחמד חרבי עבד זבטה מחאג'נה, פואז חסן יוסף אגבאריה, מחמוד אחמד מחמוד ג'בארין. כמו כן נעצר לחקירה מוסא מחמד חמדאן סלאמה, תושב ג'בל מוכבר.

 

על פי ממצאי החקירה בשב"כ ובמשטרה, הפעילים שנעצרו פעלו כדי לשמר ולהמשיך את פעילות התנא"ס, בדגש על פעילות התנועה בירושלים, למרות הוצאתה מחוץ לחוק. פעילות זו בוצעה, בין היתר, באמצעות עמותה שקשריה לתנא"ס הוצנעו ואף טושטשו, במטרה להימנע מנקיטת פעולות אכיפה.

 

במסגרת החקירה, שלוותה לכל אורכה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, נחקרו, מלבד העצורים, כ- 20 מעורבים נוספים בפעילות האסורה, בהם גם מייסד העמותה, עומר מוחמד אחמד גריפאת, תושב בית זרזיר.

 

על פי ממצאי החקירה, הגורם הדומיננטי בקידום הפעילות האסורה היה בכיר התנא"ס סלימאן אגבריה.

 

תחת הנחייתו של סלימאן אגבריה פעלו מצטפא אגבאריה והעצורים נוספים, אשר היו אחראים על פעילות זו תוך תיאום ותיווך מול קרנות מימון בחו"ל הקשורות לתנועת ה"אחים המוסלמים".

קרנות אלו, אשר שימשו כצינור כספים משמעותי ומרכזי עבור התנא"ס גם טרם ההכרזה עליה כהתאחדות בלתי מותרת, הוסיפו להזרים לתנועה כספים לטובת הפעילות האסורה למרות ההכרזה.

 

ממצאי החקירה הצביעו על כך שחלק מהתשלומים עבור הפעילות האסורה בוצעו במזומן ותוך שימוש במעטפות כסף חתומות וסגורות, כאשר הנאשמים נקטו בפעולות מכוונות אלה כדי לטשטש את פעילותם ולהקשות על השלטונות להתחקות אחריה ולאתרה. בתוך כך, במסגרת החקירה נתפסו שניים מהמעורבים כאשר הם מעבירים ביניהם סכום כסף של למעלה מ-200,000 ש"ח במזומן.

 

יצוין, כי ממצאי החקירה אף הצביעו על כך שחלק מהמעורבים בפעילות האסורה שלשלו לכיסם סכומי כסף משמעותיים. כספים אלו יועדו במקור למימון פעילות התנועה, אך אותרו בסופו של דבר בחשבונות הבנק של המעורבים, אשר עשו בהם שימוש לטובתם האישית.

 

חקירה זו, החושפת פעילות משמעותית שנועדה לשמר את התנועה האיסלאמית, מצטרפת לשורת צעדי אכיפה שננקטו כנגד התנועה ופעיליה בעקבות ניסיונות לפעול למרות ההכרזה.

 

יודגש כי פעילות התנועה האיסלאמית מסכנת את ביטחון המדינה, וכל פעילות במסגרת התנועה או בזיקה אליה, לרבות עצם החברות בה, היא אסורה על פי חוק, מכוח הגדרת התנועה כארגון טרור. לפיכך, גורמי אכיפת החוק ימשיכו לנקוט בצעדי האכיפה הנדרשים כדי למנוע כל פעילות מצד התנועה ואנשיה.