23.7.2024 6:24:23
קריירה בשב"כ

טרור עממי בירושלים

מתחילת 2012 ניכרת עלייה בפעילות הטרור העממי בירושלים. זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בפיגועי דקירה/תקיפה ובריבוי יידויי בקבוקי תבערה ואבנים לעבר אזרחים וכוחות ביטחון.
23/07/2012

1. פיגועי דקירה ותקיפה בגרזן

מתחילת שנת 2012 בוצעו בירושלים 2 פיגועי דקירה ופיגוע תקיפה בגרזן. להלן הפירוט:

פיגוע דקירה ברכבת הקלה

ב-15 מרס 2012 נדקרה חיילת, שנסעה ברכבת הקלה. המפגע, שנסע ברכבת, המתין לעצירת הרכבת בתחנה בצומת הרחובות דרך בית חנינא ויקותיאל אדם, אז שלף סכין, דקר את החיילת פעמיים, בפלג גופה העליון, וברח מהרכבת.

מחמד שומאן

זמן קצר לאחר הפיגוע אותר ונעצר המפגע, מחמד שומאן, יליד 1994, תלמיד תיכון (לקראת סיום לימודיו), המתגורר בבית חנינא. בחקירה משותפת של שב"כ ומשטרת ישראל, הודה שומאן בביצוע הפיגוע ממניעים לאומניים, וטען כי קיימת חובה דתית לפעול כנגד הכיבוש הישראלי. ב-29 מרס 2012 הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד המפגע, המייחס לו עברת ניסיון לרצח.

תמונת נקודת פיגוע דקירת חיילת ברכבת הקלה

תמונת נקודת פיגוע דקירת חיילת ברכבת הקלה

פיגוע תקיפה בגרזן סמוך לשער שכם

ב-2 אפריל 2012 הותקף אזרח ישראל בעת שצעד סמוך לשער שכם. המפגע, חמוש בגרזן, עקב אחר האזרח הישראלי, תקף אותו במרכז הרחוב, כשעוברי אורח עדים למעשה, ונמלט מהמקום. התוקף טרם נעצר.

נקודת האירוע פיגוע גרזן סמוך לשער שכם

פיגוע דקירה סמוך לקבר שמעון הצדיק בשיח' ג'ראח

ב-19 אפריל 2012, בשעות הערב, הותקף אזרח ישראלי, בעת שיצא מקבר שמעון הצדיק בשיח' ג'ראח. האזרח, שנפצע באורח בינוני, נדקר על ידי שני מפגעים, בבטנו וברגלו.

מחמד שוויש, יליד 88 ועדנאן רג'בי,יליד 92

ב-22 אפריל 2012 נעצרו ע"י שב"כ בחשד למעורבות בפיגוע שני תושבי העיר העתיקה בירושלים: מחמד שוויש ועדנאן רג'בי. בחקירתם בשב"כ ומשטרת ישראל הודו השניים בביצוע הפיגוע, וטענו כי המניע לפיגוע היה מעצרם של "שבאב-אלאקצא" (גוף המשויך לחמאס, ואשר פעיליו, המבקשים לשמר את מסגד אלאקצא כמתחם מוסלמי בלבד, מעורבים בפעילות אלימה ובהפרות סדר בהר הבית. בנוסף, אחד מפעילי "שבאב אלאקצא" הוא שביצע את פיגוע המטען סמוך לבנייני האומה בירושלים במרס 2011, בו נהרגה אזרחית זרה ונפצעו 47 ישראלים.

עוד עלה בחקירתם בשב"כ כי לקראת הפיגוע הם הצטיידו בסכינים ובכפפות והתמקמו בנקודה הצופה על ציר התנועה לקבר שמעון הצדיק. כאשר זיהו יהודי הנע לבדו על הציר תקפו אותו, תוך שהם דוקרים אותו בבטן וברגל. לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשו כתבי אישום כנגד השניים.

פיגוע דקירה סמוך לקבר שמעון הצדיק

2. מוקדי טרור עממי מרכזיים בירושלים

מניתוח אירועי הטרור העממי האחרונים ניתן להצביע על שלושה מוקדי חיכוך עיקריים בירושלים:

מדובר בשכונות המאוכלסות, ברובן המכריע, על ידי אוכלוסיה ערבית, אך קיימות בהן מובלעות של אוכלוסייה יהודית, המתגוררת במספר מתחמים ומבנים בשכונות.

לאורך השנים היווה הישוב היהודי בשכונות אלו, כמו גם כניסת כוחות מג"ב ואבטחה אזרחית הפועלים בשטח, יעד לטרור עממי, לפיגועים ולאירועים אלימים אחרים.

מעצר פעילי טרור עממי בשכונת א-טור

החל מסוף דצמבר 2011 זוהתה עליה משמעותית במספר אירועי הטרור העממי בא-טור.

שכונת א-טור: מוקדי טרור עמיי מרכזיים

במהלך מרס 2012 נעצרו לחקירת שב"כ 4 צעירים תושבי א-טור, ללא שיוך ארגוני. בחקירתם הם הודו בפעילות טרור עממי, לרבות השלכת בקבוקי תבערה ונפצים ויידוי אבנים לעבר מטרות יהודיות, לטענתם, בתגובה להתגברות המתיחות במתחם הר הבית.

אחמד אבו אלהווא

בין העצורים, אחמד אבו אלהווא, יליד 1993 תושב א-טור. בחקירתו הודה כי כחודש טרם מעצרו (פברואר 2012) החל לפעול בחוליית טרור עממי, שביצעה יידוי אבנים והשלכת בקבוקי-תבערה לעבר כלי רכב ישראליים.

בחקירות הופללו פעילים נוספים. סה"כ הוגשו, בשיתוף עם משטרת ישראל, 14 כתבי אישום כנגד תושבי א-טור שהיו מעורבים בטרור עממי.

מעצר פעילי טרור עממי בשכונת עיסאויה

מראשית 2012 התגברו הפרות הסדר ויידויי בקבוקי התבערה לעבר כוחות ביטחון ואזרחים ישראלים בעיסאויה. מהמודיעין עלה כי חלק גדול מפעילות זו בוצע על ידי פעילים של "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" (חז"ד).

שכונת עיסאויה: מוקדי טרור עממי מרכזיים

בתחילת מאי 2012 נעצרו לחקירת שב"כ 5 פעילים של חז"ד, תושבי הכפר, אשר הודו ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון ובתקיפה חמורה של תושבים מקומיים על רקע חשדות בשיתוף פעולה עם ישראל, או חשדות בפעילות בלתי מוסרית. בחקירות נחשף קיומו של מבנה היררכי מסודר של חז"ד, ומנגנון העברת הוראות מראשי חז"ד בשכונה לחוליות השונות.

בראש החוליה עמד מדחת עיסאוי, יליד 1973, תושב עיסאויה. עיסאוי, פעיל חז"ד בכיר בירושלים, כלוא לשעבר על רקע ביצוע פיגועי ירי, השתחרר ב-2009 אך נעצר שוב ב-2010 על רקע סיוע לארגוני טרור. עם שחרורו, באפריל 2011, החל לארגן את חוליות חז"ד בעיסאויה, שעסקו בפעילות טרור מקומי.

מדחת עיסאוי

במסגרת החקירה נתפסו אקדח ומחסניות, ששימשו את אחד מחברי התשתית בפעילויות שונות אותן ביצע בשכונה מטעם החז"ד, ואילו פעיל נוסף הודה ברכישה ובאחזקת רובה.

בחקירות הופללו פעילים נוספים. סה"כ הוגשו, בשיתוף עם משטרת ישראל, 10 כתבי אישום כנגד תושבי עיסאויה ,שהיו מעורבים בטרור עממי.

תרשים מעצר פעילי טרור עממי מעיסאויה

סיכול תשתית טרור עממי בסילואן

מאמצע שנת 2011 זוהתה עלייה בהיקף אירועי הטרור העממי, בדגש על יידוי בקבוקי תבערה, לעבר כוחות ביטחון ואזרחים בסילואן.\

שכונת סילואן: מוקדי טרור עממי מרכזיים

בתי יהודים בסילואן

בתי יהודים בסילואן

 

במאי 2012 נעצרו לחקירת שב"כ 6 פעילים, רובם תושבי סילואן, אשר הודו בחקירתם במעורבות בפיגועי השלכת בקבוקי-תבערה ובתכנון וביצוע של פיגועים במתווים נוספים.

עוד הודו הפעילים, כי פעלו לביצוע פיגועי טרור משולבים כנגד בתי היהודים בשכונה, וזאת, מתוך מטרה להוציאם מהשכונה, ולמנוע מגורמי אכיפת החוק הישראליים מלהיכנס לשכונה.

במסגרת חקירות השב"כ נחשף ריכוז מאמץ מצד פעילי השטח לשדרג את פעילותם בתחום הטרור. הדבר בא לידי ביטוי, הלכה למעשה, בביצוע פיגוע השלכת מטען צינור מאולתר, ובכוונות לבצע פיגועים חמורים דוגמת דקירה או תקיפה של חיילים וחטיפת נשקם. בנוסף, הודה אחד הנחקרים בניסיון להכין מטען בהפעלה סלולארית ובניסיון לשווק את שיטות הפעולה של החוליה גם בקרב ערביי ישראל.

בין העצורים:

קאיד רג'בי, יליד 1977, פעיל פת"ח, תושב סילואן. הודה בחקירתו במעורבות ובהכוונת התשתית שעסקה בפעילות טרור עממי בסילואן בשנת 2012, לרבות הכוונת פיגוע טרור עממי משולב, ב-15 במאי ("יום הנכבה"), לעבר מספר מטרות יהודיות בשכונה. בנוסף, הוא עדכן את פעילי החוליה על אודות מועדים מועדפים לפעילות, ובכלל זאת, ימי אזכור וחגים יהודיים.

קאיד רג'בי

אחמד בצבוץ, יליד 1990, תושב ואדי ג'וז, ששימש כאחראי החוליה. בחקירתו בשב"כ הודה במספר רב של פיגועי טרור עממי, בהם היה שותף, לרבות השלכת אבנים, נפצים ובקבוקי תבערה, לעבר מטרות יהודיות בסילואן. בנוסף, הוא הודה במעורבות באירועי טרור משולבים, שהתקיימו ב"יום הנכבה" (15 מאי) וביום ירושלים (20 מאי) בהכוונת קאיד רג'בי.

אחמד בצבוץ

בחקירות הופללו פעילים נוספים. סה"כ נעצרו ונחקרו ע"י שב"כ בשיתוף עם משטרת ישראל, 17 תושבי סילואן שהיו מעורבים בטרור עממי. במהלך החודש הוגשו כתבי אישום לבית המשפט המחוזי נגד חלקם, וכתבי אישום נוספים יוגשו בהמשך.

רשימת העצורים

סיכום

החשיפות האחרונות של חוליות הטרור העממי מעידות על עליית מדרגה בפעילות "ההתנגדות" בשטח, בדגש על שדרוג יכולות בתחום האמל"ח, וכן על רמת מוטיבציה ומוכנות גבוהה לביצוע פיגועים.

סיכול התשתיות נמשך גם בימים אלה. נוכח גל המעצרים האחרון מורגשת ירידה משמעותית בנפח הפרות הסדר בשכונות השונות ברחבי ירושלים. לצד זאת, להערכתנו, צפוי המשך המאמצים לשדרוג יכולות, ודבר זה ימשיך ויאפיין התארגנויות טרור עממי נוספות בירושלים בעתיד.

 

23.7.2024 6:24:23