23.2.2024 2:05:55
קריירה בשב"כ

פעילות חזבאללה לגיוס ערבים ישראלים לשורותיו

בראשית חודש מאי 2013, נעצרו, בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל – ימ"ר צפון, מספר ערבים ישראלים, תושבי שפרעם, אשר נחשדו כי גויסו לחזבאללה, וביצעו משימות עבורו בישראל.
16/07/2013

מעצר חשודים בגיוס לחזבאללה

בין העצורים גם זאהר יוסיפין, כבן 46, אשר הודה בחקירתו כי בשנת 2007, במהלך קיום מצוות החג' (עלייה לרגל) בסעודיה, גויס לחזבאללה והביע נכונות לבצע פעילות ביטחונית. נגד יוסיפין, העצור עד תום ההליכים, הוגש ב-2 יוני 2013 כתב אישום, המייחס לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעות העלולות להיות לתועלת האויב, ומתן שירות להתאחדות בלתי מותרת.

גיוס של ערבים ישראלים במהלך החג' בסעודיה

מחקירתו של יוסיפין, בשירות הביטחון הכללי, עולה כי גיוסו לחזבאללה בוצע בידי שני פעילים של הארגון. האחד, מחמד משעל, כבן 43, לבנוני במוצאו, תושב דנמרק, המכונה אבו אסמאעיל, והשני, תושב לבנון, כבן 45, המכונה ח'אלד אלנבולסי, אשר הציג את עצמו כפעיל של ארגון "ההתנגדות הלבנונית" (בערבית: אלמקאומה אללבנאניה), לדבריו, ארגון המסייע במאבק הפלסטיני ובפועל, מוכר כאחד משמותיו של חזבאללה.

למן גיוסו ועד למעצרו המשיך יוסיפין לקיים קשר רציף עם מחמד משעל במספר דרכים: באמצעות הטלפון, באמצעות שליחים, שהעבירו מסרים ומתנות ובפגישה נוספת בסעודיה, במהלך 2012. במסגרת קשר זה, מסר יוסיפין למשעל מידע על הלכי הרוח במגזר הערבי בישראל ועל זיקתם של אנשיו למדינה וכן מידע על נוהלי אבטחה במעברי הגבול. כמו כן, העביר למפעילו שמות של ערבים ישראלים, שעשויים להתאים לגיוס לחזבאללה.

 

מחמד משעל

מחמד משעל

יצוין, כי כבר בפגישתם הראשונית בסעודיה ביקש משעל מיוסיפין להפגישו עם ערבים ישראלים, אשר באותו זמן שהו בסעודיה והוא אכן נפגש ואירח את יוסיפין ונוספים במסעדות מקומיות, כאשר מטרתו היא לשאוב מידע ולהתרשם מפוטנציאל הנוכחים להפוך למגויסים של חזבאללה.

ככלל, השיטה המועדפת על חזבאללה לגיוס פעילים ועל אחת כמה וכמה, לגיוס של ערבים ישראלים, היא באמצעות מפגשים בסעודיה, במהלך העלייה לרגל למכה. באשר למחמד משעל, לגביו קיים מידע על פעילותו בשירות חזבאללה, מול ערבים ישראלים, כבר מ-2005. ככל הידוע, מזה שנים רבות, הוא עוסק בארגון של משלחות עלייה לרגל של מוסלמים למכה.

חשיפות של פרשיות במעורבות חזבאללה

באשר לעיסוקו של משעל בגיוס ישראלים, יצוין גיוסו, בשנת 2008, של עאדל ורדה, אזרח ישראלי, המתגורר בדנמרק, עליו הטיל משעל משימות של איסוף מידע בתוך ישראל, ברם, ורדה נעצר בכניסתו לישראל (יולי 2008), ועוד בטרם הספיק לבצע פעילות כלשהי בישראל. בחקירתו הודה בקשרים למשעל, בגיוסו ובמשימות אשר הוטלו עליו.

המאמצים שעושה חזבאללה להשיג מידע על ישראל, בין היתר, באמצעות גיוס ערבים ישראלים, נועד בסופו של דבר, לסייע לארגון לקדם פיגועים נגד ישראל. בשנה החולפת, נחשפו מספר ניסיונות של חזבאללה בתחום זה. בין אלה יוזכרו:

סיכום

חזבאללה, שפעילותו חובקת עולם, כולל במדינות אירופה ובסעודיה, משקיע מאמצים רבים בגיוס ערבים ישראלים, בין היתר במהלך יציאתם לקיים את מצוות העלייה לרגל במכה. בסופו של דבר, נועד המידע שמושג מפי המגויסים לקדם אפשרות של ביצוע פיגועים נגד ישראל. על-רקע זה, קיים פוטנציאל סיכון גבוה בקשרים של ערבים ישראלים לפעילים של חזבאללה, כדוגמת מחמד משעל, המתגורר בדנמרק.

 

Read this article in English

 

23.2.2024 2:05:55