24.2.2024 15:15:05
קריירה בשב"כ

פעילות טרור בתווך הבין אזורי

24/12/2013

בפועל, ממשיכה חמאס ליזום ולהכווין פיגועים קשים (במתווה של התאבדות, חטיפה, הרג) כנגד יעדים ישראליים, וזאת תוך שימוש בפעילים מאיו"ש, שגויסו לשם כך.

בשנה האחרונה, ניכר עיסוק רב של חמאס, ושל ארגוני טרור נוספים ברצועת עזה, בניסיונות להוציא אל הפועל פיגועים בתחומי מדינת ישראל וביהודה ושומרון. זאת, באמצעות תשתיות טרור באיו"ש, שגויסו שם והן מקבלות הכוונה, סיוע כספי וצבאי ואמצעי לחימה מהרצועה.

להלן מספר דוגמאות למעורבות של גורמים ברצועה בהנעת פעילות טרור ביהודה ובשומרון, כפי שעלו בחקירותיהם של פעילי טרור, שנעצרו ונחקרו, בשנה האחרונה, בשירות הביטחון הכללי:

יצוין, כי הדמויות ברצועה, המובילות את המאמץ למימוש פיגועים באיו"ש ובישראל, הן דמויות בכירות, הנמנות עם צמרת ארגון חמאס, הן מקרב הזרוע הצבאית, והן מקרב אנשי הממשלה. אחד מאלה הוא שר הפנים בממשלת חמאס, פתחי חמאד, שחקירות העלו כי הוא מעורב במספר ניסיונות לביצוע פיגוע, וכי הוא עומד מאחורי הכוונתם של מספר פיגועים, באמצעות מקורביו ובאי כוח שלו.

חמאד, המוכר בעמדותיו הניציות ובהתבטאויותיו הרבות בדבר הצורך בהמשך ביצוע הפיגועים כנגד ישראל, היה מעורב, הן בשנה החולפת (2012) והן בחודשים האחרונים, במאמץ מתמשך להוציא אל הפועל פיגועים קשים כנגד יעדים ישראליים. זאת, בין היתר, באמצעות הברחת מטעני נפץ, אשר סוכלו בחלקם על ידי גורמי הביטחון (שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל וצה"ל).

בחקירתם של מספר פעילי חמאס מאיו"ש, שנעצרו לאחרונה, (לרבות בחקירתם של אחמד אבו פחידה ואחמד שבראוי, שהוזכרו לעיל) נחשפה תשתית של מגויסים, שעמדה בקשר עם מקורביו של חמאד, אשר פעלו לקידום פיגועי חטיפה ומטען כנגד יעדים ישראליים. כל זאת, כאמור, בסתירה להתחייבות של חמאס בפני המצרים, לשמור על "הפסקת-אש".

יצוין, כי החקירות העלו עוד, כי פעילי הטרור מהרצועה הרחיבו את גזרת פעילותם להנעת פיגועים, גם לזירות חוץ, בעיקר בסעודיה, במצרים ובסיני. בין היתר, מנוצלת יציאת מוסלמים לקיום מצוות עליית הרגל בסעודיה למפגש עם פעילים, לגיוס מפגעים ולהעברת כספים ומתן הנחיות לפעילות טרור.

לחמאס, ולארגוני הטרור הנוספים ברצועה, יש אינטרס מובהק בהנעת פיגועים באיו"ש. לצד הרצון להחליש את שליטת "הרשות הפלסטינית" באיו"ש, ולפגוע במו"מ המדיני בינה לבין ישראל, נועד הדבר להביא לטשטוש ולהרחקת טביעת האצבע של הטרור מרצועת עזה. זאת, מתוך הנחה כי ישראל תימנע מתגובה כואבת ברצועה נוכח טרור זה, ולא היא.

יודגש, כי מדינת ישראל תראה בחמאס אחראית וכתובת לתגובה, בכל פיגוע שיבוצע, כאשר המושכים בחוטים נמצאים ברצועת עזה.

 

24.2.2024 15:15:05