מעורבות סטודנטים פלסטינים מאיו"ש בטרור

<div></div>


רקע
מתחילת שנת 2009, נמשך הטרור שמבוצע בידי פלסטינים מיהודה, שומרון וירושלים, כנגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון, במתווים שונים, ביניהם: ירי,  מטען,  דקירה ודריסה.
לצד זאת, נשמרת רמה גבוהה של התרעות אל מול סיכול חוליות צבאיות מטעם ארגוני הטרור השונים (כדוגמת חמא"ס, "הג'יהאד האסלאמי" וכו') שחבריהן מתכננים לבצע פיגועי ירי, מטען, חטיפה ואף פיגועי התאבדות.
בין מבצעי הפיגועים שבוצעו ו/או שסוכלו גם סטודנטים המשתייכים לארגוני הטרור השונים, הפועלים באוניברסיטאות בשטחי יהודה ושומרון.

 

מעורבות סטודנטים בטרור
להלן מספר דוגמאות מהשנה האחרונה למעורבות בטרור של סטודנטים פלסטינים הלומדים באוניברסיטאות השונות באיו"ש, שרובם משתייכים לתאים הסטודנטיאלים של ארגוני הטרור:

אמיר חותרי, יליד 1985, תושב חג'ה/קלקיליה, פעיל חמא"ס, סטודנט באוניברסיטת אלנג'אח בשכם, נעצר לחקירה באפריל 2009. בחקירתו בשב"כ הודה כי  פעל במסגרת חוליה צבאית, שביצעה פיגועי מטען ועסקה בייצור מטענים. חותרי מסר כי גויס ב-2004 ל"כותלה אלאסלאמיה" באוניברסיטה (תא הסטודנטים של חמא"ס הפועל במוסדות להשכלה גבוהה ב"שטחים"), וב-2005 הרכיב יחד עם חבריו חוליה צבאית, אשר פעלה לייצור מטענים לביצוע פיגועים, בכלל זאת ביצעו פיגועי מטען בכביש סמוך לכפרו. כן הודה כי תכנן (בשנת 2005) עם חברו לבצע פיגוע מטען בתל אביב ופיגוע התאבדות בישראל.

מג'האד תלאתין, יליד 1987, תושב כפר לבד שבטול כרם, סטודנט באוניברסיטה הפתוחה בטול כרם, נעצר ב-1 אפריל 2009. בחקירתו מסר כי גויס בשנת 2005 ל"ג'מאעה אלאסלאמיה", תא הסטודנטים של "הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני" באוניברסיטת "אלקודס" הפתוחה. לאחר גיוסו יצר תלאתין קשרים עם סוחרים באמצעי לחימה באמצעות האינטרנט, סייע למבוקשי הארגון ויצר קשרים עם מפקדת "הג'יהאד האסלאמי" במטרה לגייס כספים לטובת שיקום הפעילות הצבאית בטול כרם. כמו כן הוא פעל במישור התודעתי לגיוס פעילים, לקיום עצרות מטעם הארגון, תליית דגלים וחלוקת כרוזים.

אחמד קשמר וע"א לטיף מלחם, ילידי 1987, מקלקיליה, סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה בקלקיליה, נעצרו באפריל 2009.  בחקירתו הודה קשמר כי גויס בשנת 2004 לוועד תלמידי התיכון של "החזית העממית" וב-2007 הצטרף לתא הסטודנטים של "החזית" באוניברסיטה הפתוחה בקלקיליה. במסגרות אלו הוא השתתף בתהלוכות ובחלוקת כרוזים ואגרות לסטודנטים מטעם "החזית". קשמר מסר כי הקים, ביחד עם ע"א לטיף מלחם, חולייה צבאית שפעלה לגיוס פעילים נוספים, ותכננה לייצר מטענים ולבצע פיגועים כנגד כוחות צה"ל. עוד הודה קשמר בחקירתו כי כ-4 שנים לפני מעצרו, הניח יחד עם שניים נוספים מטען חבלה כנגד כוחות צה"ל בסמוך לגדר הביטחון וכי סחר באמצעי לחימה.

סאלם סולטאן, יליד 1986, חברון, סטודנט לחשמל ב"פוליטכניק" בחברון, נעצר בפברואר 2009. סולטאן, פעיל חמא"ס צבאי, הנחשב ל"מומחה חבלה", הודה בחקירתו  כי עסק בייצור חומרי נפץ,  בכלל זה מטעני צינור; ערך ניסויים במטעני חבלה לשם ביצוע פיגועים, ופנה לפעילים נוספים במטרה לגייסם לביצוע פיגועי מטען  ירי. במסגרת חקירתו הוסגרו כ-35 ק"ג חומרי גלם לייצור חומרי נפץ.

איאס גורי (יליד 1984, שכם), עלי שתיה (יליד 1985, כפר סאלם), פוזי קעקורה (יליד 1986, טול כרם), והנדאוי קואריק, (יליד 1989, כפר עורתא), סטודנטים באוניברסיטת אלנג'אח בשכם, חברי חוליה צבאית של "החזית העממית" באזור שכם. הנ"ל נעצרו בפברואר 2009 והודו בחקירותיהם כי תכננו לבצע פיגועי ירי ומטענים, ואף לבצע התנקשות בחייו של שופט צבאי ששפט את מנהיג ארגונם – אחמד סעדאת. עלי שתיה, אשר פעל במסגרת תא הסטודנטים של "החזית העממית" באוניברסיטת אל נג'אח, הודה גם,  כי ביצע ירי באמצעי לחימה ונטל חלק בהנחת מטען חבלה. עוד סיפר כי החוליה המתינה למימון הפיגועים שתכננו, ממפעיל "חזבאללה".

ראפת שרבאתי (יליד 1985, חברון), יוסף חמאד (יליד 1988, חלחול), אוסרא  עמארנה (ילידת 1985, בית לחם), סטודנטים מחברון ובית לחם, חברי תשתית צבאית של חמא"ס שנעצרו בסוף 2008 – תחילת  2009 לאחר שתכננו לבצע פיגועים כנגד כוחות הביטחון. בחקירתו מסר שרבאתי –  סטודנט ב"פוליטכניק" בחברון, שהיה פעיל בתא הסטודנטים של חמא"ס ("הכתלה אלאסלאמיה") – כי עמד בקשרים עם פעילי חמא"ס בחברון, מהם קיבל הדרכה בייצור חומרי נפץ; מימון לפעילות צבאית ואף הוכוון לגייס פעילים נוספים. חברת החוליה אוסרא עמארנה אף הביעה נכונותה לבצע פיגוע התאבדות. עם מעצרם היו חברי החוליה בשלבים מתקדמים של רכישת חומרי נפץ ושכירת דירה, שאמורה הייתה לשמש עבורם כמעבדה.

גאסר והדאן, יליד 1988, תושב ענבתא, פעיל "הג'יהאד האסלאמי", סטודנט במכללת כדורי שבטול כרם, נעצר בפברואר 2009. והדאן הודה בחקירתו כי גויס ל"ג'מאעה אלאסלאמיה", תא הסטודנטים של "הג'יהאד האסלאמי" במכללת כדורי בסוף 2006. הוא סייע לראש  "הג'יהאד" בכפרו (ענבתא) ויידה בקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל.

אחמד חראמי, יליד 1990, תושב ג'יוס/קלקיליה, סטודנט במכינה באוניברסיטה הפתוחה בטול כרם, נעצר בפברואר 2009 בגין השתתפותו בהפרות סדר אלימות, במסגרתן יידה אבנים לעבר כוחות הביטחון.

סארי קדח, יליד 1986, תושב שוקבא/ אזור ראמאללה, סטודנט באוניברסיטת  ביר זית, פעיל חמא"ס ותא הסטודנטים שלה ("הכותלה האסלאמיה"), נעצר בינואר 2009. בחקירתו הודה במעורבות בפיצוץ מטענים כנגד ג'יפ צבאי (ללא נפגעים), ובתכנון ביצוע פיגוע ירי ברובה צלפים, שאף החל במאמצים להשגת אמל"ח מסוג זה. בנוסף, הוא הודה כי התעניין בייצור אמל"ח ומטענים וכי תכנן לייצר מטעני צינור בהפעלה מרחוק ולבצע פיגועי מטען.

בנוסף לדוגמאות אלה, יוזכר גם טיון טיון, יליד 1988, תושב חג'ה/קלקיליה, סטודנט באוניברסיטת אבו דיס, אשר נעצר במאי 2009 ביחד עם נוספים (אחיו אחמד טיון, עמאר נופל, תושבי חג'ה, ונסים  ג'בעיתי, תושב פונדוק/קלקיליה) באשמת רצח תושב יקיר, ד"ר דניאל יעקובי ז"ל והצתת גופתו בתוך מכוניתו.  טיון טיון רצח את יעקובי ז"ל שבא לתקן את רכבו במוסך של אחיו בכפר חג'ה והאחרים סייעו להכניס את גופתו לתא המטען של מכוניתו, להסיעה משם ולהציתה ולאחר מכן לטשטש את מה שהתרחש במוסך.

 

 

לסיכום
סטודנטים מהווים מאתר נוח לגיוס לטרור. זאת, בעיקר נוכח רמתם האישית הגבוהה, המודעות הפוליטית המפותחת והאידיאולוגיה המפעמת בהם, וכן נכונותם לפעול ללא לאות להשגת מטרותיהם. ארגוני הטרור הפלסטינים ביהודה ושומרון, המכירים בכך רואים באוניברסיטאות ב"שטחים" מאתר נוח לגיוס פעילים לביצוע פיגועים, והם מנצלים את תאי הסטודנטים של הארגונים כפלטפורמה לכך.
פוטנציאל הסיכון מאוכלוסייה זו גבוה, הן בשל גילם הצעיר והן, כאמור,  בשל המוטיבציה הרבה האופיינית להם.