מגמת עלייה בכוונות ארגוני הטרור באיו"ש לבצע פיגועי חטיפה של ישראלים

<div>בתקופה האחרונה ניכרת עלייה בכוונות של ארגוני הטרור הפלסטיניים לבצע פיגועי חטיפה של ישראלים, באיו&quot;ש ובישראל, על מנת להשתמש בחטופים כקלפי מיקוח על שחרור אסירים ביטחוניים.</div>


רקע
המאמץ למימוש פיגועי חטיפה מוכר מזה תקופה ארוכה, והוא מונע בהכוונתם של גורמים במפקדות הטרור בחו"ל, או ברצועת עזה, אך גם בהכוונה של אסירים ביטחוניים, הכלואים בישראל, החותרים להעמיד את עניינם על סדר היום ולהביא לשחרורם. לצד זאת, בחודשים האחרונים, ובמיוחד בעקבות מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה (נובמבר 2012), ניכר מאמץ ממוקד יותר בהיקשר זה, בדגש על הארגונים הבאים:

  • חמאס – מאז סיום מבצע "עמוד ענן" ממקד הארגון את עשייתו בשיקום ובבניין הכוח. לצד זאת, חרף התחייבותו לשמירת השקט ברצועה, במסגרת ההסכמות להפסקת הלחימה, מעוניין הארגון להמשיך ולשמר, בעיקר כלפי פנים, את תדמיתו כגוף המוביל את "ההתנגדות" והמאבק המזוין בישראל. על רקע זה, ובניסיון לאתר זירת פעולה חלופית, שאף תרחיק את "טביעת האצבע" מהרצועה, פועל הארגון לשיקום תשתיות הטרור שלו באיו"ש, ובכלל זאת לאיתור מגויסים חדשים. במסגרת זו, פעילי חמאס צבאיים מהרצועה, המהווים מוקד לידע בתחום הטרור, פועלים מול גורמי טרור באיו"ש, להעברת הידע, ההנחיות והמימון לביצוע פיגועים, בדגש על פיגועי חטיפה.

  • "הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני" (גא"פ)שחופש הפעולה שלו ברצועה צומצם נוכח המגבלות שכופה חמאס על פעילות הטרור (כחלק מניסיונו לשמר את היציבות הביטחונית שם), מבקש אף הוא לאתר זירות פעולה חדשות. ההתמקדות בפיגועי חטיפה מונעת מהרצון לקדם אפשרות לשחרורם של אסיריו.

  • פת"ח – פעילי הארגון, שאינם מעוניינים להשאיר את "הרחוב הפלסטיני" בידי חמאס, מבקשים, באמצעות קידום פיגועי חטיפה, לצבור לעצמם "נקודות זכות", שיהוו משקל נגד להישגי חמאס ב"עסקת שליט" ובמבצע "עמוד ענן" (בראייתם).

בין הסיכולים הבולטים בתקופה האחרונה יוזכרו:

מגמת העלייה בכוונות לבצע פיגועי חטיפה נחשפה בשורת סיכולים של חוליות טרור באיו"ש, שפעיליהן הודו בחקירותיהם בשירות הביטחון הכללי, בכוונה להוציא אל הפועל פיגועי חטיפה.

  • סיכול, בזמן אמת, שביצע כוח מיוחד של שב"כ, בסיוע יחידה מיוחדת של מג"ב, של חוליית גא"פ בשטח ישראל, בעת שהייתה בעיצומה של פעילות, שמטרתה חטיפת חייל או אזרח ישראלי לצורכי מיקוח. החוליה נעצרה בערב השנה האזרחית (1 ינואר 2013), לפנות בוקר, סמוך למחסום אייל, ממזרח לכפר סבא. ברכב, ששימש את החוליה, נמצאו אמצעים שאמורים היו לסייע בביצוע החטיפה: חבלים, כובעי גרב, נייר דבק, סכין יפנית ואקדח דמה. החוליה, שמומנה והוכוונה בידי פעילי גא"פ מג'נין, אחד מהם כלוא בישראל, הסתייעה בשני ערבים אזרחי ישראל. האחד אמור היה לסייע לחברי החוליה (באמצעות תעודת הזהות הכחולה) להעביר את החטוף במחסומים, ואצל השני לנו אנשי החוליה טרם צאתם לסיורים, שביצעו במשך כיומיים באזור השרון והמרכז, בניסיון לאתר חייל או אזרח ישראלי ולחטפו.

  • סיכול (בתחילת פברואר 2013) של תשתית חמאס צבאית מאזור בנימין, שאנשיה הונחו על ידי גורמי חמאס צבאיים ברצועת עזה, לבצע פיגוע חטיפה של חייל צה"ל. התשתית הייתה בשלבי מוכנות גבוהים, וכבר הספיקה לעבור הדרכה על ייצור חנ"מ ועל שימוש בסדרי תקשורת מבצעיים, אך נעצרה בטרם הצליחה להוציא אל הפועל את כוונות החטיפה. בחקירתם מסרו חברי התשתית, כי הם תכננו לחטוף חייל באזור בנימין, ואף בחנו את האפשרות לדרוס את החייל ואז להשתלט עליו באמצעות סכין ולהכניסו לרכב החטיפה. בהקשר זה, יוזכר סיכול נוסף (בחודש דצמבר 2012) של תשתית טרור חמושה של חמאס באזור חברון, ששימשה כמפקדה אזורית, ופעלה לשיקום הפעילות הצבאית של הארגון באזור. בחקירתם בשירות הביטחון הכללי, הודו חברי התשתית, כי תכלית ההתארגנות הייתה מימוש פעולות טרור, בדגש על ביצוע פיגועי  חטיפה למיקוח על שחרור אסירים.

  • סיכול (סוף נובמבר תחילת דצמבר 2012) של תשתית תנזים (פת"ח) צבאית מדהריה, שהסתייעה בתושבי הנגב, ותכננה לבצע פיגועים במתווים שונים, לרבות פיגוע חטיפה של חייל צה"ל. חברי התשתית היו בשלבים מתקדמים לקראת ביצוע הפיגוע: הם קבעו את המתווה ואת המיקום: חטיפת חייל בטרמפיאדה באזור רמאללה, וכבר ביצעו סיורי שטח ואיסוף מידע לקראת החטיפה. מעצרם של חברי התשתית מנע מהם לממש את כוונותיהם.

יצוין, כי במהלך שנת 2012 סיכל שירות הביטחון הכללי מספר חוליות טרור של "החזית העממית לשחרור פלסטין" (חז"ע) מאזורי רמאללה וצפון ירושלים, שאנשיהן נערכו לביצוע פיגועי חטיפה לצורך מיקוח על שחרורו של מזכ"ל הארגון, אחמד סעדאת, הכלוא בישראל. חלק מהחוליות היו בשלבים מתקדמים ביותר של ההיערכות לביצוע החטיפה, ואחת מהן (שחבריה נעצרו בספטמבר 2012) אף ביצעה מספר ניסיונות בפועל, של צלחו.

 

 

 

סיכום
בקרב ארגוני הטרור הפלסטיניים קיימת, מזה תקופה, מוטיבציה גבוהה לביצוע פיגועי חטיפה של ישראלים לצורך מיקוח על שחרור אסירים. לצד זאת, בחודשים האחרונים מזוהה עלייה ברמת האיום לביצוע פיגועי חטיפה, דבר שבא לידי ביטוי במספר חוליות הטרור, שסוכלו מבעוד מועד בידי כוחות הביטחון הישראליים, בטרם הצליחו להוציא אל הפועל את כוונותיהם (מתחילת השנה סוכלו 37 כוונות לביצוע פיגועי חטיפה).

 

ברקע לגידול במספר איומי החטיפה, כמה גורמים ובכללם, לחץ מצד פעילי טרור בכירים הכלואים בישראל, העוסקים מכלאם בהכוונת טרור, בדגש על הנחיות לביצוע פיגועי חטיפה, לצורך מיקוח על שחרור אסירים.

 

בנוסף, סוגיית האסירים נמצאת בקונצנזוס ב"רחוב הפלסטיני", כשברקע, בראיית ארגוני הטרור, נתפסת "עסקת שליט" כהישג וכמודל לחיקוי.

 

Read this article in English