פיגועי חטיפה – כלי אסטרטגי של חמאס למאבק בישראל

תנועת חמאס חרטה על דגלה שני יעדים עיקריים: מאבק מזוין בישראל, וביסוסה כחלופה ל"זרם הלאומי", בהובלת העם הפלסטיני. חשיבות מיוחדת מייחסת חמאס, מאז ייסודה, לפיגועי חטיפה, ככלי אסטרטגי לקידום יעדיה.


חמאס - "תנועת ההתנגדות האסלאמית", נולדה כתנועת אופוזיציה מובהקת במערכת הפלסטינית, שחרטה על דגלה שני יעדים עיקריים: מאבק מזוין בישראל, וביסוסה כחלופה ל"זרם הלאומי", בהובלת העם הפלסטיני.

 

פיגועי "איכות" נגד ישראל, שהגתה התנועה, היוו במרוצת הזמן, נדבך מרכזי שהקנה לחמאס את מעמדה, כגורם מפתח בהובלת המאבק בישראל ובעיצוב סדר-היום של הזירה הפלסטינית.

 

חשיבות מיוחדת מייחסת חמאס, מאז ייסודה, לפיגועי חטיפה, ככלי אסטרטגי לקידום יעדיה. זאת, לנוכח היתרונות הגלומים בהם, לשיטתה:

 

·     בהיבט התנועתי והמעשי – הפגנת מחויבות לפעילי התנועה, ומאמץ לחלצם כ"סמלים" עליהם יתחנך "דור הלוחמים הבא".

 

·     בהיבט הציבורי – גיוס תמיכה עממית בחמאס, כמי שעמלה ללא הרף לטיפול בסוגיה, המצויה בלב הקונצנזוס הלאומי הפלסטיני: שחרור הכלואים בישראל.

·     בהיבט התודעתי – חיזוק דימויה של חמאס ככוח "ההתנגדות" המוביל בזירה הפלסטינית, המחויב ל"ג'האד" נגד בישראל, והצגת הפירות, שנושאת הדבקות בדרך זו (שחרור אסירים). זאת, בניגוד להישגים הדלים של הרש"פ בתחום זה, ונוכח דבקותה בדרך של הסדרים.

 

·     בהיבט המערכתי – יכולת להסב פגיעה קשה לישראל, ולהביא לשינוי אסטרטגי

 

במציאות באמצעות פיגוע בודד (ערעור הסטטוס קוו ברצועה ו/או ב-איו"ש).

התבטאויות פומביות בשבח ביצוע פיגועי חטיפה.

 

בכירי חמאס אינם מסתירים את דבקותה האסטרטגית של התנועה ב"ג'האד", ומקפידים להציג בפומבי את חתירתה המתמדת למימוש פיגועי חטיפה. כך:

 

·     בראיון לתחנת "אלג'זירה" בעקבות חטיפת 3 הישראלים ב-איו"ש אמר (23 יוני 2014) ח'אלד משעל, יו"ר הועד הפועל של חמאס: "אם זה נכון, מה שקרה לשלושת החטופים המתנחלים – תבורכנה הידיים של מי שעשה זאת. מעשה זה הוא חובה פלסטינית. זוהי האחריות של העם הפלסטיני. האסירים שלנו חייבים לצאת".

 

·     במאמר מאת יוסף רזקה, יועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס לשעבר, אסמאעיל הניה, (עיתון "פלסטין", 15 יוני 2014) הוא משבח את "פעולת חברון", שבעקבותיה מוחזקים "שלושה מתנחלים או שלושה חיילים" בידי "ההתנגדות הפלסטינית"... עוד נאמר במאמר: "המדיניות של ישראל בנושא האסירים בכלל, והעצירים המנהליים בפרט, הופכת אותה לאחראית הראשונה לפעולת הלקיחה בשבי, שתכליתה להוביל לחילופים, שבמסגרתם ישוחררו האסירים הפלסטינים... פעולת חברון אינה הראשונה, ולא תהיה האחרונה, על רקע כיבוש גזעני...הפעולה אינה פיגוע טרור, כי "הטרור האמתי" הם מעשיה של ישראל". 

 

·     ראיון של צאלח אלעארורי, ראש "מרחב הגדה" בחמאס, מגורש לחו"ל, לעיתון "אלאנטלאקה" (13 דצמבר 2013): "תנועת חמאס עשתה ניסיונות כבירים לחדש את ההתנגדות, ומצער אותי שהרש"פ היא המכשול המרכזי, העומד בפני הכיבוש שם. לראיה, צבא הכיבוש הודיע שבגדה המערבית נעשו 35 ניסיונות חטיפה בשמונת החודשים הראשונים של שנת 2013".

 

·     ראיון נוסף של צאלח אלעארורי הנ"ל (18 אוקטובר 2013) בו אמר: "עסקת שליט – דיברנו עליה רבות, אך מבחינת עמנו וההתנגדות שלנו היא אחד היסודות, שמבטיחים את המשך ההתנגדות ואת הסלמתה... שבירת כוח הרצון של הכובש ואילוצו לשחרר את אסירינו".

 

·     נאום ראש ממשלת חמאס, אסמאעיל הניה, בעצרת ליום השנה לשחרור האסירים במסגרת "עסקת שליט" (19 אוקטובר 2013): "ביום השנה הזה נגלים בפנינו היסודות של ניצחון כביר זה, שבאים לידי ביטוי בהתנגדות, שהיא היסוד הראשון, שחולל ניצחון זה... הניצחון של ניהול המו"מ וכפיית התנאים של ההתנגדות על האויב. באמצעות ההתנגדות הושג שחרורם של אסירינו הגיבורים, שמשתתפים עמנו כעת, באולם זה, בהנצחתו של יום לאומי גדול זה".

 

·     דובר הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה, אבו עביידה, בסדרת הצהרות לציון 7 שנים לחטיפת גלעד שליט (יוני 2013) – "האסירים הפלסטינים ישוחררו מהכלא ומעשה חטיפת שליט אינו אחרון. החטיפה היא מסר של ההתנגדות לאסירים, כי הם לא עומדים לבד, וכי ההתנגדות לא תיטוש אותם".

 

ואכן, בשטח, חמאס, על כלל מוקדיה, מקדמת, ללא הרף, פיגועי חטיפה של ישראלים. עיקר המאמץ התנועתי מוכוון למימוש פיגועי חטיפה ב-איו"ש, אך גם ברצועה מוסיפה התנועה להיערך למימוש פיגועים מסוג זה בעתיד.

בפועל, מאז תחילת 2014, חמאס אחראית ל-10 מתוך 32 התרעות לפיגועי חטיפה ב-איו"ש.

 

סיכולים בולטים

 

להלן דוגמאות בולטות לפיגועי חטיפה, שקידמה התנועה, בשנים האחרונות, ואשר סוכלו בידי ישראל: 

 

·     ינואר 2013 – סיכול התארגנות של חמאס מיהודה (ראס כרכר וסילואד/ אזור רמאללה), שמנתה 4 פעילים והוכוונה בידי גורמי חמאס צבאי מהרצועה, לשם קידום פיגוע במתווה חטיפה.

 

·     פברואר-מרס 2013 – סיכול פיגוע חטיפה של תשתית חמאס צבאית מיהודה (הכפר קביא/ אזור רמאללה), שמנתה 5 פעילים, והוכוונה בידי גורמי חמאס צבאי מהרצועה. במסגרת ההתנהלות קיבלה התשתית מימון לשם רכש אמל"ח והכנת אמצעים לקידום פיגוע חטיפה.

 

·     מאי 2013 – סיכול התארגנות חמאס מיהודה (מזרעה שרקיה/ אזור רמאללה), שמנתה 5 פעילים, שגויסו והוכוונו בידי פעיל חמאס ב"חוץ", לשם קידום שורה של פיגועים, לרבות חטיפה וירי. אחד הפעילים אף יצא ל"חוץ" ועבר אימון והדרכה תיאורטיים בייצור ובשימוש באמל"ח.

 

·     יוני-יולי 2013 – סיכול התארגנות צבאית מהשומרון (טול כרם). ההתארגנות, שמנתה 3 פעילים, חלקם בעלי עיסוק בפלילים, הוכוונה בידי כלואים וקיבלה מימון של גורמי חמאס ברצועה, לשם קידום פיגוע במתווה חטיפה.

 

·     אוגוסט 2013 – סיכול של התארגנות צבאית של חמאס מיהודה (בית לקיא/אזור בנימין), שמנתה 5-4 פעילים, אשר הוכוונו בידי גורמי חמאס ברצועה, חלקם מגורשי "עסקת שליט", כדי לחטוף אזרח ישראלי, לצרכי מיקוח ושחרור אסירים. ההתארגנות, שקיבלה מימון מהרצועה, רכשה אמל"ח לשם קידום הפיגוע, אספה מידע על יעדים אפשריים לפיגוע חטיפה, ואף הכשירה מערה בשטח, לשם הסתרת החטוף.

 

·     אוקטובר-דצמבר 2013 – סיכול חוליה צבאית של חמאס מרמאללה (אזור אלבירה והכפר ראפאת), שהוכוונה בידי צאלח אלעארורי. החוליה, שמנתה שני פעילים, קיבלה הנחיות לרכוש אמל"ח ולבצע פיגועים, לרבות פיגועי ירי, מטענים וחטיפה של חייל צה"ל לצרכי מיקוח.

 

·     פברואר 2014 – סיכול של התארגנות חמאס מאזור חברון, שמנתה 3 פעילים, אשר פעלה להשגת מימון מגורמי חמאס ברצועה, לשם ביצוע פיגוע במתווה חטיפה של חייל צה"ל או מתיישב, מאחד היישובים באזור גוש עציון.

 

·     מרס 2014 – סיכול של התארגנות חמאס מהשומרון, שמנתה 4 פעילים (תושבי טמון, מאדמה/בקעות, שכם וגי'ת/קלקיליה). ההתארגנות הוכוונה בידי כלואי חמאס, ומומנה בידי מגורשי "עסקת שליט" לרצועה, בכדי לקדם פיגוע במתווה חטיפה.