פוענח רצח נהג המונית גרגורי רבינוביץ' ז"ל

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל וצה"ל נעצרו מבצעי הרצח של גרגורי רבינוביץ' ז"ל, נהג המונית אשר גופתו נמצאה בגן יבנה ב-11 מאי 09.


מחמד חאלדי/מחמד עודה

בעקבות פעילות מודיעינית וחקירתית משותפת לשירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/מרחב לכיש, עצר כוח צה"ל בתאריך 23 מאי 09 את מחמד חאלדי ומחמד עודה, בני 22 מכפר עראנה שבצפון השומרון. השניים הודו בחקירותיהם בשב"כ כי יחד עם פעיל נוסף ביצעו את הרצח של גרגורי רבינוביץ ז"ל.

השתלשלות הרצח
עודה וחאלדי הודו בחקירתם בשב"כ כי יחד עם פעיל נוסף, נכנסו לישראל שלא כדין בתאריך 10 מאי 09 על מנת לבצע שוד באזור אשדוד. בשעות הערב עלו השלושה למוניתו של רבינוביץ' ז"ל. במהלך הנסיעה החליטו לממש כוונתם ולבצע את השוד. השלושה הובילו את רבינוביץ' ז"ל לדרך צדדית סמוך לגן יבנה, תקפו אותו באלימות ושדדו את כספו. במהלך התקיפה, החליטו לרצוח אותו וחנקו אותו למוות על רקע היותו יהודי. מחמד חאלדי הוסיף בחקירתו כי הרצח הוא על רקע לאומני, כנקמה על מותו של קרוב משפחתו, מוחמד אבו ג'חים, פעיל צבאי בכיר בג'האד האסלאמי, אשר היה מעורב בגלגול פיגועי התאבדות לישראל ונהרג בפברואר 07 ע"י כוחות הביטחון במהלך מבצע למעצרו.
יצוין, כי עודה וחאלדי מסרו בחקירתם פרטים אודות אופן ביצוע הרצח, שהיו ידועים רק לרוצחים. במהלך שיחזור שביצעו השניים על ידי משטרת ישראל אימתו השניים את מעורבותם בביצוע הרצח.

מידע נוסף אשר עלה בחקירה
חאלדי  הודה בחקירתו כי לאחר הרצח הוא וחבריו תכננו לחטוף יהודי שישמש כקלף מיקוח במידה ואחד מהם ייעצר.
בנוסף לביצוע הרצח, הודה מוחמד חאלדי אודות מעורבותו בביצוע פיגועי ירי סמוך לכפרו ולעבר מחסום ג'למה, כמו כן, מסר כי תכנן שורה של פיגועים, ביניהם חטיפת/רצח חייל בישראל,הנחת מטענים כנגד כוחות צה"ל,תכנון לייצור מטענים ועוד.

בתאריך 9 יולי 09 הוגשו כתבי אישום כנגד השניים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה.

​ביום שני 17 לאוגוסט 2009 בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי עם צה"ל נעצר חשוד נוסף בכפר עראמה, צפונית לג'נין אחמד טוטקי אבו חניני בגין חשד למעורבות ברצח גרגורי רבינוביץ ז"ל