נעצר תושב מג'דל שמס בחשד לקשר עם גורמי מודיעין סורי

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון, נעצר בחודש האחרון איאד ג'מיל אסעד ג'והרי, תושב מג'דל שמס, בחשד כי עמד בקשר עם גורמי מודיעין סורי.


AFP/GettyImages

איאד ג'והרי, יליד 74', תושב מג'דל שמס, יצא ללימודי רפואה בסוריה והתגורר שם בין השנים 2002-2012. בתאריך 28 ביוני 2012 נכנס איאד, דרך מעבר קוניטרה, לחופשת קיץ בארץ. עם הגעתו של איאד ארצה, נעצר והועבר לחקירת שב"כ.

 

 

עיקרי העולה בחקירתו בשב"כ

איאד הודה כי בין השנים 05'-08' היה מצוי בקשר עם מספר בעלי תפקידים בענפים שונים במודיעין הסורי, עמם קיים מפגשי הפעלה בעת שהותו בסוריה. לקראת כל הגעה לחופשת קיץ בארץ, הונחה איאד לאסוף מידע הקשור להתנהלות של צה"ל ברמה"ג. איאד ניצל חופשותיו בארץ לטובת איסוף מידע ורכישת ציוד אותו העביר למפעיליו במודיעין הסורי.

 

בשובו לסוריה (מחופשות הקיץ) נפגש איאד עם מפעיליו במודיעין הסורי ומסר להם את המידע שאסף, תוך מודעות לכך שהינו מסייע למודיעין הסורי.

איאד הודה בחקירתו בשב"כ כי העביר למפעיליו במודיעין הסורי מידע אזרחי וצבאי:

  • מידע אודות בסיסי צה"ל בצפון הארץ - שמות הבסיסים, מיקומם, גודלם, ובאיזה מהם מתקיימים אימונים ויש טנקים.

  • אימונים צבאיים שהתקיימו ברמה"ג, ריכוזי כוחות, תנועת צה"ל בסמוך לגבול.

  • מידע אודות אופן הבידוק הביטחוני במעבר קוניטרה.

  • מידע אודות גדר המערכת הסמוכה למג'דל שמס ופעילות צה"ל בסמוך לה (תצפיות, סיורים, תגובות לנגיעות בגדר).

  • מידע אודות עמותות הפועלות ברמה"ג ונתמכות ע"י ישראל.

  • מידע אודות תושבי רמה"ג המתנגדים למשטר הסורי.

 

 

ציוד שהעביר איאד לידי מפעיליו:

  • מכשיר קשר ישראלי ומסמך אודות ג'יפ צבאי שמצא.

  • כרטיס סים ישראלי, ספרי לימוד עברית וספרים נוספים. יודגש כי איאד מסר בחקירה כי העריך שציוד זה נועד לשמש לטובת האזנות של המודיעין הסורי.

  • מפה של רמה"ג.

 

עוד עלה בחקירת השב"כ כי במסגרת פעילותו נפגש איאד עם שניים מחבריו ברמת הגולן, שיתף אותם בפעילותו עם המודיעין הסורי וביקש מהם להעביר לו מידע צבאי וכל ממצא שיכול לעניין את מנגנוני המודיעין הסוריים. עם אחד מחבריו תיאם מילות קוד והלה דיווח לו בצורה מקודדת מספר פעמים, בהיות איאד בסוריה, על תנועת כוחות צה"ל ברמת הגולן - מידע אותו העביר איאד למפעילו הסורי.

 

בנוסף לאמור, איאד פנה אל מפעיליו במודיעין הסורי, דיווח להם על חברו הנמצא בחופשה בירדן והציע להם לפגוש אותו שם למטרות מודיעין. בהמשך דיווח לו חברו כי הוא אכן נפגש עימם.

 

יצוין כי במסגרת הפרשייה נעצרו ונחקרו נוספים אשר שוחררו בתום חקירתם.

 

כנגד איאד יוגש בתאריך 30/7 בבית המשפט המחוזי בנצרת, כתב אישום בגין המיוחס לו, ובו אישומים בעבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעה לאויב.​