נעצרה "המועצה המצומצמת" של חמאס בירושלים


בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל-מחוז ירושלים, נעצרו, בחודשים האחרונים, מספר פעילים בכירים של החמאס בירושלים. חקירתם, בשירות הביטחון הכללי, חשפה מועצה מצומצמת שפעלה בחשאיות לגיוס כספי טרור מחו"ל, ולחיזוק אחיזתו של חמאס בקרב האוכלוסייה במזרח ירושלים.


אימג'בנק/Thinkstock

​העצורים המרכזיים הם:

  • יעקוב אבו עצב- יליד 1972, תושב העיר העתיקה/ירושלים. נחשב למנהיג חמאס בירושלים מכוח עמידתו בראש המועצה המצומצמת של חמאס בעיר. הוא הורשע בעבר (בשנת 2005) על ידי בית המשפט הצבאי ביהודה בהחדרת כספי טרור מחו"ל, אשר בחלקם שימשו למימון היערכות חמאס לבחירות באיו"ש. 

  • כפאח סרחאן- יליד 1970, תושב שכונת סילואן במזרח ירושלים. חבר במועצה המצומצמת של חמאס בירושלים, ואיש הכספים של הארגון. עד למעצרו פעל ב"מוסד אלקדס לפיתוח" בבית חנינא, שחלק מפעילותו של חמאס בירושלים התבצעה מתוך כתליו. 

  • אחמד עליאן- יליד 1976, תושב שכונת בית צפפא/ירושלים. חבר במועצה המצומצמת של חמאס בירושלים, אשר שימש כאחראי חמאס בבית צפפא.

  • פואד חמדיה- יליד 1969, תושב ואדי ג'וז/ירושלים, חבר במועצה המצומצמת של חמאס בירושלים. שימש כראש הוועדה הדתית בירושלים.

  • אשרף עאשור- יליד 1978, תושב ראס אל עמוד/ירושלים. סייע בהכנסת כספי טרור מחו"ל לטובת מימון פעילות חמאס בירושלים.

יצוין, כי המועצה המצומצמת, שכאמור, התנהלה בחשאיות מוחלטת, כללה מספר מצומצם של פעילים בכירים של ארגון החמאס מירושלים, והייתה אחראית על דרכי הפעולה ותקצוב פעילויות חמאס בעיר. למועצה היו כפופות מספר ועדות ייחודיות, אשר הוציאו אל הפועל פעילות חברתית, דתית וחינוכית ענפה מטעם חמאס. מטרת הפעילות הייתה ליצור הזדהות עם חמאס, ולהביא בכך לחיזוק מעמדו ולהידוק אחיזתו בקרב האוכלוסייה במזרח ירושלים.

 

בנוסף, עסקו פעילי החמאס הנ"ל בגיוס כספים מחו"ל לטובת קידום ומימון פעילותו של ארגון החמאס בירושלים. בפועל, מדובר בהכנסת כספי טרור בסך של כ-2.5 מיליון ₪, אשר נעשתה במרמה, תוך הצגת חוזים פיקטיביים ועברות כלכליות, לרבות  על החוק לאיסור הלבנת הון. 

 

"מוסד אלקדס לפיתוח" בבית חנינא, בו עבד כפאח סרחאן, הינו סניף של מוסד בשם זה, שהינו ארגון מוכר של "התנועה האסלאמית", פלג ראאד צלאח, שמרכזו באם אלפחם. הסניף נסגר (אוקטובר 2011) בהוראת מפכ"ל המשטרה, מכוח הפקודה למניעת טרור. זאת, נוכח ביצוע פעילות בלתי חוקית לטובת ארגון חמאס.

 

העבירות המיוחסות לאנשי החמאס בירושלים, מקדמות פעילות טרור וחותרות תחת הריבונות הישראלית בעיר ירושלים. ניסיון העבר מוכיח כי הפעילות החינוכית, הדתית והארגונית של חמאס בירושלים מהווה קרקע להתפתחות פעילות טרור. לדוגמה, יוזכר אצחאק ערפה, פעיל צבאי של חמאס, שביצע את פיגוע המטען בבנייני האומה בירושלים (מרס 2011, הרוגה ו-47 פצועים), והיה פעיל במערך האזרחי הנ"ל של חמאס, טרם מעצרו.

 

יצוין עוד, כי ארגון החמאס הרואה עצמו כישות מדינית, הפועלת לחיזוק אחיזתה בירושלים, הן מכוח הנחיה של הנהגת חמאס בחו"ל והן כחלק מחתירתה לביסוס מעמדה כגורם הדומיננטי באוכלוסייה הפלסטינית, כפי שנעשה ברצועת עזה. הפעילות שנחשפה לאחרונה מבליטה, פעם נוספת, את פוטנציאל הסיכון הכרוך בפעילות אזרחית, הנראית, לכאורה, כתמימה ובלתי מזיקה, ובפועל טומנת בחובה סכנה גדולה.  

 

במהלך הימים האחרונים הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בירושלים כתבי אישום כנגד הפעילים הנ"ל, המייחסים להם, בין היתר, עברות של פעילות בארגון טרור, הלבנת הון וביצוע פעולה ברכוש למטרות טרור, חברות  בארגון טרור ועוד.