נחשפה תשתית חמאס באיזור רמאללה

במהלך החודשים האחרונים, חשף שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, תשתית רחבה של חמאס, שפעלה בגזרת רמאללה וכפרי בנימין, ואשר ראשיה שימשו כמפקדת שטח של חמאס באזור זה. עד כה נעצרו כ-30 פעילי חמאס, שהיו מעורבים בפעילות המפקדה.


להלן פירוט העצורים המרכזיים ותפקידיהם במסגרת התשתית/המפקדה: 

  • מוראד מוחמד ח'אלד אבו בהא - ראש המפקדה

  • מחמד חסן עבד אללה דחלה - אחראי מטעם המפקדה על אזורים מערב ומרכז

  • מאהר איוב עבד אלג'ליל דלאשיה - אחראי מטעם המפקדה על תיק הכספים

  • מצעב מוחמד אחמד סרור - אחראי מטעם המפקדה על תיק הסטודנטים

  • עמרו נהאד דאהר אבו גוש - אחראי מטעם המפקדה על אזורים צפון ומזרח

  • עדנאן יוסף עמר שומאן - אחראי מטעם המפקדה על תיק האסירים

בחקירת העצורים בשירות הביטחון הכללי עלה, כי המפקדה פעלה במטרה לחדש את פעילותו של ארגון החמאס, ולמעשה, להקימו מחדש באזור רמאללה. 

 

המפקדה שמה לה למטרה, לחזק את ארגון חמאס, לקראת בחירות עתידיות ברש"פ. זאת באמצעות תמיכה וחיזוק "אלכתלה אלאסלאמיה", תא הסטודנטים של חמאס באוניברסיטאות, על ידי מתן כספים רבים וארגון פעילויות שונות במסגרתו, וכן באמצעות העברת קצבאות סיוע לאסירי חמאס ולמשפחותיהם.

 

עוד עלה בחקירה, כי חברי המפקדה עמדו בקשר עם הנהגת חמאס בחו"ל, וזאת לטובת חילופי מידע והכנסת כספים לאזור. לשם מימוש קשר זה נקטו חברי המפקדה באמצעי זהירות רבים על מנת להסוות את זהותם בהתקשרויות, וכן להסתיר את פעילותם. אמצעים אלו כללו שימוש בשליחים, בכינויים, בתיבות דואר אלקטרוני, בכרטיסי זיכרון ניידים וכן במפגשים חשאיים בין החברים.

 

במטרה לחזק את אחיזת המפקדה בשטח, שוקמו תאי הסטודנטים של חמאס באוניברסיטאות בגזרת רמאללה ובאבו דיס. ניסיונות של חברי המפקדה לשיקום המפקדה גם באזור חברון ובית לחם סוכלו, בעקבות מעצרם של חברי המפקדה. 

 

לציין, כי החקירה הובילה אף למעצרם של שניים, אשר בין היתר, הודו במעורבות בלינץ', שאירע   ב-12  אוקטובר 2000, בתחנת המשטרה הפלסטינית ברמאללה, במהלכו נרצחו באכזריות שני חיילי מילואים של צה"ל, שתעו בדרכם והגיעו לפאתי העיר רמאללה.

 

כתבי אישום הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה, ומייחסים למעורבים עברות שונות, הכוללות חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, נשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת, ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, מגע עם אויב והכנסת כספי אויב לאזור. בית המשפט הורה על מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים בעניינם.

 

הפרשיה חשפה, פעם נוספת, את המאמצים הרבים של הנהגות חמאס, בשטח ובחו"ל, לחזק את אחיזת הארגון בשטח, ובכך לשדרג את פעילותו.​