נעצר סוכן מודיעין איראני

שירות הביטחון הכללי  ומשטרת ישראל: לה"ב 433 ויאחב"ל, עצרו בליל ה-11 בספטמבר 2013 אזרח בלגי בשם אלכס מנס, עת שניסה לצאת מישראל דרך נמל התעופה בן גוריון. ברשותו נמצאו, בין היתר, צילומי שגרירות ארצות הברית בישראל.


בחקירתו בשב"כ התברר כי העצור, יליד 1958, הוא  סוכן מודיעין ממוצא איראני ובעל אזרחות איראנית. שמו המקורי הוא עלי מנצורי, והוא הגיע לישראל בשליחותם של גורמי מודיעין איראניים לביצוע משימות שונות. העצור הנו איש עסקים, שגויס על ידי היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים, הגוף האחראי לפיגועי טרור רבים ברחבי העולם. הוא נשלח לישראל כדי להקים בה חברות עסקיות, בכדי שאלה יוכלו לשמש בסיס לפעילות חשאית של מנגנוני השלטון האיראניים, כנגד אינטרסים ישראליים ומערביים. בתמורה לפעילותו הובטח לו סכום של מיליון דולר.

המפעיל: משמרות המהפכה האיראניים

 

בחקירתו בשב"כ תיאר מנצורי את תהליך גיוסו והפעלתו על ידי גורמי ביון איראניים. מהחקירה עולה, כי הפעלתו בוצעה על ידי היחידה למבצעים מיוחדים של כוח-קדס, שבראשה עומדים חאמד עבדאללהי ומג'יד עלוי, הכפופים לקאסם סלימאני, מפקד כוח-קדס של משמרות המהפכה. תפקיד היחידה הנו, בין היתר, הוצאה לפועל של פיגועים נגד ישראל, הן בחו"ל והן בארץ, וכן נגד יעדים אחרים, שאיראן פועלת נגדם במערב ובמזרח התיכון. איראן ניסתה להסתייע בעצור גם במאמציה לעקוף את האמברגו בתחום הסחר והעברות הכספים.

מנצורי קיים שלושה ביקורים בישראל, תוך שהוא משתמש בזהותו הבלגית. הוא ניסה לפתח  קשרים עסקיים עם בעלי עסקים בתל אביב, כדי להקים חברות עסקיות, שנועדו לשמש כמסווה לפעילות מודיעינית נרחבת ולפעילות טרור מצד המנגנונים האיראנים. הוא נעצר בנתב"ג כשביקש לצאת את ישראל בדרכו לאירופה.

מנצורי נולד וחי עם משפחתו באיראן עד לשנת 1980. לאחר מכן עבר לתורכיה, התגורר בה 17 שנים והחל לפעול במישור העסקי. בשנת 1997 קיבל ויזה, שאפשרה לו להתגורר בבלגיה על רקע פעילותו העסקית, ובשנת 2006 קיבל אזרחות בלגית, לאחר שנישא לאזרחית בלגית, ממנה התגרש בהמשך. באותה שנה אף החליף את שמו לאלכס מנס, כדי לטשטש את זהותו האיראנית.

 מנצורי סיפר עוד בחקירתו כי ב-2007 שב לאיראן ומאז פעל להרחבת פעילותו העסקית באיראן, בבלגיה ובתורכיה, בהן התגורר לסירוגין. במהלך זמן זה הוא אף נישא בשנית, הפעם לאזרחית איראן.

אזרחותו האירופאית ופעילותו העסקית של מנצורי סימנו אותו כיעד אטרקטיבי לגיוס מצד גורמי המודיעין האיראניים. לאורך השנים, נוהלו עמו מגעים מצד גורמי שונים במנגנוני השלטון, ובראשית 2012 קיבל הצעה מפורשת לפעול מטעמם מול מדינת ישראל.

מנצורי הונחה, על ידי מפעיליו, להקים בישראל תשתית עסקית, שתספק מסווה לפעילות המודיעין האיראני בישראל, ותשמש את הגורמים האיראנים לצרכים שונים. לשם כך, הוטל עליו לבקר בישראל, לקשור קשרים עסקיים ולהקים חוזים, אשר יאפשרו פעילות עסקית ממושכת. למימון פעילותו הובטחו לו סכומי כסף גבוהים, בין השאר, ננקב סכום של מיליון דולר.

מנצורי ביקר בישראל פעמיים בעבר, ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האיראני. ביקורו האחרון החל ב-6 בספטמבר והסתיים עם מעצרו בנתב"ג בליל ה-11 ספטמבר.

 

 

 

 

  

 

הכיסוי: מסחור ושיווק חלונות

 

בהתאם להנחיות מפעיליו השתמש מנצורי בכיסוי עסקי של מסחר ושיווק חלונות וקירוי לחנויות ומסעדות. הוא ניסה להקים קשרים עסקיים עם בעלי עסקים בתל אביב, תוך שהוא מקפיד להציג עצמו כאיש עסקים בלגי, הנתמך באתרי אינטרנט ובפייסבוק, שהציגו פעילות עסקית שלו, לכאורה.

מנצורי תיאר בחקירתו בשב"כ את תהליך גיוסו והפעלתו במשך חודשים ארוכים על ידי גורמי המודיעין האיראניים. כמו כן, מסר לחוקריו פרטים רבים על מפעיליו האיראניים ועל דרכי ההתקשרות ביניהם. בין השאר מסר לחוקריו מידע על:

חאג'י מצטפא, בכיר בדרג מטה, שפגש במנצורי וברר עמו את סטטוס ביצוע משימותיו בישראל;  

חאג'י חמיד נעמתי, אשר שימש כאיש הקשר המרכזי; חאג'י מצטפא, מפעיל, שהשתתף בפגישות עם מנצורי; ומהדי חנבבאי, שהנחה את מנצורי במשימות בתוך ישראל.

מנסורי אף סיפר, כי הונחה על ידי מפעיליו לטשטש את הגעתו לאיראן לאחר ביקוריו בישראל, לצורך דיווח למפעיליו וקבלת תדרוך. מפעיליו האיראניים קיוו, כי זהותו הבלגית תאפשר לו לעקוף את מערך הבידוק הישראלי הקפדני בנמל התעופה בן גוריון.

בעת מעצרו נתפסו אצלו צילומים רבים של אתרים שונים בישראל, חלקם אתרים שלגורמי המודיעין האיראניים יש עניין בהם, כדוגמת השגרירות האמריקאית ברחוב הירקון בתל אביב.

יודגש, כי כוח-קדס של משמרות המהפכה  האיראניים הוא הגורם שעמד מאחורי הפיגוע בו נפצעה עובדת השגרירות הישראלית בדלהי בחודש פברואר 2012, מאחורי ניסיונות הפיגוע בבנגקוק ובטביליסי בפברואר 2012, ומאחורי מספר פיגועים, שסוכלו במהלך השנים האחרונות, באזרבייג'אן, בקניה ובניגריה.

 

 

 

 

 

​