נחשפה תשתית חמאס בירושלים

בחודש ינואר 2014 נעצרה ונחשפה בירושלים תשתית משמעותית של חמאס, אשר חלק מחבריה שימשו כבכירי מפקדה אזורית. הם הכווינו ומימנו את פעילות הארגון בשכונות העיר ובהר הבית, ופעלו לחיזוק אחיזתו של חמאס בקרב אוכלוסיית מזרח ירושלים, תוך ביצוע עבירות ביטחון.


בסך הכול נעצרו,  בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, משטרת מחוז ירושלים ומחוז צפון, 16 פעילים בולטים של חמאס בירושלים, חברי מפקדה ובכירים בתחום פעילות התנועה בהר הבית, וכן מספר פעילים של התנועה האסלאמית מהפלג  הצפוני, אשר לקחו חלק בפרויקט משותף של חמאס והתנועה האסלאמית בהר הבית.

 

העצורים המרכזיים הם:           

ראמי זכריה אבראהים ברכה, יליד 1975, תושב צור באהר בירושלים. מבכירי המפקדה בירושלים, הורשע בשנת 2010 בפעילות במסגרת החמאס ונדון למאסר בפועל.

חליל עטיה מחמד עזאווי, יליד 1973, תושב שכונת אבו תור בירושלים. מבכירי המפקדה בירושלים, הורשע בשנת 2007 בפעילות במסגרתת החמאס ונדון למאסר בפועל.

מאג'ד ראג'ב מחמד עאשור ג'ועבה, יליד 1981, תושב העיר העתיקה, פעיל חמאס בכיר. שוחרר בנובמבר 2012 ממאסר בגין ביצוע עברות של נשיאת משרה בארגון טרור ושב מיד לפעילות. בחודשים שקדמו למעצרו זוהה כמי שהיה מעורב בהעברת כספי טרור מרצועת עזה לפעילי חמאס מירושלים.

הית'ם ראג'ב מחמד עאשור ג'ועבה,  יליד 1982, תושב העיר העתיקה, פעיל חמאס מרכזי בהר הבית. אחיו של מאג'ד ג'ועבה.

 

יצוין, כי בחודש נובמבר 2013 נסגרו בירושלים שני משרדים של "התנועה האסלאמית", שבסיסה בנצרת ובאום אל פחם: "אלקדס לפיתוח" ו"עמארת אלאקצא". זאת, בהתבסס על מידע מודיעיני שהתקבל בשירות הביטחון הכללי, לפיו מתקיימת במשרדים אלה פעילות של ארגון חמאס. במוסד "עמארת אלאקצא" זוהתה מעורבות של פעילי חמאס הן בפעילות המשרד והן בהכוונת  מערך הפעילים הנוהגים לשהות בהר הבית, ולפעול, בין היתר, למניעת ביקורי יהודים במקום.

 

מעורבות של תושבי ישראל בפעילותו של ארגון חמאס בירושלים נחשבת לעברה חמורה, נוכח החתירה תחת שלטון החוק והפגיעה בריבונות הישראלית בעיר ירושלים. ניסיון העבר מלמד, כי קיימת זיקה מובנית, שאינה ניתנת להפרדה, בין הפעילות הארגונית של חמאס לבין פעילות הטרור של הארגון. כך, פעילי התנועה בירושלים מתחילים את דרכם כפעילים ארגוניים הופכים למאתר אטרקטיבי לגיוס לפעילות חמאס צבאית, ומהווים לאורך השנים זרוע ארוכה של תשתיות חמאס צבאיות בגדה, ברצועת עזה ובחו"ל, למימוש פיגועי טרור קשים כנגד אזרחי ישראל.

 

בחקירות עלה, כי התנועה האסלאמית מממנת פרויקט לימודי, לכאורה, בהר הבית. במסגרת הפרויקט, המכונה 'במות הידע', משלמת התנועה האסלאמית כסף לאנשים תמורת שהותם במקום, במטרה להגביר את הנוכחות האסלאמית בו. פועל יוצא של נוכחות זו הוא הגברת המתיחות ויצירת הפרות סדר, במיוחד סביב מועדי חג יהודיים. פרויקט "במות הידע" עלה כגורם העיקרי להפרות הסדר במקום.

עוד עלה, הן בחקירות והן ממידע גלוי, כי הפרויקט מאוכוון וממומן, לפחות בחלקו, בהתאם למדיניות החמאס. כך, למשל, אותר ברשת האינטרנט סרטון, בו הודה איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס ברצועת עזה, כי הוא מקדם את מימון פרויקט 'במות הידע' בהר הבית.

הפעילות שנחשפה לאחרונה מבליטה פעם נוספת את המשמעות הביטחונית של פעילות ארגונית, הנראית, לכאורה, תמימה ובלתי מזיקה, אך בפועל טומנת בחובה סיכון משמעותי. מדובר במאמץ נוסף של ארגון חמאס להרחיב את השפעתו על האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים ובאיו"ש.

​