נעצרו 7 תושבי נצרת על עבירות חמורות בעלות רקע לאומני

במסגרת פעילות משולבת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/ ימ"ר עמקים וימ"ר מרכז, נעצרו לאחרונה 7 תושבי העיר נצרת, בחשד כי ביצעו עבירות חמורות על רקע לאומני. בחקירתם עלה, כי חלק מהעצורים ביצעו את רצח נהג המונית יפים ויינשטיין ז"ל שארע ביום 30 נובמבר 2009, ופיגועי תקיפה נוספים.


העצורים הם:

  • אחמד עלי חליל אחמד ,יליד 1989, נעצר ביום 11.5.10.
  • ג'לאב מחמד עבד אלג'אני ג'נאים, יליד 1984, נעצר ביום 11.5.10.
  • וסים מחמד מחמד עאלם, יליד 1987, היה עצור על רקע פלילי, והועבר ב- 2.6.10 לחקירת שב"כ בגין החשדות המיוחסים לו בפרשיה זו.
  • חידר פואז חדר זיאדנה, יליד 1988, נעצר ביום 21.6.10.
  • עבד אלרחמן עז-א-דין מחמוד אבו-סלים, יליד 1991, נעצר ביום .9.6.10
  • עדי מחמוד אבראהים עזאם, יליד 1987, נעצר ביום 25.5.10.
  • עומר עלי אבראהים כחילי, יליד 1988, נעצר ביום 2.6.10.

העצורים חברים בקבוצה דתית-לאומנית הפועלת באזור נצרת ומונעת מאידיאולוגיה ברוח הזרם הקיצוני של תורת הסלפיון ("אלג'האדיה"), המהווה בסיס אידיאולוגי גם לארגון "אלקאעדה".

על פי העולה בחקירתם, בשנים האחרונות עברו העצורים תהליך של הקצנה דתית אסלאמית, תוך הסתייעות בתכנים המופצים ברשת האינטרנט, ובכלל זאת: תכנים שעניינם כינון שלטון אסלאמי ברחבי העולם, צילומי אמל"ח, הדרכה כיצד להכין מטעני חבלה וכיצד לבצע פיגועים, סרטוני תעמולה ונאומים של אוסאמה בן-לאדן. 

על פי חקירתם, ב- 30 נובמבר 2009 החליטו שלושה מחברי ההתארגנות: אחמד אחמדע'אלב ג'נאים וחידר זיאדנה לרצוח נהג מוניתת  יהודי בתגובה ל "הריגת ערבים על ידי יהודים".

לשם הוצאת הפיגוע אל הפועל, הזמינו השלושה מונית מתחנת מוניות בנצרת עילית. אחד מהם נסע עם המונית לנקודה שתואמה מראש, ושם רצח את נהג המונית, יפים ויינשטיין ז"ל, ביריות אקדח.  
שני המעורבים הנוספים מילטו את היורה מהמקום, תוך שהם משמידים ראיות, הקושרות אותם לביצוע המעשה.

במהלך  החקירה שיחזרו  שלושת המעורבים את הרצח, והובילו את החוקרים למקום בו הוסתר האקדח, ששימש לביצועו.

לאחר אירוע זה, החליטו שניים מהמעורבים: אחמד אחמד וג'אלב ג'נאים, לצאת לסומליה כדי להצטרף שם ללחימה כנגד "הכופרים" וכנגד ארצות הברית.

בחקירת חברי ההתארגנות, עלה עוד, כי במהלך השנתיים האחרונות, תקפו חבריה נוצרים ויהודים, ובשתי הזדמנויות שונות ביצעו פיגוע דקירה בסכין, ותקפו שליח פיצה, ממנו שדדו את האופנוע וכן את כספו. בנוסף, השליכו חברי ההתארגנות רימוני הלם ובקבוקי תבערה לעבר בתי מגורים ובתי עסק של נוצרים ויהודים בנצרת, והציתו אוטובוס של תיירים.
 
חברי ההתארגנות רכשו ומכרו אמצעי לחימה מסוגים שונים, ובכלל זאת, גם את כלי הנשק, אשר שימשו אותם בפעולות התקיפה. במסגרת תכנוניהם לפעילות נוספת, הם התכוונו לבצע תקיפות נוספות ואף לחטוף חיילים ו/או את כלי נשקם מהם. 

​כתבי אישום הוגשו ב- 28/6/10 בבית משפט מחוזי בנצרת.