נחשפו חוליות טרור שפעלו באזור חברון

בשבועות האחרונים חשף שירות הביטחון הכללי, בשיתוף צה"ל, מספר התארגנויות וחוליות צבאיות, שפעלו באזור חברון. חלק מההתארגנויות פעל במתווה של טרור עממי, לרבות יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים.


שרידי המטען

לצד זאת, נעצרו שתי חוליות, שהאחת הייתה מעורבת בביצוע פיגוע מטען מורכב, ואילו האחרת תכננה לבצע פיגוע חטיפה בקריית ארבע, וכהכנה לכך בחנה את התנהלות הצבא, באמצעות השלכת מטענים לעבר גדר היישוב.


להלן פירוט החוליות שנחשפו:

 

חוליית חמאס צבאית, שעסקה בהכנות לפיגוע חטיפה באזור קריית ארבע.

 • בראש החוליה, שמנתה 3 צעירים, תושבי חברון, עמד מעתז סלימאו מחמד קואסמה, בין 21, פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים בגין פעילות חמאס, לרבות סיוע לאחיו מא'יד, שהיה מעורב בהובלת המפגעים, שביצעו את פיגוע ההתאבדות בדימונה (פברואר 2008), ואשר גורש לאחרונה לרצועת עזה לאחר ששוחרר מהכלא במסגרת עסקת שליט. 

 • קואסמה גייס לפעילות בחוליה שניים מחבריו, אחד מהם, מחמוד עריף מחמד דויכ, בין 21, גם הוא כלוא לשעבר על רקע פעילותו בחמאס ונכונותו לשמש כמתאבד.

 • בחקירתם בשירות הביטחון הכללי הודו השלושה כי במסגרת פעילותם כחוליית טרור של חמאס הם הפעילו, במספר הזדמנויות, מטעני חבלה מאולתרים, שהוכנו על ידם, לעבר הגדר המקיפה את קריית ארבע, במטרה לבחון את תגובות הצבא. זאת, מתוך כוונה לבצע בהמשך פיגוע חדירה, במהלכו תכננו לחטוף או לרצוח מתיישב, אם לא תתאפשר חטיפתו. בנוסף, הם הודו כי במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים הם יידו בקבוקי תבערה לעבר היישוב אלחרסינה.

 • ב-10 מאי 2012 הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד השלושה, בעברות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ניסיון לגרימת מוות בכוונה, ייצור חפץ מבעיר וזריקתו וכן הנחת פצצה.

הפעלת זירת מטענים באמצעות מכשירי טלפון ניידים

 • ב-19 אפריל לאחר חצות, בוצע פיגוע מורכב של הפעלת מטען כנגד  כלי רכב ישראלי סמוך ליאטה (ללא נפגעים ונזק). מורכבותו של הפיגוע באה לידי ביטוי בשימוש בזירת מטענים, שהונחה סמוך לציר הנסיעה, ובניסיון להפעילה באמצעות מכשירי טלפון ניידים. 

 • בעקבות הפיגוע נעצרו לחקירת שב"כ 2 צעירים תושבי הכפר יאטה, שבדרום הר חברון והם: 

  • תאאר מחמוד עודאללה דאוד, כבן 26, עובד מחצבה באזור בית לחם. שימש כראש חוליית הטרור. בחקירתו בשב"כ הודה כי ייצר את המטענים, לצורך מימוש הפיגוע, ואף השתתף בביצועו.

  • מהנד עיסא מחמד מחאמרה, כבן 26, פעיל פת"ח. הודה בחקירתו בביצוע הפיגוע וכן באיסוף האמל"ח לצורך הרכבת המטען ששימש לפיגוע. 

 • יצוין, כי בנוסף השניים הודו בביצוע פיגוע מטען בשנת 2007, וכן בייצור מטעני נפץ רבים ובהשתתפות במספר אירועים של יידוי אבנים באזור מגוריהם, ביחד עם נוספים.

 • ב-22 מאי 2012 הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד המעורבים, המייחסים להם עברות רבות, ביניהן: הנחת פצצה, ייצור מטענים, החזקת נשק וסחר בנשק, אימונים צבאיים ועוד.

 


 

 

                         הטלפונים הסלולאריים שנמצאו בזירה

 

 

 

 

 

                     שרידי המטען

 

 

 

יידוי אבנים לעבר רכב ישראלי סמוך לחלחול

 • ההתארגנות, ש-4 מפעיליה נעצרו לחקירת שב"כ, נטלה חלק במספר אירועי יידוי אבנים לעבר כוחות צבא וגורמים ישראליים. בין היתר, ביצעה התארגנות יידוי אבנים (12 אפריל) לעבר כלי רכב ישראלי, שנע על כביש 60 בקטע הסמוך לחלחול, וזאת מתוך רכב שביצע עקיפה.

 • נהג הרכב, ממנו בוצע יידוי האבנים, אסלאם מוחמד ג'מאל נעמאן עלאא אלדין נתשה, כבן 21, תושב חברון, הוא בנו של בכיר החמאס הכלוא בישראל, מחמד ג'מאל נתשה.

 • יוזכר, כי באירוע דומה של יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראלי, בקרבת מקום, נהרגו בספטמבר 2011, אשר פלמר ובנו התינוק, יהונתן ז"ל. 

 • ב-10 מאי 2012 הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד שלושה מחברי ההתארגנות, בעברות של זריקת חפצים לעבר כלי תחבורה נוסע, וזריקת חפצים לעבר אדם או רכוש. נגד חבר ההתארגנות הרביעי יוגש כתב אישום בימים הקרובים.

יצוין, כי בפעילותם של החוליות, אשר חלקן נתפס כמבצעי טרור עממי, טמון פוטנציאל סיכון גבוה, במיוחד נוכח הכוונות שנחשפו לביצוע פיגוע חטיפה. ​