נחשפה התארגנות של "הג'יהאד העולמי" ממזרח ירושלים

שירות הביטחון הכללי, בסיוע  משטרת ישראל/ מחוז ירושלים, חשף בינואר 2014 התארגנות של "הג'יהאד העולמי" ממזרח ירושלים, שהופעלה מרצועת עזה, לקראת ביצוע פיגועים קשים בישראל.


חברי ההתארגנות הם: איאד ח'ליל מחמוד אבו-סארה, רובין והיב מוצבאח אבו-נג'מה ועלא יאסין מחמד ע'אנם.

מהחקירות עולה כי איאד אבו-סארה הסכים לבצע פיגוע הקרבה כנגד אוטובוס ישראלי בכביש היורד מירושלים למעלה אדומים. על פי התכנון,  היה אמור להתבצע ירי ראשוני לעבר גלגלי האוטובוס, כדי לגרום להתהפכותו, לאחר מכן ירי מטווח קרוב בנוסעי האוטובוס, ובהמשך ירי לעבר כוחות ההצלה, שיגיעו  למקום.

בנוסף, הסכים אבו-סארה לסייע בביצוע פיגוע התאבדות כפול בבנייני האומה בירושלים וכנגד שגרירות ארצות הברית בתל אביב. הפיגוע היה אמור להתבצע על ידי מחבלים זרים, שיגיעו לישראל בתיעוד רוסי מזויף, ובמסווה של תיירים. אבו-סארה היה אמור לקלוט את המפגעים, להכין את חומר הנפץ, שישמש לחגורות נפץ ולמשאית תופת, ולהובילם ליעדיהם.

אבו סארה הכיר היטב את דרכי הגישה לבנייני האומה, ואת קווי האוטובוס למעלה אדומים וראה את בניין השגרירות האמריקנית בתל אביב. הוא אף הסכים לצאת לסוריה לצורך אימונים צבאיים והכשרות בייצור חומר נפץ. כמו כן, ביצע הכשרות לקראת צאתו לתורכיה וגם קיבל מעזה קבצי מחשב, שכללו הדרכה על אופן ייצור חומרי נפץ. במשך השנים חשב אבו סארה על דרכים שונות לביצוע פיגועים, אם כי לא עבר לפסים מעשיים.

אבו-נג'מה הודה בחקירתו בתכנון פיגועי טרור שונים, בהם חטיפת חייל מתחנת אוטובוס בירושלים, וכן פיגוע מטען נגד יהודים, המתגוררים בשכונת אבו-תור בירושלים. בחקירתו מסר על נגישותו לאמצעי לחימה, ועל לימוד עצמי, שקיים באינטרנט, בנושא ייצור חומר נפץ.

​עלא ע'אנם הודה בחקירתו בקיום קשרים עם ע'ריב  אלשאם לקראת הקמת חולייה של זרם הסלפיה-ג'האדיה בשומרון, לשם ביצוע פעולות טרור.