נעצר פעיל חמאס שתכנן פיגוע חטיפת חייל והתאבדות באיזור אילת

הותר לפרסום כי בסוף פברואר 2012 , שב"כ עצר את מחמד אבו עאדרה, פעיל חמאס, תושב רפיח אשר פעל במסגרת הזרוע הצבאית של חמאס לטובת מימוש פיגוע חטיפת חייל והתאבדות באיזור אילת.


רקע
בשלהיי פברואר 2012 נעצר מחמד חסין עווד אבו עאדרה, תושב רפיח, עת ניסה להסתנן לישראל יחד עם נוספים דרך גבול רצ"ע- ישראל. 
מחמד אבו עאדרה שהנו בן למשפחת חמאס מוכרת ופעילה ברפיח הועבר לחקירת שב"כ. 
בחקירתו הודה מחמד אבו עאדרה כי לפני כשנה (פברואר 2011 ) ברח לסיני, דרך מנהרה, בעקבות הסתבכות בפלילים.

פניה להשתתפותו של מחמד אבו עאדרה בפעילות טרור
לאחר מספר חודשים בהם שהה בסיני פנה אל מחמד אבו עאדרה, יונס שלוף, תושב רפיח, פעיל חמאס צבאי אשר תואר על ידי מחמד אבו עאדרה כמפקד במערך הארטילריה ואחראי על מערך התצפיות של החמאס בסיני. 

יונס שלוף ביקש ממחמד אבו עאדרה לפעול עבור החמאס בסיני, לבצע תצפיות ולצלם מוצבים ישראלים לאורך הגבול עם ישראל לצורך ביצוע פיגוע טרור.

מחמד אבו עאדרה  הבין מיונס שלוף כי ישנם גורמים נוספים בסיני המבצעים איסוף מודיעיני לצורך ביצוע פיגועים  עבור החמאס  וחלקם אף מקבלים עבור פעילות זאת סכומי כסף לא מבוטלים. 
לאחר שהביע הסכמתו לפעול עבור החמאס בסיני, הוברח מחמד אבו עאדרה לרצועה דרך מנהרה ע"י פעילי החמאס.

 

 

 

ההכשרה לפעילות 
ברצועת עזה עבר מחמד אבו עאדרה תדרוך צבאי מקיף והוסבר לו כי מטרת איסוף המודיעין הנה בחינת מטרות ויעדים למימוש פיגועי טרור. 
עוד הוסבר לו כי קרוב משפחתו, רשדי גמעה מוסא אבו עאדרה, פעיל חמאס צבאי, יתלווה אליו לביצוע איסופי המודיעין לקראת הפיגועים בסיני.

 

 

 

ביצוע תצפיות על יעדים ישראליים
במהלך אוגוסט 2011 קיימו השניים (מחמד אבו עאדרה ורושדי אבו עאדרה) את מרבית התצפיות כשהם מצוידים במצלמות משוכללות ובמכשיר  GPS באמצעותו סימנו את היעדים שעליהם תצפתו. השניים אף הסתייעו בתושבים מקומיים נוספים בסיני.

מבין היעדים עליהם אספו מודיעין ראוי לציין את איסוף המודיעין על מעבר טאבה בדגש על בחינת כוחות הביטחון ועמדות השמירה במעבר.
השניים אספו מודיעין גם על מוצבים צבאיים הפרוסים לאורך הגבול עם ישראל וכן שורה שלל יעדים אזרחיים בתחומי ישראל ובדגש על יעדים בעיר אילת

כחלק מפעילותם חדרו השניים מספר פעמים לתוך שטחי ישראל במטרה לאסוף מודיעין טוב יותר אודות המטרות ודרכי הגישה אליהם

 

 

 

דווח למפקדי החמאס ברצועת עזה
לאחר ביצוע התצפיות העבירו מחמד ורשדי את המידע שברשותם לרצועה, שם המידע נבחן ע"י פעילי חמאס בכירים. 
לאחר מכן קיבלו השניים משימות המשך וכן תדריכים מדוקדקים אודות המידע והיעדים אודותם נדרשו לאסוף מודיעין. 
לקראת סוף שנת 2011 התבקש מחמד אבו עאדרה להגיע לרצועה עזה. 

לאחר הגעתו לרצועת עזה נלקח בצוותא עם רושדי אבו עאדרה ויונס אבו שלוף לפגישה עם מפקד חטיבת החמאס הצבאי ברפיח ראאד עטאר. (ראאד עטאר נטל חלק בשורה של פיגועי תופת כנגד יעדים ומטרות אזרחיות וצה"ליות אשר גבו קורבנות בנפש ובהם גם פיגוע חטיפת גלעד שליט ביוני 2006). 

מחמד אבו עאדרה הביע הסכמתו לבצע פיגוע ירי נ"ט לעבר יעדים צבאיים ואזרחיים על גבול ישראל סיני  וכן לבצע ירי רקטות מסיני לעבר ישראל. 
ראאד עטאר הסביר למחמד אבו עאדרה כי מטרת הפיגוע תהיה חטיפת חייל ישראלי וכן מתוכנן פיגוע נוסף במסגרתו יחדירו חוליית מחבלים מתאבדים לעיר אילת לצורך פיגוע התאבדות. 

מחמד עאדרה הודה בחקירתו כי הביע הסכמתו להחדיר את חוליית המתאבדים לאילת. 
מחמד אבו עאדרה הוסיף כי  יונס שלוף אמר לו כי הושלמה הכשרת המפגעים לפיגוע חוליית המתאבדים וכן הוכנה התשתית להובלתם בסיני אולם הם ממתינים כעת להבשלת התנאים למימושו.

 

היום 21/3/12 הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד הנדון בסעיפי אישום הכוללים: מגע עם סוכן חוץ, חברות בהתארגנות בלתי מותרת, קשירת קשר לביצוע פשע מסוג רצח, קשירת קשר לביצוע פשע מסוג חטיפה, כוונה לפגוע בביטחון המדינה ועוד.

 

 

 

לסיכום
1. חקירתו של מחמד אבו עאדרה מלמדת שוב על פעילות עניפה של החמאס בזירת סיני תוך ניסיון לנצל חבל ארץ זה על מנת לחדור לישראל ולממש פיגועים קשים.

 

2. פעילות זו של מחמד אבו עאדרה מלמדת על הקלות בה פועלים ארגוני הטרור בסיני ועל הפוטנציאל שהם מזהים בזירה זו.

 

3. מעצרו של מחמד אבו עאדרה הביא לסיכול פיגוע חמור המצטרף לשורה של ניסיונות פיגוע דרך סיני שסוכלו בשבועות האחרונים.

 

4. חקירה זו מלמדת, שהחמאס ממשיך בפעילות אינטנסיבית לבצוע פיגועים כנגד ישראל.​