נעצרה חוליה שניסתה לחטוף אזרחים ישראלים

בשלהי חודש מרס 2012 חשף שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, חוליית מפגעים, שכללה צעירים, תושבי רמאללה וסביבתה, שעשתה מספר ניסיונות חטיפה, בנסיבות מחמירות, של אזרחים ישראלים, לצורך מיקוח על שחרור אסירים פלסטינים.


בראש החוליה, בת תשעה חברים, שחלק מאנשיה עצורים בישראל, ואחרים נעצרו ונחקרו בידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, עמד מחמד מנזר מחמד רמדאן, יליד 1990, תושב אלבירה/רמאללה. חברי החוליה, המזוהים עם ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין" (חז"ע), נערכו לקראת ביצוע הפיגועים באמצעות רכישות של שוקר חשמלי, גז מדמיע, אלות ואקדח מצית, הנראה כמו אקדח אמיתי. החוליה השתמשה בתצפיתנים, שהתריעו בפניה על התקרבות כלי רכב ישראליים. את החטוף הם התכוונו להחביא במערה או בדירת מסתור ברמאללה, ואף תכננו לצלם את החטיפה ולהעלות את הסרט לאינטרנט, כדי לקדם את המו"מ על שחרור החטוף.

 

במהלך חודש מרס יצאו חברי החוליה בכלי רכב שכורים למספר נסיעות באזור בנימין, במהלכן ניסו לבצע חטיפה, אך ללא הצלחה.

 

להלן ניסיונות החטיפה הבולטים אותם ניסתה החוליה לבצע:

  • 11 מרס 2012 – תקיפת נהג ישראלי, שנסע בשעות אחר הצהריים, מרנטיס לכיוון קריית ספר, סמוך לבית אריה. חברי החוליה חסמו את הרכב וניסו למשוך את הנהג אל מחוץ לרכב, אך הוא הצליח להימלט.

  • 12 מרס 2012 – תקיפת נהגת ישראלית, שנסעה בכביש הגישה ליישוב מעלה לבונה. חברי החוליה חסמו את דרכו של הרכב וניסו לנפץ את שמשתיו בעזרת חפצים כהים, אך הנהגת הצליחה להימלט עם רכבה.

  • 15 מרס 2012 – תקיפת נהגת ישראלית, שנסעה עם בתה, קצת אחר חצות מגבעת אסף לבית אל. חברי החוליה הצליחו לחסום את הרכב ואף לנפץ את שמשתו הקדמית באמצעות חפצים כהים, אך נמלטו מהמקום עם הגעתו של רכב ישראלי נוסף.

לחברי החוליה מיוחסים ניסיונות נוספים לביצוע חטיפה. באחד מהם, שהתרחש במהלך חודש מרס, הבחינו חברי החוליה בשני ישראלים המבקשים טרמפ בתחנת הדלק של מישור אדומים. חברי החוליה עצרו את רכבם ואחד משני הישראלים כמעט ועלה לרכב, אך חברו עצר בעדו. מעצר החוליה הוביל לסיכול כוונותיהם להמשיך ולבצע ניסיונות נוספים למימוש פיגועי חטיפה.

 

במחצית הראשונה של חודש מאי 2012 הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד ראש החוליה, מחמד רמדאן (ב-6 מאי), ונגד המעורבים האחרים, המייחסים להם מספר עברות, ובראשן ניסיונות לחטיפה בנסיבות מחמירות.

 

יצוין, כי הפרשיה שבה וממחישה את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה, ואת רמת האיום הנשקפת מכך.​