נעצרו מבצעי פיגוע הירי לעבר כוח צה"ל באזור רמאללה

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה"ל, נעצרו בשבועות האחרונים, מבצעי פיגוע הירי לעבר כוח צה"ל במחנה הפליטים אמערי שברמאללה.


בפיגוע, שהתרחש ב-20 ינואר 2012, ללא נפגעים אך עם נזק לאחד מכלי הרכב שבהם נע הכוח, היו מעורבים עובדים של "הסהר האדום" ברמאללה, אחד מהם שוער הנבחרת האולימפית הפלסטינית בכדורגל. את כלי הנשק, מסוג קלצ'ניקוב, ששימשו לביצוע הפיגוע קיבלו המפגעים מקצין ב"מודיעין הכללי" הפלסטיני, המשמש כאחראי על השומרים ב"סהר האדום".

13 פעילים תושבי מחנה הפליטים אמערי נעצרו לחקירת שב"כ, ובחקירתם מסרו מידע רב על פעילות נרחבת של הפרות סדר לעבר גדר ההפרדה ולעבר כוחות צה"ל בגזרה.

המעורבים המרכזיים הקשורים לפיגוע הירי הם:

  • צלאח ברעאל, יליד 1989, תושב אמערי, עובד כשומר ב"סהר האדום". 

  • עומר אבו רוייס, יליד 1989, תושב אמערי, מזוהה חמאס, עובד ב"סהר האדום" ברמאללה, משמש כשוער הנבחרת האולימפית הפלסטינית בכדורגל.

  • פואד ע'ושה, יליד 1989, תושב אמערי, בעל מספרה (עצור בידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים). 

  • אחמד חטאב, יליד 1989, תושב אמערי, עובד כשומר ב"סהר האדום". 

  • מנזר עבאס, יליד 1971, תושב אמערי, משמש כקצין ב"מודיעין הכללי" הפלסטיני ברמאללה, אחראי על השומרים ב"סהר האדום", נחשב לסוחר אמל"ח.

מחקירת העצורים עולה כי את הפיגוע ביצעו צלאח ברעאל ועומר אבו רוויס, באמצעות 2 כלי נשק מסוג קלצ'ניקוב, אותם השיג אבו רוויס מידיו של מנזר עבאס, וזאת כחודש וחצי לפני ביצוע הפיגוע. פואד ע'ושה שימש כתצפיתן בפיגוע.

 

לאחר הפיגוע השאירו היורים את הרובים בתוך תיק בבית נטוש ותכננו להעבירם ביום המחרת למקום מחבוא חדש. בהמשך מסר עומר אבו רוייס את הרובים, בתוך תיק, לאחמד חטאב, אשר לאחר מעצרו של אבו רוייס  העבירם חזרה למנזר עבאס .

 

בחקירת העצורים עלו תכנונים נוספים לביצוע פיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל, בין היתר בעטארה, במחסום גבע, במחסום עטרות, ואף במעלה אדומים, בעופרה ובשכם. הוצאתם אל הפועל של תכנונים אלה נמנעה עקב מעצרם של המעורבים.​