מעורבות פעיל ששוחרר ב"עסקת שליט" בהכוונת טרור

בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל , נעצר במרס 2013, תושב שכם, אשר פגש בפעיל חמאס, משוחרר "עסקת שליט" שיצא לרצועת עזה, והביע בפניו נכונות לבצע פיגוע, בתמורה לסכום כסף גדול.


העצור פעל להשגת אמל"ח לצורך ביצוע הפיגוע, אך נעצר טרם התאפשר לו לבצעו.

 

העצור, אמיר ברכאת, יליד 1988,  תושב שכם, שב בפברואר 2013 מעלייה לרגל למכה ("עומרה").

 

בחקירתו בשירות הביטחון הכללי הודה ברכאת, כי במהלך ה"עומרה" פגש את אמיר דוקאן, פעיל ממחנה הפליטים בלאטה/שכם, אשר שוחרר במסגרת "עסקת שליט" ויצא לרצועת עזה. דוקאן הציע לברכאת לבצע פיגוע ירי בכביש עוקף שכם, או פיגוע השלכת רימון לעבר מחסום חווארה, וזאת, בתמורה לתשלום של 60,000 דולרים.  

 

עם חזרתו לשטח יצר ברכאת קשר עם דוקאן והודיע לו כי הוא מוכן לבצע את הפיגוע, ואף פעל להשגת אקדח. 

 

חקירה זו שבה ומדגישה את מאמציהם של ארגוני הטרור לקדם פעילות טרור צבאית באיו"ש, תוך מעורבות מוגברת של משוחררי "עסקת שליט". בהקשר זה מנוצלת "העומרה" למפגש של הפעילים על אדמת סעודיה, ולהעברת מסרים, רעיונות ותכנונים לביצוע פעילות טרור.

 

לאחרונה ניכרת עלייה בקידום פעילות צבאית ע"י משוחררי "עסקת שליט" שיצאו לרצועה. המדובר בהפרה בוטה של הסכם השחרור, שנחתם בתיווך מצרים, ובוודאי כאשר המעשים מבוצעים משטחה של רצועת עזה, הנתונה בידי שלטון חמאס- הגורם הריבוני בשטח והגורם שעימו נחתם ההסכם.

 

כמו כן, בפעילות של  שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, נעצרו בחודשים  ינואר –פברואר 2013 שליח של תנועת חמאס ומפעילו, שניסו להכניס לשטחי איו"ש כספי טרור, שהועברו ע"י החמאס. בכליו של השליח, שנעצר במעבר אלנבי, נמצאו כ-10,000 יורו ו-900 דולר, שהוסתרו בתוך קופסאות סיגריות.

 

העצורים, שני אחים, תושבי מחנה הפליטים פרעה (אזור שכם) והם:

  • השליח – מחמד רשאד דיף אללה סואלמה, יליד 1972. נעצר בגשר אלנבי  ב-29 בינואר 2013.

  • המשגר – אחמד רשאד דיף אללה סואלמה, יליד 1971. פעיל חמאס. נעצר ב-17 פברואר 2013, על בסיס הודאתו של אחיו.

בחקירתו בשירות הביטחון הכללי, הודה מחמד סואלמה, כי יצא לירדן בשליחותו של אחיו אחמד, במטרה להבריח לשטח כספי טרור, שמקורם בתנועת חמאס. את הכספים קיבל בירדן באמצעות שליח של אמיר דוקאן, פעיל תנזים/פת"ח, משוחרר "עסקת שליט", שגורש לרצועת עזה, ויצר שם קשרים עם פעילים מארגונים שונים, לרבות חמאס. בנוסף הודה מחמד, כי היה אמור לקבל כספים נוספים, מטעמו של צאלח אלעארורי, בכיר חמאס השוהה בחו"ל.

 

בתאריך ה-13.3.13, הוגשו כנגד אחמד ומחמד כתבי אישום לביהמ"ש הצבאי בשומרון.

 

למחמד סואלמה יוחסו בכתב האישום עבירות של ניסיון להכנסת כספי אויב לאיזור, מגע עם האויב וניסיון לביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת.

 

לאחמד סואלמה יוחסו בכתב האישום עבירות של ניסיון לקבלת כספים מהתאחדות בלתי מותרת, מגע עם האויב, ניסיון לביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת וקשירת קשר לסחר בציוד מלחמתי.

 

חקירה זו שופכת אור על המשך ניסיונותיהם של  ארגוני הטרור להבריח כספים לאיו"ש, תוך שימוש בשליחים, השבים מחו"ל לשטח דרך מעבר אלנבי.

 

על-רקע זה, בתקופה האחרונה, נעשים במעבר אלנבי, מאמצים נרחבים לאיתור ולסיכול העברות כספי טרור לתוך השטח, ובכלל זאת, נערך חיפוש בכליהם ועל גופם של חשודים בהעברות הכספים.​