נחשפה התארגנות של הסלפיה ג'יהאדיה בכפר דבוריה

הותר לפרסום כי במהלך חודש ספטמבר 2011 עצר שירות הביטחון הכללי, בשיתוף משטרת ישראל, ימ"ר צפון, מספר ערבים ישראלים, תושבי הכפר דבוריה, אשר תכננו לבצע פיגועי טרור, אך נעצרו בטרם הצליחו להוציא אל הפועל את תכנוניהם.


אימאג'בנק/GettyImages
בין היתר, תכננו העצורים לפגוע בחייל ובשוטר מג"ב, תושבי הכפר, ולחטוף את נשקם, וכן לממש פיגועים נוספים בעתיד.

העצורים הם:

  • אסלאם עבד אלקאדר ח'ליל  אטרש, תושב דבוריה, יליד 1987, התגורר עד לאחרונה במעונות הסטודנטים באוניברסיטת חיפה.

  • מהדי ח'אלד סעדי מצאלחה, במוצאו מדבוריה, יליד 1990, תושב אבו גוש.

  • שאדי עלי פואד אברהים, תושב דבוריה, יליד 1992, סטודנט בטכניון, מתגורר בנשר.

  • אברהים סוהיל מחמוד אכתילאת, תושב דבוריה, יליד 1991.

  • אסמאעיל אברהים אמין אכתילאת, תושב דבוריה, יליד 1988.

 

בחקירתם בשירות הביטחון הכללי הודו העצורים כי הם נמנים עם זרם "הסלפיה ג'יהאדיה",זרם קיצוני באסלאם, המטיף לחזרה למקורות, ולמאבק אלים (ג'יהאד) בישראל, במערב ובמשטרים האסלאמיים, שאינם מיישמים הלכה למעשה את "השריעה" (הלכות דת האסלאם). אחד הנחקרים, אסלאם אטרש, הקים פורום אינטרנטי, בו פרסם, בין היתר, מאמרי תמיכה בסלפיה-ג'יהאדיה ובעמדותיה הקיצוניות, וכן עמד בקשר עם שיח' נאט'ם סכאפה מנצרת, בדלן דתי העומד בראש תנועת "אנצאר אללה", שהוצאה, לאחרונה, אל מחוץ לחוק בידי שר הביטחון, ואשר נחשב לאידיאולוג הראשי של הזרם בישראל, שמרכז הכוח שלו, לדברי הנחקרים, הינו בנצרת. יצוין, כי האידיאולוגיה של זרם זה עומדת גם בבסיס האסכולה הרעיונית של "אלקעאדה"  וארגוני ג'יהאד עולמי נוספים.

 

עוד הודו הנחקרים, כי הם צפו באינטרנט בסרטוני הדרכה, שעסקו בהוראות להכנת מטעני חבלה, באימונים בנשק, ובהסברים על שימוש בנשק. ברשות אחד העצורים נתפסו שרטוטים, שהוא הוריד מהאינטרנט, של מעגלים חשמליים המשמשים להכנת מטעני חבלה, כהכנה, לדבריו, לקראת ביצוע פיגועים בעתיד.

 

קונקרטית, תכננו הנחקרים לפעול נגד נקודת המשטרה, שהוקמה בכפרם (במהלך 2010), ובכלל זאת, לפגוע בחייל ובשוטר מג"ב, תושבי דבוריה, ולחטוף את נשקם. הנחקרים כבר איתרו מועמדים לכך, אך נוכח מעצרם לא הצליחו לממש את תוכניתם. בנוסף, שוחחו הנחקרים על הדרכים להשיג מימון ואמל"ח לפעילותם, ועל הצורך לגייס נוספים. אחד העצורים אף חשב לנסות להתקבל לעבודה במשרד ממשלתי או במפעל אסטרטגי, כדי לנצל זאת לביצוע פיגוע במקום.

 

נגד החמישה הוגשו כתבי אישום לבית המשפט בנצרת, בעבירות שעניינן קשירת קשר לביצוע פשע, וקשירת קשר להקמת התאחדות בלתי מותרת ולביצוע עבירות אלימות ונשק.

 

מעצרם של הנחקרים מנע מהם להוציא אל הפועל את תכנוניהם, אך הסיכון הביטחוני ורמת האיום מפעילותם ברורה. זאת, נוכח השילוב של אידיאולוגיה קיצונית, המוזנת גם על ידי תכנים המועברים באינטרנט, ונכונות של אזרחים ישראלים לפעול באופן אלים בתחומי מדינת ישראל ונגד מוסדותיה. 

יוזכר, כי רצח נהג המונית יפים ויינשטיין ז"ל (בנובמבר 2009) בוצע על ידי פעילים שהשתייכו, אף הם, לזרם הסלפיה-ג'יהאדיה.​