סוכלה כוונת כלואים בישראל לבצע פיגוע חטיפה באיו"ש

בחודש דצמבר 2013 סיכל שירות הביטחון הכללי, בסיוע שב"ס, כוונה להקים חוליה צבאית באיו"ש לצורך ביצוע פיגוע חטיפה, בהכוונתם של כלואים בישראל. הפיגוע, שהיה בשלבי תכנון ראשוניים, סוכל בעודו באיבו.


 

מאחורי הכוונה עמד מחמד בל, בן 24, מזיתון שברצועת עזה, הכלוא בכלא אשל משנת 2008. לצורך הוצאתו לפועל של הפיגוע גייס בל שני כלואים מאיו"ש: עלי חרוב, בן 21, תושב הכפר דורא שבאזור חברון ורג'ב צלאח אלדין, בן 53, תושב חזמא, רמאללה.

 

 

חרוב מרצה עונש מאסר בגין חברות בחוליה צבאית, שתכננה לבצע פיגועים, ובשל מעורבותו בייצור מטענים ובקבוקי תבערה. רג'ב צלאח אלדין, פעיל לשעבר ב"חזית העממית לשחרור פלסטין", העצור ממאי 2012, הודה בחקירתו בביצוע שלושה ניסיונות, שלא צלחו, לבצע פיגועי חטיפה.

כנגד השלושה, אשר הודו בחקירתם בשירות הביטחון הכללי במיוחס להם, הוגשו ב-26 בדצמבר 2013 לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כתבי אישום חמורים בעבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לביצוע פשע ומגע עם סוכן חוץ.

בחקירה נחשף, כי בכוונה לביצוע הפיגוע היו מעורבים הדרגים הגבוהים ביותר של ארגון "גדודי לוחמי הקודש" (בערבית: "כתאיב אלמג'אהדין"), שמחמד בל נמנה עם פעיליו. זאת, באמצעות איש הקשר של בל ברצועה, עמאר מצטפא חקליל קאסם, בן 29, המשמש כאחראי תיק האסירים ובכיר בתשתית, הכפוף בתפקידו לראש הארגון.

"גדודי לוחמי הקודש" הנו ארגון טרור, שהתבדל מ"גדודי חללי אלאקצא" (פת"ח) ואימץ סממנים אסלאמיים קיצוניים. בראשו עומד אסעד עטיה אברהים אבו שריעה, בן 36 מעזה, פעיל טרור שקיבל על עצמו בשנת 2007 את ראשות הארגון, לאחר יירוטו של אחיו, עומר אבו שריעה, שעמד עד אז בראשו.

הארגון מקיים מערכת יחסים הדוקה עם חמאס ברצועה, והיה מעורב בשנים האחרונות בביצוע פיגועים נגד יעדים ישראליים, לרבות: ירי רקטי לעבר ישראל, ירי לעבר כוחות צה"ל, הפעלת מטענים על גדר המערכת סביב רצועת עזה ועוד. מערכת הקשרים של הארגון עם חמאס כוללת קשרי עבודה, הדרכות, סיוע  מקצועי, מימון כספי, קבלת אמצעי לחימה לפיגועים ושיתוף פעולה בתחום של הברחות אמל"ח לרצועה. ניתן לומר כי בפועל, "גדודי לוחמי הקודש" הוא ארגון חסות של חמאס לכל דבר ועניין. בעבר סיכל שירות הביטחון הכללי כוונות של הארגון לבצע פיגועים שונים.

הסיכול והחקירות חשפו, פעם נוספת, את מאמציו של "גדודי לוחמי הקודש" להרחיב את זירת הפעילות שלו לאיו"ש, במטרה לשרת את אדונו – ארגון חמאס. כל הפעילות מתבצעת בתיאום ובהנחיה, על ידי ייזום פעילות צבאית בגזרה מרוחקת מהרצועה, כדי שחמאס יוכל לשמר מראית עין של שמירה על ההבנות להפסקת האש, שהובילו לסיום מבצע "עמוד ענן".

 

 

 


 

 

 

​