סיכול אחמד סעיד חליל ג'עברי, המפקד הבכיר בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה

במהלך פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה"ל, סוכל היום אחמד סעיד חליל ג'עברי, המפקד הבכיר בזרוע הצבאית של חמא"ס ברצועת עזה. מתוקף תפקידו , מעמדו ופועלו היה ג'עברי אחראי בעשור האחרון על כלל פעילות הטרור כנגד ישראל משטחי הרצועה.


ג'עברי עסק במימון ובאכוונה של פעילות צבאית ופיגועים כנגד ישראל, סיכולו היום מהווה מסר לגורמי החמא"ס ברצועה כי במידה וימשיכו בקידום פעילות טרור כנגד מדינת ישראל ייפגעו ויסוכלו.

במרוצת השנים האחרונות פיקד על הזרוע הצבאית בשורה של אירועים אשר עיצבו את המציאות ברצועה, ביניהם בין היתר - השתלטות חמאס על הרצועה בשנת 2007, ומעורבות בניהול סבבי ההסלמה מול ישראל.

 

ג'עברי קידם את הוצאת פיגוע התופת שבוצע ביוני 2006 ובמסגרתו נהרגו מס' חיילי צהל ונחטף גלעד שליט.

 

לאחר מימוש פיגוע החטיפה ובמהלך שנות המו"מ לקידום עסקת שחרורו של גלעד שליט משבי החמא"ס, היה הנדון ראש צוות המו"מ מטעם חמא"ס והיווה במהלך שנות המו"מ סמן קיצוני ונצי כנגד קיום העסקה.

 

ג'עברי, בן 52, תושב עזה, היה מעורב בפעילות צבאית כבר מתחילת שנות השמונים ושימש עד מותו כמפקד הצבאי הבכיר בחמא"ס. בעבר, היה ממקורבי השיח' יאסין ופעל בחסותו.
את פעילותו הצבאית החל ג'עברי בשנות השמונים, כפעיל פת"ח השתתף במספר פיגועים כנגד יעדים ישראליים. על רקע זה היה כלוא בישראל  במשך 13 שנה, משנת 1982 עד ינואר 1995, אז שוחרר לאחר ריצוי עונשו.

 

במהלך שהותו בכלא הקצין את עמדותיו, הצטרף לשורות החמא"ס ושימש כנציג אסירי החמא"ס והג'האד האסלאמי בכלאו. שנות המאסר שריצה, עמדותיו הקיצוניות ופעילותו בכלא הקנו לג'עברי עם שחרורו, עמדה בכירה בהנהגת החמא"ס.

 

מאז שחרורו מהכלא, היה מעורב במגוון פעילויות ותפקידים בכירים בחמא"ס. הוא שימש במקביל הן כמפקד צבאי בכיר, המאכוון חוליות טרור ברחבי הרצועה ובגדה ומעורב בהברחות אמל"ח לשטח, והן בתפקידים במישור הארגוני של התנועה. 
בתקופות בהן נמנה על צמרת הזרוע הצבאית היה מעורב בקידום והוצאת שורה של פיגועים קשים.

 

כבר משנת 1995 החל לנהל אגודת תמיכה באסירי החמא"ס ולמעשה ניהל עד היום את "אגודת נור לסיוע לאסירים משוחררים" של החמא"ס, בחסותו של השיח' יאסין. במסגרת זו ניהל מערך עצום של העברות כספים למימון כלואי חמא"ס ומשפחותיהם ולתמיכה במשפחותיהם של מחבלים הרוגים.​