מאמץ מוגבר של בכירים בחמאס לקידום פיגועים קשים

בגזרת הדרום נשמר השקט על-רקע ההבנות להפסקת אש בין ישראל לחמאס, שהושגו בסיוע מצרים, והובילו לסיומו של מבצע "עמוד ענן". למרות זאת, מידע מצטבר, שמקורו, בין היתר, בחקירותיהם של עצורים בשירות הביטחון הכללי, מצביע על מאמץ מוגבר, שעושה חמאס, בחודשים שחלפו מאז סיום המבצע, לקדם ביצוע פיגועים קשים (התאבדות, חטיפה, הרג) כנגד יעדים ישראליים, באמצעות פעילים מאיו"ש, שגויסו לשם כך.


מאחורי חלק מכוונות פיגוע אלה עומד פתחי חמאד, בכיר חמאס ברצועה, המשמש גם כשר הפנים. חמאד, הידוע בעמדותיו הניציות, התבטא פעמים רבות בדבר הצורך להמשיך בביצוע פיגועים כנגד ישראל, והיה מעורב, בשנים האחרונות, במאמץ להוציא אל הפועל פיגועים קשים, לרבות באמצעות ניסיונות להברחת מטעני נפץ, שסוכלו, בשנה החולפת (2012) על ידי גורמי הביטחון (שב"כ, משטרת ישראל וצה"ל). ככל הידוע, לצורך זה מפעיל חמאד, את מקורביו, פעילי חמאס, הפועלים מטעמו, והן באמצעות פלג "מגיני אלאקצא", שהוקם על ידו, ואשר הוא משמש כפטרונו.

 

במהלך חקירתם בשירות הביטחון הכללי, של פעילי חמאס מאיו"ש, שנעצרו לאחרונה, נחשפה, בימים האחרונים, תשתית של מגויסים מאיו"ש, שעמדה בקשר עם מקורביו של חמאד. התשתית, שאנשיה תושבי ראס כרכר וסילואד (אזור בנימין), נערכה לביצוע פיגועים במתווים שונים, לרבות הנחת מטען, חטיפת חייל או מתיישב וייצור רקטות ושיגורן.

 

חברי התשתית קיימו את הקשר מול הרצועה באמצעות האינטרנט (כתובות דואר אלקטרוני) ובטלפוניים מבצעיים. הם קיבלו הדרכה בנושאים של ייצור אמל"ח וגיוס פעילים נוספים לתשתית. באשר לנושא החטיפה, הם קיבלו הנחיות קונקרטיות לחטוף חייל, לקחת ממנו את תעודת הזהות ואת הטלפון הסלולארי לצורכי ניהול משא ומתן, ולאחר מכן להרוג אותו ולקבור אותו במקום מסתור.

 

מעצרם של חברי התשתית, שהיו בשלבים מתקדמים של היערכות, ואף העבירו מסר לרצועה בדבר מוכנותם לפעול בתוך ימים ספורים, מנע מהם את האפשרות להוציא לפועל את תכנוניהם.

 

פעילותו של חמאד, מבכירי הנהגת חמאס ברצועה, והמשמש כשר הפנים האמון על שמירת השקט והבנות הסכם הפסקת האש, מהווה הפרה בוטה להסכם (אי ביצוע מעשי איבה/טרור כנגד ישראל). הדבר ממחיש גם את המשך המעורבות של חמאס ובכירים בהנהגתו בקידום פיגועים כנגד יעדים באיו"ש/ישראל למרות ההתחייבות בפני המצרים להפסקת אש.