נעצר סוחר ברזל שהעביר כספים לפעילי חמאס

שירות הביטחון הכללי, בשיתוף משטרת ישראל עצר, בשבועות האחרונים, סוחר ברזל, תושב רצועת עזה, אשר היה מעורב בהעברת סכומי כסף גדולים, בהיקף של מיליוני דולרים, לרצועה עבור פעילי חמאס. בנוסף, עסק הסוחר במכירה של ברזל לגורמים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועה, אשר שימש לבניית מנהרות, מוצבים ובונקרים.


הסוחר, מאהר עטיה עבד אבו גבה, בן 41, תושב עזה, ייבואן ומשווק ברזל ברצועת עזה, בעל היתר כניסה לישראל, נעצר במעבר ארז ב-6 בספטמבר 2012, כשברשותו 114,000 ש"ח.

בחקירתו בשב"כ הודה אבו גבה בפעילות מתמשכת לאורך שנים, שכללה העברת כספים עבור חמאס ומכירת ברזל, בכמויות נכבדות, לזרוע הצבאית של החמאס, אשר שימש לבניית מנהרות, בונקרים ומוצבים למטרות צבאיות.

 

בחקירתו מסר אבו גבה, כי נוכח קשייו של חמאס להכניס כספים ממצרים לרצועה, נוצלו עסקי הברזל שלו, להעברות כספים, בהיקף של מיליוני דולרים. העברות הכספים, ששימשו לקידום מטרותיו של חמאס, נעשו במודעותו המלאה, כך שלמעשה, הוא שמש ציר מרכזי להעברת מיליוני דולרים במזומן לחמאס.

 

העברות הכספים בוצעו בשיטות מגוונות, כשהמרכזית ביניהן הייתה "שיטת הקיזוז", לפיה, גורמי חמאס בחו"ל העבירו מיליוני דולרים למשפחת אבו גבה במצרים, לכאורה, עבור עסקי הברזל, ומאהר אבו גבה היה מעביר את אותו הסכום במזומן לנציגי החמאס ברצועת עזה. בשיטה זו הצליחה חמאס להכניס לרצועה כספים באין מפריע, לצורך קידום מטרותיו.

 

לדברי אבו גבה, מאז עליית מחמד מרסי לשלטון במצרים, חמאס הצליחה להעביר כספים לרצועת עזה ביתר חופשיות, באמצעות בכירי התנועה היוצאים למצרים דרך מעבר רפיח, ובחזרתם מכניסים את הכספים במזומן, במזוודות.

 

באשר למכירת הברזל לזרוע הצבאית של חמאס, הודה אבו גבה כי הוא עמד בקשר עם פעילי חמאס בכירים בזרוע הצבאית, ומכר להם כמויות גדולות של ברזל, לטובת בניית מנהרות, בונקרים ומוצבים של חמאס. לדבריו, חלק מהברזל שימש את חמאס לבניית בונקרים, אשר נבנו מתחת למסגדים. 

 

במבצע משותף של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל, המכס ופרקליטות המדינה נתפסו ב-4 אוקטובר 2012 בנמל אשדוד, כ-3,000 טון ברזל, אותם ייבא הנדון, לטובת הכנסתם לרצועת עזה. כן נתפסה בישראל כמות נוספת של 42 טון ברזל. בכוונת המדינה לפעול לחילוט הסחורה, ששוויה מיליוני שקלים.

 

 

 

 

 

 

ב-30 לספטמבר 2012 הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כתב אישום חמור נגד אבו גבה במסגרתו מיוחסות לו, בין היתר, עבירות מימון טרור ומתן שירות להתאחדות בלתי מותרת. כמו כן לכתב האישום צורפה בקשה לחילוט רכוש הנמצא בישראל, בהתאם לחוק איסור מימון טרור התשס"ה-2005.

 

 

 

מעצרו של אבו גבה וחקירתו שופכים אור על מספר נקודות מרכזיות:

  • ניצול חמאס את המדיניות הישראלית למתן אישורי כניסה לישראל לסוחרים מרצועת עזה, המאפשר מעבר חופשי, יום יומי של הסוחרים לישראל. 

  • ייבוא דרך נמלי ישראל של סחורות אזרחיות, כדוגמת ברזל לבניין, אשר לבסוף עשויות לעשות את דרכן לשימוש הזרוע הצבאית של חמאס. 

  • השימוש הציני שעושה חמאס בבניית בונקרים מתחת למסגדים, מתוך הערכה כי ישראל תחשוש לתקוף יעדים דתיים במהלך לחימה. 

  • לארגון חמאס יש כיום יכולת להכניס לרצועה כספים וסחורות לטובת התעצמות כלכלית וצבאית של הארגון – משמע, רצועת עזה לא מצויה במצוקה או במצור כלשהו.​