פוענחו פיגועי דקירה בשומרון ובירושלים

בפעילות של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל פוענחו שני פיגועי דקירה, שבוצעו בחודשים ינואר – פברואר 2013, האחד בצומת תפוח שבשומרון (פצוע בינוני), והשני במזרח ירושלים (פצוע קל). נגד המפגעים הוגש כתב אישום.


פיגוע דקירה בצומת תפוח

מבצע  פיגוע הדקירה ב-23 ינואר 2013 בצומת תפוח שבשומרון, שבו נפצע אזרח ישראלי באורח בינוני, נעצר כבר באותו היום, הודה ושיחזר אותו.

המפגע מצטפא עאדל מצטפא ברגותי, תושב בית רימא/ בנימין, בן 23, סטודנט באוניברסיטת "אלנג'אח" בשכם,  נעצר לאחר מרדף קצר, בידי שוטרי מג"ב, שעמדו בסמוך לזירת הפיגוע וזיהו את המתרחש. בחקירתו, בשירות הביטחון הכללי, הודה ברגותי בביצוע הפיגוע ובפעילות נוספת, לרבות  פעילות טרור עממי לעבר כוחות צה"ל, לפני מספר שנים.

באשר לפיגוע הדקירה, הוא ציין כי פעל על דעת עצמו, ללא שותפים נוספים, כאשר מטרתו הראשונית הייתה לרצוח חייל. הוא הוסיף, כי את ההחלטה לבצע את הפיגוע קיבל באותו בוקר, וכך, לאחר שהסדיר את תכנית הלימודים שלו באוניברסיטה, נסע במונית שירות לצומת תפוח. הוא תר במשך כמחצית השעה אחר חייל, שישמש כיעד למימוש הפיגוע, ומשלא מצא מועמד מתאים, החליט לדקור את אחד האזרחים, שעמדו בטרמפיאדה בצומת.   יצוין, כי ברגותי לא הביע חרטה על מעשיו, ואף ציין כי אין בעיה מבחינתו אם הפצוע ימות מפצעיו.

 ב-7 במרץ 2013  הוגש כתב אישום כנגד ברגותי, המייחס לו עבירה שעניינה ניסיון גרימת מוות בכוונה, ועבירה של ניסיון לנשיאה, החזקה וייצור נשק.

 

 פיגוע דקירה במזרח ירושלים

ב-4 פברואר 2013 בוצע פיגוע דקירה ברחוב סולטאן סלימאן במזרח ירושלים, במהלכו נפצע אזרח ישראלי באורח קל. הסכין פגעה בסידור תפילה שנשא האזרח בכיסו,  ובכך נמנעה פגיעה קשה יותר. משטרת מחוז ירושלים  עצרה במקום הפיגוע את הדוקר, סאמר אחמד מחמוד מטר, כבן 28 תושב הכפר אידנא, שבדרום הר חברון, והעבירה אותו לחקירה בשב"כ.

מטר, פעיל חמאס שנעצר מנהלית (2011-2009) על רקע פעילותו במסגרת חמאס ותכנון לבצע פעילות צבאית, הודה בחקירתו, בשירות הביטחון הכללי, בביצוע הפיגוע, בתכנונו החל לפני כשלושה חודשים, כשמטרתו לרצוח יהודי חרדי או מתנחל. הוא הודה כי המשיך בפעילותו בחמאס, וכי תכנן לבצע פיגועים נוספים, לרבות אפשרות ששקל, לפני מספר חודשים להניח מטען, אותו ייצר בעצמו, באוטובוס, המסיע חרדים בבית שמש. מספר ימים לפני פיגוע הדקירה הסתנן מטר לירושלים, כשוהה בלתי חוקי, ושהה באזור מזרח העיר עד לביצוע הפיגוע.

​נגד מטר הוגש כתב האישום, המייחס לו עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, חברות בהתאחדות בלתי מותרת, וביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, מגע עם אויב, וייצור נשק.