סוכל ניסיון פיגוע של חזבאללה בישראל

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון-יג"ל, נתפסו מטעני חבלה רבי עוצמה, שהוחדרו לישראל על ידי חזבאללה, באמצעות רשתות של סוחרי סמים המופעלות ע"י הארגון. המטענים נועדו לשמש לביצוע פיגועים קשים בתחומי ישראל. כן נתפסו נשק מסוג 16-M, ופרטי אמל"ח נוספים.


GettyImages

סה"כ נעצרו ונחקרו בפרשיה 12 חשודים, כנגד 8 הוגשו כתבי אישום, מרביתם סוחרי סמים מהכפר ע'ג'ר ומאזור נצרת, אשר היו מעורבים בהעברת אמצעי- הלחימה, תוך שהם סבורים שמדובר בסמים.

פעילות זו של החיזבאללה, מצטרפת לשורה של פיגועים וניסיונות-פיגוע של הארגון, בתקופה האחרונה, במדינות שונות, מאזור סיני ומרצועת- עזה.


כללי
במהלך חודש יולי 2012 נחשפה רשת של סוחרי סמים ישראליים, אשר במסגרת פעילותם הפלילית החדירו מלבנון לישראל מטעני חבלה.

 

בתחילת יוני החדירו חברי הרשת כ-20 ק"ג חומר נפץ תקני מסוג C4 וכן מערכות הפעלה לטובת  תפעול המטענים.

 

המטענים הועברו דרך גדר הגבול מסוחרי סמים לבנוניים לסוחרי סמים בכפר ע'ג'ר. בהמשך הועברו המטענים לידי תושב נצרת, אשר הסתירם בחצר ביתו.

מחקירת המעורבים בעניין עלה כי סוחרי הסמים הלבנוניים, ששיגרו את המטענים לארץ, מוכרים כפועלים בשליחות חזבאללה.

 

בהחדרת המטענים נעשה שימוש קפדני במאפייני פעילות חשאית, תוך מידור, שימוש בכינויים ותפעול טלפונים סלולאריים ייעודיים למבצע ההחדרה.

 


 

 

 

 

 

המעורבים בצד הישראלי

 

 1. קטין, תושב הכפר ע'ג'ר 
  מוכר כבלדר סמים, העוסק בהחדרת סמים מלבנון.
  עלה בחקירות כמי שהגיע ב-5 יוני לגדר הגבול וקיבל מסוחרי סמים לבנוניים 4 תיקים.
  את התיקים הוא הביא לע'ג'ר והסתירם בשלד מבנה המוקם בכפר, ובהמשך העביר את תכולתם לידי שהיד אבראהים. לציין כי בחקירתו הכחיש מעורבותו בפעילות ביטחונית. 


  תיק המטענים 
                                               תיק המטענים

 2. שהיד יוסף אבראהים אבראהים/ע'ג'ר 
  יליד 1966, תושב ע'ג'ר. מוכר כסוחר סמים, הפועל מול סוחרים לבנוניים. 
  שהיד אבראהים הוא גיסו של סעד קהמוז, ישראלי, סוחר סמים שברח ב-2006 ללבנון (פירוט נוסף בהמשך).

  בחקירות עלה כי שהיד אבראהים עמד בקשר עם סעד קהמוז לטובת קליטת התיקים שהוברחו לארץ. 
  ביום העברת התיקים הוא שלח קטין, תושב הכפר, לקליטתם בגדר. מאוחר יותר העביר לו הקטין את תכולת התיקים, והוא הסתירם בשטח חקלאי שבבעלותו.
  בהמשך יצר שהיד אבראהים קשר עם נואף ח'טיב ותיאם את הוצאת תכולת התיקים אל מחוץ לע'ג'ר. 

 3. נואף שעבאן מוחמד ח'טיב/ע'ג'ר 
  יליד 1975, תושב ע'ג'ר. סוחר סמים בולט, הפועל מול לבנון וסוריה, ומוכר כמי שנמצא בקשר עם סוחרי סמים הקשורים לחזבאללה. מוכר כהתחברות קרובה של סעד קהמוז וכמי שפעל עמו במסגרת סחר בסמים. 

  |עלה בחקירות כמי שעמד בקשר עם הלבנוני ג'ורג' נימר (יורחב בהמשך) לצורך תיאום הוצאת תכולת התיקים אל מחוץ לע'ג'ר, תוך שהוא מעריך כי נימר הנ"ל קשור לחזבאללה.
  בצד הישראלי, עמד נואף ח'טיב בקשר עם שהיד אבראהים עמו תיאם את העברת תכולת התיקים. הוא הגיע לביתו של שהיד אבראהים, וקיבל ממנו ארגז, אותו העביר למכוניתו של מוסא ח'טיב, שגויס על ידו לצורך זה (הוצאת החומר מע'ג'ר).

  במקביל, יצר נואף ח'טיב קשר עם עבד אל-באסט זועבי מנצרת (יורחב בהמשך) ותיאם עמו את העברת הארגז לידיו.
  למחרת הוא שלח את מוסא ח'טיב אל זועבי כשהוא מדריך אותו (טלפונית) לאזור נקודת המפגש. 
  פעילותו של נואף עם מוסא ועבד אל-באסט להעברת הארגז נוהלה תוך שימוש במודוס פעילות מבצעי, באמצעות סלולארים מבצעיים.


  20 חבילות חנמ
                  20 חבילות חומר נפץ 4. מוסא עצאם קאסם ח'טיב/ע'ג'ר 
  יליד 1978 תושב הכפר ע'ג'ר.  עוסק בהסעות ילדים.
  עלה בחקירות כמי שגויס על ידי נואף ח'טיב לטובת הוצאת הארגז מע'ג'ר והעברתו לידי ערפאת ביומי מנצרת, שליחו של עבד אל-באסט זועבי.
  סביב ה-11 ביוני יצא בשליחות נואף לכיוון כפר כנא, שם העביר את ארגז ובו המטענים לידי ערפאת ביומי מנצרת, שליחו של עבד אל-באסט זועבי.

 5. עבד אלבאסט פרג' חוסיין זועבי/נצרת 
  יליד 1978, תושב נצרת. סוחר סמים, הקשור לסוחרי סמים מלבנון ומע'ג'ר.
  עלה בחקירות כמי שהיה מצוי בקשר עם גורם לבנוני המכונה "אבו עלי", אשר תיאם עמו את קבלת הסחורה המוברחת, זאת על-רקע קשריהם ופעילותם המוקדמת בתחום הסמים. "אבו עלי" הוצף בחקירות קודמות כג'ורג' נימר (ראו אודותיו בהמשך).

  הלבנוני ("אבו עלי")  אמר לעבד אל-באסט כי אלמוני עתיד ליצור עמו קשר לטובת העברת הסחורה לידיו. בהמשך זוהה האלמוני כנואף ח'טיב מהכפר ע'ג'ר.
  עוד עלה בחקירה, כי טרם קבלת הסחורה יצא זועבי עם אחיינו, עבד אל-מג'יד זועבי, לסיור מקדים, על מנת לאתר נקודה אידיאלית לקבלת הסחורה.

  סביב ה-11 יוני, תיאם עבד אל-באסט זועבי עם נואף ח'טיב את העברת הסחורה מע'ג'ר לאזור כפר כנא. עבד אל-באסט שלח מטעמו את ערפאת ביומי, כדי לקבל את הסחורה, ולהעבירה אליו. במקביל, שלח עבד אל-באסט את עבדאללה זועבי לסייר באזור על מנת להתריע מפני רכבי משטרה המצוים באזור הפעילות. עם קבלת  הסחורה הטמין אותה עבד אל-באסט בבור בחצר ביתו. עבד אל-באסט ניהל את קליטת תיק החנ"מ עם סייעניו כמבצע במודוס מבצעי מלא.

  מיד לאחר קבלת הסחורה שוחח עבד אל-באסט עם "אבו עלי". בשיחה זו ווידא "אבו עלי" כי עבד אל-באסט קיבל לידיו את כל החבילות, ובנוסף ביקש כי האחרון ישמור זאת ברשותו עד להגעתו של אדם נוסף מטעם הלבנוני, אשר יחבור אליו בסיסמא, וייקח את חומרי הנפץ. 
  בהמשך לקליטת החנ"מ נחשף בפני עבד אל באסט כי המדובר בחנ"מ והוא נאות להמשיך ולהחזיקו ודיווח על כך לעבדאללה בלבד.

  לאחר כחודש מהעברת הסחורה שוחח "אבו עלי" עם עבד אל באסט פעם נוספת. בשיחה זו נשאל עבד אל באסט האם ביכולתו להרכיב את המטענים נוכח היותו מכונאי המבין בחשמל, אך הוא השיב כי אינו מעוניין להתעסק בזה.
  יודגש, כי התיק ובו חבילות החנ"מ הוסגר במסגרת החקירה.   

 6. ערפאת מאזן טהא ביומי/נצרת 
  יליד 1990, תושב נצרת.
  עלה בחקירות כמי שנשלח על ידי עבד אל-באסט זועבי לאזור כפר כנא, שם קיבל את הסחורה מידיו של מוסא ח'טיב.
  בהמשך העביר את הסחורה אל זועבי, עמו היה אמור לחלוק את רווחי ההברחה.

 7. עבדאללה אבראהים פרג' זועבי/נצרת 
  יליד 1985, תושב נצרת. מוכר כעבריין העוסק בסחר בסמים ובאמל"ח.
  עלה בחקירות כמי שיצא עם פאלח זערור, בשליחותו של עבד אל-באסט זועבי וסייע בהעברת כרטיסי סים ללבנון, לשם המשך הקשר המבצעי והסמוי בין הצדדים.

  ביום העברת המטענים מהכפר ע'ג'ר לנצרת, נשלח עבדאללה לסייר בצירי התנועה באזור נקודת המפגש בכפר כנא, על מנת לזהות ולהתריע על נוכחות משטרתית באזור.
  לציין כי בחקירת עבדאללה התברר כי הוא ידע שברשותו של עבד אל-באסט מצוי חנ"מ המיועד לעבור לגורם אחר.
  במהלך חקירתו הסגיר עבדאללה רובה מסוג M16 , ופריטי אמל"ח נוספים. רובה ה – 16M נגנב בעבר מביתו של קצין צה"ל בדרגת סא"ל.

 8. עבד אלמג'יד אבראהים פרג' זועבי/נצרת 
  יליד 1989, תושב נצרת. מוכר כעבריין העוסק בסחר בסמים ובאמל"ח. עלה בחקירות כמי שיצא עם עבד אל-באסט זועבי לסיור מקדים, לצורך איתור נקודה טובה לקבלת הסחורה ממוסא ח'טיב. בהמשך סייע לעבד אל-באסט זועבי להוציא את התיק, ובו המטענים, מרכבו ולהעבירו לחצר ביתו של זועבי. 

 9. פאלח מפלח מסעוד זערור 
  יליד 1982, תושב נצרת. בעל חנות פלאפונים "פאלח פון" בנצרת. עלה בחקירות כמי שהעביר לידי עבד אל-באסט כרטיסי סים ומכשירים, שבחלקם עשה שימוש האחרון בפעילותו בהעברת האמל"ח. כמו כן עלה כמי שהעביר עם עבדאללה זועבי כרטיסי סים ללבנון, לטובת המשך הקשר המבצעי והסמוי בין הצדדים. 


המעורבים בלבנון

 1. סעד ג'מיל יאסר קהמוז  
  יליד ,1963   במוצאו מהכפר ע'ג'ר. אזרח ישראלי. 
  סוחר סמים מרכזי, שברח ללבנון בשנת 2006 בעת הליכים משפטיים, שהתנהלו נגדו במסגרת חקירת פרשיית ריגול לטובת חזבאללה. 
  בפרשייה הנ"ל, שנחקרה החל משנת 2003, הוא עלה כמי שהעביר מידע וציוד לגורמי חזבאללה לבנוניים תמורת סמים. 
  מוכר בקשריו לחזבאללה ונחשב לברון סמים מרכזי בלבנון. 

 2. ג'ורג' נימר ("אבו עלי") 
  יליד 1978, תושב מרג' עיון/ לבנון. 
  סוחר סמים, המוכר בקשריו לגורמי חזבאללה, וכמי שפועל מטעמם.
  מוכר כ"אבו עלי", אשר עלה בפרשיה קודמת (2003) במסגרתה נעצרו תושבי ע'ג'ר, שהיו מעורבים בפעילות ביטחונית על בסיס פעילותם הפלילית. 

סיכום

 1. הפרשיה לעיל ממחישה, פעם נוספת, את הקשרים ההדוקים שמקיים חזבאללה עם סוחרי סמים לבנוניים, המהווים למעשה זרוע ביצועית שלו. כן היא מצביעה על כך שחזבאללה פועל בשיטות של ארגון פשיעה, על מנת להשיג את מטרותיו.

 2. בפעם זו, ניצל חזבאללה את קשריו עם סוחרי סמים משני צדי הגבול, על מנת להחדיר לשטח ישראל כמות גדולה מאוד של חנ"מ (כ-20 ק"ג), שבסיועה ניתן היה לבצע גל פיגועים קשה בישראל. לשם המחשה – בפיגוע בבורגס/בולגריה נעשה שימוש ב-3 ק"ג חומר נפץ. 

 3. מעורבותם של סוחרי סמים, תושבי הכפר ע'ג'ר, אשר הוטעו ביחס לתוכנם של התיקים אותם הבריחו לישראל, מהווה תמרור אזהרה בנוגע לחיבור בין פעילות פלילית לביטחונית. יודגש, כי משטרת ישראל פועלת באופן שוטף וממוקד באזור זה- פעילות המאפשרת סיכול הברחות וטיפול בכלל המעורבים.

 4. חקירת הפרשייה לוותה ע"י פרקליטות מחוז צפון. 
  לקראת הצהריים יוגשו ע"י פרקליטות מחוז צפון כתבי אישום כנגד המעורבים במעשים האמורים בבית המשפט המחוזי בנצרת. 

 5. מזה שנים משתמש ארגון חזבאללה ברשתות סוחרי סמים בדרום לבנון ובישראל לצורך פעילותו כנגד ישראל. מאז נסיגת צה"ל מלבנון, בשנת 2000, הורשעו מספר ישראלים, שהיו מעורבים בסחר בסמים בחסות חזבאללה, ואשר אף העבירו מידע ביטחוני לארגון:

 

 

מספר דוגמאות:
 2001 - נעצרה חוליית עבריינים מראמה ומדלית אל כרמל, אשר חבריה השתתפו במפגש גדר, בו הועברה מלבנון חבילת סמים ובתוכה אמל"ח בכמות גדולה. האמל"ח היה מיועד להגיע לגורמי טרורר ב"שטחים".

 2002 - נעצרו עשרה ישראלים (תשעה מבית זרזיר, ונוסף משפרעם, חלקם חיילי צה"ל בעבר), ביניהם גם סא"ל עומר אל הייב, אשר שירת כקצין בצה"ל. העצורים נחשדו בהעברת מידע מודיעיני לידי גורמי חזבאללה בלבנון, בין השאר, בתמורה לקבלת כמויות גדולות של כסף וסמים שהופצו בישראל.


 2002 - נעצרו ארבעה סוחרי סמים מישראל, אשר עסקו בהחדרת אמל"ח וסמים ואשר במקביל העבירו לגורמי חזבאללה בלבנון חומר מודיעני.


 2003 - נעצרו מספר תושבי הכפר ע'ג'ר ומספר תושבי קריית שמונה על-רקע סיוע לחזבאללה. המעורבים עסקו בהברחת אמצעי לחימה ובהחדרת סמים בהיקפים עצומים למדינת ישראל, וכן באיסוף מידע בתוככי ישראל. במסגרת פרשייה זו נעצר גם סעד קהמוז, אשר בהמשך ברח ללבנון, ואף הוצף שמו של הגורם הלבנוני בשם "אבו עלי". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ​