הוגש כתב אישום נגד דראר אבו סיסי

דראר אבו סיסי, מפקד המכללה הצבאית של "עז אלדין אלקסאם", הזרוע הצבאית של החמאס ברצועה. סיסי המקורב לצמרת הזרוע הצבאית ברצועה - אחמד ג'עברי ומחמד דיף, שימש כעמוד תווך בפיתוח וייצור טילי הקסאם והנ"ט של החמאס ברצועה. ניתן לכנותו "אבי הרקטות" , לצד עדנאן אל ע'ול שסוכל באוקטובר 2004.


דובר צה"ל

ב-4 אפריל 2011 הוגש כתב אישום נגד דראר אבו סיסי, יליד 1969, ירדני במוצאו, פעיל חמאס הנמצא בחקירת  שב"כ מאז ה-19 פברואר 2011.

אבו סיסי, בעל תואר ד"ר בהנדסת חשמל מאוקראינה, אותו עשה בהנחיית מרצה באקדמיה הצבאית להנדסה בחארקוב/אוקראינה. המרצה, שהתמחה במנגנוני שליטה בטילי סקאד, השיג (במהלך שנת 1995) לאבו סיסי  אישור כניסה לאקדמיה הצבאית, שם הוא רכש ידע נרחב בתחום פיתוח טילים ומנגנוני השליטה בהם, הנעתם וייצובם. 

 

בחמאס מילא אבו סיסי שורת תפקידים בתחום פיתוח אמצעי הלחימה, בדגש על רקטות וטילי נ"ט. אלפי רקטות, שאבו סיסי עסק בשדרוג טווח הירי שלהם וחדירותם, שוגרו בשנים האחרונות לעבר ישראל וגרמו לנזקים ולפגיעות בנפש.

כתב האישום מייחס לאבו סיסי שורת עבירות חמורות, ביניהן: פעילות בארגון טרור, מתן שרות להתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לפשע, ניסיון לרצח, עבירות נשק (ניסיון ליצור נשק) ועוד.

 

להלן עיקרי הדברים:
בשנת 2002 גויס אבו סיסי לחמאס באמצעות נזאר ריאן, שהיה באותה עת פעיל חמאס צבאי בכיר. נזאר ערך לאבו סיסי היכרות עם בכירים נוספים בזרוע הצבאית של חמאס ("גדודי עז אלדין אלקסאם") ביניהם, צלאח שחאדה, שהיה האחראי הצבאי על "הגדודים" ובכיר נוסף, שעסק בפיתוח אמצעי לחימה עבור "הגדודים".

 

אבו סיסי התבקש  נוכח הכשרתו כמהנדס חשמל – לסייע בפיתוח אמצעי לחימה עבור חמאס, ואבו סיסי, שהסכים הצטרף לוועדה שעסקה בפיתוח רקטות ומרגמות, בראשותו של מחמד דיף, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס.

בוועדה הנ"ל היה אבו סיסי אחראי על נושא החשמל, ועסק בפיתוח תאי שריפה וסנפירים לייצוב הרקטות, שני הגורמים המשפיעים על טווח הרקטה ועל יכולת החדירה שלה.
לצידו של אבו סיסי בוועדת הפיתוח פעלו פעילים חמאס צבאיים בכירים, ביניהם אחראים על תחום המכאניקה, והמתכות,  אחראי על תחום הכימיה , אחראים על המחרטה ואחראי על המחשוב והבקרה. אבו סיסי סייע אף בבחירת המתכות וכן בנושא הבקרה. בחלק מהזמן שימש כראש הוועדה.

 

החל משנת 2005 התבקש אבו סיסי להתמקד בנושא הגדלת טווח הרקטות מייצור מקומי של חמאס. בסיוע הידע ושיתוף הפעולה של אבו סיסי עם בכירי מערך הייצור של חמאס, חל שיפור מתמיד בטווח הרקטות, שנורו לעבר ישראל, והוא גדל מטווח של 6 ק"מ ל-15-9 ק"מ (2005) ול-22 ק"מ (2007).

 

אבו סיסי התבקש על ידי בכירי חמאס להגדיל את טווח הרקטות למרחק של 45-37 ק"מ, ואף השתתף באחד הניסויים לבחינת הצלחת הרקטה, אשר שוגרה לעבר הים, אך בפועל, הניסיון להשיג את הטווח הנ"ל לא צלח.

 

לצד פיתוח הרקטות והגדלת הטווח שלהם, במהלך השנים 2008-2002, עסק אבו סיסי גם בפיתוח אמצעי הלחימה הבאים:

 

1. טילי נ"ט מייצור של חמאס (שכינויו "יאסין"), שיכולת החדירה שלו שודרגה על יד אבו סיסי מ-6 ס"מ ל-16 ס"מ ו- 26 ס"מ. נכשל ניסיון לשדרגו ל-37 ס"מ.


2. פצצת מרגמה נגד טנקים, בעלת ראש כפול (כינויה "אבו ראסין"), שטווח הירי שלה כ-100 מטר, וחדירותה לפלדה כ-87 ס"מ. בהמשך נעשו מאמצים להגדיל את יכולת החדירה לכ-100 ס"מ.


3. טיל נגד טנקים (שכינויו "אלבתאר"), שטווח הירי שלו כ-100 מטר.


4. טיל נגד טנקים (שכינויו "אלבאנא"), שייצורו נכשל.

בנוסף, סייע אבו סיסי במסירת מידע על טילי טורפדו, ובתרגום מרוסית של דפי הסבר לגבי טיל כתף נגד מטוסים מסוג "איגלה".

 

 

לאחר מבצע "עופרת יצוקה", ובמסגרת הפקת הלקחים של חמאס, ביקש ראאד סעד מאבו סיסי לסייע בהקמת אקדמיה צבאית, ואבו סיסי קיבל על עצמו את התפקיד. במסגרת תפקידו זה, הוא הציג את תוכנית האקדמיה (שהורכבה מ-3 תחומים: צבאי, הנהלה, ודת) בפני בכירים צבאיים של חמאס, באזורים השונים ברצועה: ביניהם: אחמד ג'עברי, ומפקדי חטיבות החמא"ס. חלק מהפגישות התקיימו בביתו של אבו סיסי.
במהלך 2010 בעת שאבו סיסי שהה במכה שבסעודיה, הוא נפגש, בעניין זה, גם עם פעיל חמאס מסוריה וכן עם בכירים נוספים מהחמא"ס ברצועה.

 

 

 

לסיכום

פעילותו המתמשכת  והמשמעותית של אבו סיסי בשירות החמאס לאורך העשור האחרון, בדגש על חיזוק ושיפור יכולותיו של מערך רקטות הקסאם, אפשרה לחמאס לבסס איום הולך וגובר מול העורף הישראלי, אשר כתוצאה ממנו  נהרגו ונפצעו אזרחים ישראלים רבים.