חשיפת תשתית צבאית של חמאס בחברון

שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל, חשף בחודשים האחרונים תשתית צבאית של חמאס בחברון, אשר חבריה, שהוכוונו לביצוע פעילות טרור על ידי פעיל חמאס, שגורש לרצועת עזה במסגרת "עסקת שליט", תכננו לבצע פיגועים שונים, אך נעצרו בטרם הצליחו להוציא אל הפועל את תכנוניהם. מטען צינור, שהכינו לצורך פיגוע הוסגר.


בחקירתם בשירות הביטחון הכללי של חברי התשתית, שרובם בעלי עבר כפעילים בחוליות צבאיות מקומיות של חמאס בחברון, עלה כי התכוונו לבצע פיגועים במתווים שונים, לרבות פיגוע משולב של מטען וירי לעבר עמדת צה"ל בסביבת העיר חברון.

העצורים המרכזיים בתשתית הם:

  • מנג'ד מוסא דיאב, ג'ונידי, כבן 23, תושב חברון. נעצר ב-28 נובמבר 2012. שימש כראש חוליה וגייס. בחקירתו הודה כי עמד בקשר עם באסל היימוני, פעיל חמאס מחברון, ששוחרר ב"עסקת שליט" וגורש לרצועה, סביב כוונה לגייס חוליה צבאית, שתבצע פיגועים כנגד יעדים ישראליים.

  • מחמד חסן רג'ב אבו שח'ידם, כבן 25, תושב חברון. נעצר ב-29 נובמבר 2012. גויס על ידי ג'ונידי לחוליה. בחקירתו הודה כי ייצר, ביחד עם נוספים, מטען צינור (הוסגר), שנועד לביצוע פיגוע, וכן בתכנון פיגועי ירי ומטען במסגרת החוליה.

  • אנס ראתב אחמד דויק, כבן 23, תושב חברון. נעצר ב-28 נובמבר 2012. חבר חוליה.  

במהלך החודשים האחרונים, הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד חברי התשתית המייחסים להם עבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לגרימת מוות בכוונה, נשיאה החזקה וייצור נשק, , ייצור חפץ נפיץ והכנסת כספי אויב לאיזור.

 

יצוין, כי חשיפת התשתית מדגישה את פוטנציאל האיום הנובע מתשתיות חמאס באיו"ש, במיוחד נוכח החיבור לחמאס ברצועת עזה. בהקשר זה, יוזכר מעצרו (מאי 2012) של פאדי עבד אלחכים עבד אלוהאב אבו דאוד, תושב חברון כבן 25, שהודה בחקירתו כי גויס  בסעודיה על ידי ח'אלד טהא, משוחרר "עסקת שליט", במוצאו מחברון, שגורש לרצועה.

 

ח'אלד טהא הנחה את אבו דאוד להקים חוליה, שתבצע פיגועים במתווים של התאבדות וירי, והבטיח להעביר אליו, לצורך זה, אמצעי לחימה, שיוברחו מהרצועה לאיו"ש. ​