סוכלה חוליה של "הג'יהאד האסלאמי" שהתכוונה לבצע פיגוע חטיפה

החוליה נעצרה בערב השנה האזרחית (1 ינואר 2013), לפנות בוקר, בסמוך למחסום אייל, ממזרח לכפר סבא. ברכב ששימש את החוליה נמצאו אמצעים, שהיו אמורים לסייע לחבריה במימוש החטיפה.


אמצעים שנתפסו

כוח מיוחד של שב"כ, בסיוע יחידה של מג"ב, סיכל, בזמן אמת, חוליה של "הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני" (גא"פ) בשטח ישראל, בעת שהייתה בעיצומה של פעילות, שמטרתה חטיפת חייל או אזרח בישראל, לצרכי מיקוח על שחרור אסירים.

בכלי הרכב, ששימש את חברי החוליה, נמצאו אמצעים, שהיו אמורים לסייע במימוש החטיפה, לרבות: חבלים, נייר דבק, כובעי גרב, סכין יפנית ואקדח דמה.       

הפעילים המרכזיים בחוליה הם: סאיד מנג'ד דיב ג'אסר, יליד 1993, תושב ג'נין; תאופיק ח'דר תאופיק אג'באריה, יליד 1994, תושב ג'נין; ויוסף חסן יוסף וורדה, יליד 1978, אזרח ישראלי, תושב קלנסואה.

בחקירת העצורים בשב"כ הודו חברי החוליה, כי ביצעו במשך יומיים מספר ניסיונות לחטוף חיילים או אזרחים, מתחנות הסעה ותחנות רכבת ברחבי השרון והמרכז, אך הדבר לא עלה בידם, לאחר שהחיילים והאזרחים סירבו לעלות לרכבם. נוכח זאת החליטו חברי החוליה לנסות לחטוף, מבלים בשובם מחגיגות הסילבסטר (ליל 31 דצמבר - 1 ינואר). מאחר שכשלו גם בכך, בילו את הלילה, טרם מעצרם ברכבם, בסמוך למחסום אייל. זאת, מתוך כוונה להמשיך בניסיונות החטיפה ביום למחרת.

על פי התכנון, חברי החוליה אמורים היו להעביר את החטוף לג'נין, ומשם לנהל מיקוח על שחרורו. זאת, כשהם מסתייעים בתעודת הזהות הכחולה של יוסף וורדה לצורך מעבר במחסומים. בעקבות חקירת הפעילים בשב"כ, נעצרו, בשיתוף עם כוחות צה"ל, 8 פעילים נוספים מאזור ג'נין, שהיו חלק מהתשתית.

 

 

                                                הג'יפ של החוטפים

 

 

בחקירות עלה עוד, כי הכוונת החוליה ומימונה בוצעו בידי פעיל גא"פ מהשומרון הכלוא בישראל, אשר הפעיל את ראש החוליה, פעילי גא"פ מג'נין, כלוא לשעבר. לאחר סיכול החוליה בישראל וניסיון לעצרו, הסגיר עצמו ראש החוליה למנגנוני הביטחון של הרש"פ.

בנוסף, בשיתוף עם משטרת ישראל/מחוז מרכז, נעצר אזרח ישראלי נוסף, אנס ח'ליל מחמד ג'בארין, יליד 1994, תושב אום אל פחם, שהלין את חברי החוליה בביתו, בלילה שלפני מעצרם. אנס ג'בארין, בן לאב פלסטיני, תושב ג'נין ולאם אזרחית ישראלית (שבזכותה קיבל תעודת זהות ישראלית), מחלק את זמנו בין ג'נין לבין אום אל פחם.

בחקירות עלה, כי אנס היה מודע לכוונת חברי החוליה לבצע חטיפה, ולמרות זאת הלינם בביתו. במסגרת חקירתו הוסגר נשק מסוג קרל גוסטב, שהחזיק בבית אביו בג'נין.

ב-3 בפברואר 2013 הוגשו לבית המשפט המחוזי בלוד כתבי אישום חמורים כנגד העצורים הישראלים, יוסף וורדה ואנס ג'בארין, בעבירות של ניסיונות לחטיפה לשם כליאה וניסיונות לחטיפה לשם סחיטה, מגע עם סוכן חוץ (סע' 114 לחוק העונשין) ומתן שירות להתאחדות בלתי מותרת.

 

 

                                                אמצעים שנתפסו

 

 

 

יצוין, כי מדובר בסיכול משמעותי ביותר, בשיתוף פעולה מהיר ואיכותי של כלל גורמי הביטחון, למעצרה של חוליה מסוכנת, שהייתה במהלך פעילות למימוש חטיפה של חייל, או אזרח ישראלי.

הדבר ממחיש, פעם נוספת, את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה, במטרה לקדם שחרור כלואים, וזאת תוך מעורבות בולטת של מחבלים כלואים. בנוסף, ניכר המשך המאמץ לעשות שימוש בגורמים מקרב ערביי ישראל לקידום מטרות טרור, בדגש על ניצול חופש התנועה, שמקנה תעודת האזרח, והאפשרות להבריח בכלי רכב ישראליים תושבים מאיו"ש לתחומי ישראל.