סוכל פיגוע תופת בירושלים

שירות הביטחון הכללי בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל עצרו במהלך אוגוסט 2013 חברי תשתית צבאית של חמאס מרמאללה ומירושלים, שהיו בשלבים מתקדמים של תכנון פיגוע תופת בירושלים, במהלך חגי תשרי. בראש התשתית עמד חמדי חסנין חמדי רומאנה, יליד 1991, תושב אל בירה, רמאללה.


במהלך החקירה בשב"כ נחשפה בביתו של רומאנה מעבדת חבלה, ובה מטען חבלה, חומרים כימיים, המשמשים לייצור חומרי נפץ וחומר הסברה לגבי הדרכים לייצור חומרי נפץ ומטענים. בחקירתו בשב"כ הודה, כי עמד בקשר עם לבורנט מביתוניא וכן עם שני תושבי רמאללה, אשר סיפקו לו חומרים כימיים באמצעותם הצליח לייצר חומרי נפץ. השלושה נעצרו לחקירה והודו במיוחס להם.

 

 

 

 

 

עוד עלה בחקירתו של רומאנה, כי גייס לתשתית שני פעילים תושבי מזרח ירושלים, אשר אמורים היו להעביר מטען חבלה לשטח ישראל, תוך ניצול תעודות הזהות הישראליות שברשותם. על פי התכנון, השניים שהועסקו כעובדי תחזוקה בקניון "ממילא" שבמרכז ירושלים, אמורים היו להכניס את המטען לקניון, להסתירו בארונית אישית במקום עבודתם, ובמהלך אחד מימי "החגים של היהודים", כאשר הקניון הומה אדם, להניחו באחת המסעדות או החנויות, כאשר המטען מוסווה באריזת מתנה.

בחקירות חברי התשתית עלו תכנונים ראשוניים לביצועם של פיגועים נוספים, ובכלל זאת: ניסיון לפגוע בחיילי צה"ל באמצעות מלכוד בית ברמאללה; כוונה לייצר רקטות ולשגרן לעבר יישובים ישראליים הסמוכים לרמאללה; וכן ניסיון להשיג אקדחים במטרה לבצע ירי לעבר חיילי צה"ל במחסום חזמא מצפון-מזרח לירושלים. 

  

 

 

 

 

 יצוין, כי חשיפת התשתית ממחישה את המוטיבציה הגבוהה של גורמי הטרור באיו"ש, ובראשם חמאס, לממש פיגועים בשטח ישראל, וכן את הסיכון הרב הטמון בניצולם של בעלי תיעוד ישראלי הנהנים מחופש תנועה, לביצוע פיגועים בתחומי ישראל. כדוגמה, מהשנים האחרונות, יוזכרו פיגועי המטען סמוך לבנייני האומה בירושלים (מרס 2011) ובאוטובוס בתל אביב (נובמבר 2012), שמטעני החבלה ששימשו בהם יוצרו בידי תשתיות חמאס ביהודה, והונחו במקום הפיגוע בידי בעלי תעודות זהות ישראליות.

​