נעצרו תושבי רמת הגולן שקשרו עם גורמים במודיעין הסורי

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי והיאחב"ל של משטרת ישראל, נעצרו בחודשים האחרונים שני תושבי הכפר מג'דל שמס שברמת הגולן, בחשד לקשרים עם גורמים במודיעין הסורי.


העצורים הם:

  • פארס האיל פארס שאער, יליד 1970, נעצר ב-30 אוגוסט 2010.
  • סעיד מחמד סעיד אבו זיד, יליד 1953, נעצר ב-13 ספטמבר 2010.

 

השניים קיימו קשרים עם מדחת צאלח, איש מודיעין סורי, המשמש בממשל הסורי כאחראי על אזור רמת הגולן. צאלח, יליד 1967, במוצאו ממג'דל שמס, ריצה בעבר עונש מאסר בישראל בגין עבירות ביטחוניות. בשנת 1998 הוא הבריח את הגבול לסוריה והשתקע שם.

 

צאלח ופארס שאער הכירו בעת ישיבה משותפת בכלא (כאשר האחרון ריצה עונש מאסר בגין עבירות ביטחוניות). במהלך חקירתו של שאער עלה כי צאלח ביקש ממנו לחטוף חייל צה"ל, בתמורה לכסף, אך לטענתו, הוא סירב לבצע את החטיפה. 

 

בנוסף, בשלוש השנים האחרונות שימש שאער כצינור להעברת כספים שמקורם בסוריה, עבור אסירים תושבי רמת הגולן, שהורשעו בעבירות ביטחוניות, ועבור בני משפחותיהם.

 

כאנשי קשר בין צאלח לפארס שאער שימשו הן אחותו, במהלך יציאתה לירדן, והן סעיד אבו זיד, שנהג להיפגש עם צאלח בעת ביקוריו בסוריה, במסגרת משלחות שיח'ים מרמת הגולן. באחד מביקוריו של אבו זיד הוא העביר מכתב חשאי מצאלח לפארס שאער.

 

יצוין, כי צאלח הפעיל אזרחי ישראל במתווים שונים, ולא רק מסוריה, אלא גם מירדן וממצרים.

הוא עלה באחרונה גם בפרשייה של איסוף מידע בסוגיות ביטחוניות במעורבותם של תושבי רמת הגולן ותושב באקה אלע'רביה, שמשפטם מתנהל בימים אלה.

 

​בתאריך 28 בספטמבר 2010, הוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד פארס שאער וסעיד אבו זיד.