נעצר וחיד בורש מג'בליה, לאחר שניצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח של האו"ם-UNDP לפעילות ביטחונית עבור חמא"ס

הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, עצרו במהלך יולי 16', את וחיד עבדאללה בורש, בן 38, מג'בליה שברצועת עזה, לאחר שנחשד כי מנצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח של האו"ם-UNDP לפעילות ביטחונית עבור חמאס.


 

סוכנות ה-UNDP מבצעת, בין היתר, פרויקטים של שיקום ופיתוח עבור האוכלוסייה ברצועת עזה, לרבות סיוע בשיקום בתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים.

 

וחיד בורש עבד כמהנדס בסוכנות זו, מאז שנת 2003. במסגרת עבודתו שימש כאחראי על הריסת הבתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים ופינוי פסולת הבניין מאתרי ההריסות.

 

בחקירתו בשב"כ עלה כי בשנת 2014 הונחה על ידי גורם בכיר בחמא"ס,  להתמקד בעבודתו ב-UNDP, באופן שיאפשר לחמאס להפיק ממנו תועלת מירבית.

 

בחקירה עלה, כי בורש ביצע פעולות שונות אשר סייעו לחמא"ס. כך, בין השאר, בשנת 2015, הוא סייע לבניית מעגנה ימית לשימוש הזרוע הצבאית של החמא"ס בצפון רצועת עזה, באמצעות משאבים של ה-UNDP.

 

עוד עלה, כי במסגרת עבודות עליהן היה אמון בורש בשנת 2015, פעל מול מנהליו לתעדוף השיקום באזורי מגורים של פעילי חמא"ס, וזאת לאור פנייה שקיבל מהחמא"ס.

 

עוד נמסר בחקירה  אודות מקרים בהם ניצל החמא"ס באופן מופגן וכוחני את פעילות ה-UNDP לצרכיו. כך למשל, כאשר התגלו אמצעי לחימה או פתחי מנהרות בבתים שטופלו על ידי ה-UNDP, היה החמא"ס משתלט על אתר העבודה ולוקח את השלל לידיו. זאת, בניגוד לנהלים הברורים של האו"ם הקובעים כי יש לדווח לסוכנות האו"ם UNMAS, אשר אחראית על סילוק והשמדת אמצעי לחימה.

 

בחקירה נמסר אודות פעילי חמאס נוספים המשולבים בארגוני סיוע הומניטרי נוספים וכן מידע אודות מחסנים, מוצבים ומנהרות של החמא"ס אליהם נחשף בורש במסגרת עבודתו ברצועת עזה.

 

חקירה זו, ממחישה גם היא, את האופן בו חמאס מנצלת את משאבי הסיוע של ארגונים בינלאומיים ברצועת עזה, המיועדים לסיוע הומניטרי לאוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה.

 

כנגד בורש הוגש ע"י פרקליטות דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין סיועו לארגון החמא"ס.