נעצרו בכירים בתנועה האסלאמית ובמערך המוראביטון בצפון הארץ

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון, נעצרו לחקירה במהלך אוקטובר-נובמבר 2016 בכירים בתנועה האסלאמית ובמערך המוראביטון בצפון הארץ.


ברקע הדברים, החלטת ממשלת ישראל מנובמבר 2015, על הוצאת התנא"ס אל מחוץ לחוק, צעד שהביא לסגירת שורה ארוכה של מוסדות וגופים של התנא"ס בישראל, ביניהם ה"מוראביטון "וה"מרבאטאת."

 

פעילותם האלימה של ה"מראביטון" וה"מראבטאת" בהר הבית הובילה לפגיעה בביטחונם של תיירים המבקרים בהר הבית וגורמת להסלמת המתיחות ואף להפרות סדר, תוך פגיעה בריבונות ישראל במתחם.

 

בעקבות הפעילות הנ"ל בין השנים 2014-2016 הוכרזו כהתאחדות בלתי מותרת כלל גופי המימון ששילמו לפעילי המוראביטון, וכן הוכרזה כהתאחדות בלתי חוקית, התנועה האיסלאמית הצפונית, כמי שהיוותה את ההוגה והמפעילה של הפרויקט.

 

במסגרת חקירה זו נעצרו

חיכמת פהים מוסטפא נעאמנה,תושב עראבה.

יחיא מחמד מחמוד סוטרי,תושב נצרת.

עבד אל כרים מוחמד עבד אל קאדר כריים, תושב כפר כנא.

ואסמאעיל דיאב מחמוד להואני, תושב עראבה.

 

הארבעה פעלו לשמר את פעילות המוראביטון, גם לאחר ההכרזה על מוסדותיו כבלתי חוקיים וההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת, מלבדם נעצרו בנוסף לחקירת ימ"ר צפון, שישה אחראי אזורים של המוראביטון בצפון הארץ.

 

בחקירותיהם בשב"כ התקבל מידע ולפיו הנאשמים הפעילו רשת ענפה וסדורה של גיוס ותשלום לפעילי המוראביטון, אשר כללה גם מערך הסעות מכלל שטחי הארץ אל ירושלים והר הבית.

 

הפעילות אותה ביצעו הנחקרים לא היתה רק מול פעילי מוראביטון בצפון או מרכז הארץ.  אלא גם מול תושבי ירושלים ופעילי מוראביטון מהנגב, כאשר העברות הכספים בוצעו בהר הבית עצמו.

 

*כתבי אישום כנגד ארבעה מהפעילים הוגשו היום בבית המשפט המחוזי בנצרת, בעבירות התאחדות בלתי מותרת, איסור פעולה ברכוש טרור והלבנת הון.*