נעצר בחשד סיוע בגיוס לדעא"ש

אדריס טאלב אחמד אבו אלקיעאן, בן 23 מחורה נעצר ב-28 באפריל 2014, לאחר שהוחשד כי סייע לאחיו ולקרוב משפחתו לצאת לסוריה, על מנת להצטרף ללחימה לצד פעילים סלפים ג'האדים


שירות הביטחון הכללי, בסיוע משטרת ישראל, עצר (אפריל 2014) אזרח ישראלי, תושב הנגב מחמולת אבו אלקיעאן בחורה, בחשד שסייע לשני תושבי נגב נוספים לצאת לסוריה לשם חבירה לארגון הג'האד העולמי - דעא"ש ('דוולת עראק ואלשאם' = מדינת עראק וסוריה), הלוחם נגד משטרו של אסד.

העצור הוא אדריס טאלב אחמד אבו אלקיעאן, בן 23, תושב היישוב חורה, משתייך לזרם סלפי קיצוני. הוא נעצר ב-28 באפריל 2014, לאחר שהוחשד כמי שסייע לאחיו עת'מאן אבו אלקיעאן, ולקרוב משפחתו, שפיק אבו אלקיעאן, שניהם אזרחי מדינת ישראל תושבי חורה, לצאת לסוריה על מנת להצטרף ללחימה במשטר הסורי, לצד פעילים סלפים ג'האדים.

בחקירתו בשב"כ הודה אדריס כי ידע מראש על כוונתם של השניים לצאת לסוריה, הסתיר זאת מאחרים, סייע בתיאום נסיעתם לסוריה דרך תורכיה, ואף העביר להם כספים למימון הוצאות הנסיעה. עוד הודה אדריס, כי מסר לשניים את פרטיהם של גורמים, הלוחמים בעת הזו באזור, ואשר יוכלו לסייע להם. חלק ניכר ממגעיו עם גורמי טרור אלה התבצע באמצעות רשתות חברתיות, דוגמת פייסבוק וטוויטר.

ב-15 במאי 2014 הוגש לבית משפט השלום בבאר שבע, כתב אישום נגד אדריס אבו אלקיעאן, בגין עבירות של קשירת קשר לעוון, וסיוע ליציאה שלא כדין.

יציאתם של ערבים, אזרחי מדינת ישראל, ללחימה בסוריה, שלא כדין הינה תופעה מוכרת, אולם מקרה זה היה הפעם הראשונה בה זוהתה יציאה של ערביי הנגב. מדובר בתופעה מסוכנת, שכן היוצאים לזירה זו עוברים אימונים צבאיים, נחשפים לאידיאולוגיה הקיצונית של הג'האד העולמי, ועלולים להיות מנוצלים לביצוע פעילות טרור נגד מדינת ישראל.