נעצרה חוליה מהשומרון אשר אנשיה תכננו לבצע פיגוע הנחת מטענים וירי כנגד מתפללים יהודים בקבר יוסף שבשכם

הותר לפרסום, כי שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל, עצר חוליה של ארבעה פעילים תושבי השומרון מהערים טול כרם, שכם וג'נין, אשר אנשיה תכננו לבצע פיגוע הנחת מטענים וירי כנגד מתפללים יהודים בקבר יוסף שבשכם, הנכנסים למקום באופן עצמאי וללא תיאום עם כוחות הביטחון. פעילות החוליה הוכוונה מרצועת עזה, בידי מחמד ראפת מחמד דרוויש, פעיל של "הג'האד האסלאמי הפלסטיני" (גא"פ), בעל קשרים לפעילים נוספים במפקדת הגא"פ, הפועלים מול איו"ש. אשר פעל לחימוש החוליה, במטרה לקדם את הפיגוע


מחקירתם בשירות הביטחון הכללי, עולה כי חברי החוליה פעלו במידור אחד מהשני, אך לכל אחד מהם היה תפקיד מוגדר: ספק אמצעי לחימה, איסוף מודיעין, וביצוע הפיגוע בפועל.

העצורים הם:

• נסים מוחמד רמדאן רשיד דמירי, יליד 1985, תושב מחנה הפליטים טול כרם, כלוא לשעבר מספר פעמים, המזוהה כפעיל של תנזים-פת"ח.

• מחמד מופק רפיק דמירי, יליד 1992, תושב מחנה הפליטים טול כרם, משמש כשוטר במשטרה הפלסטינית.

• יאסר  ג'אודת עבד צראוי, יליד 1990, תושב רפידיה/שכם, כלוא לשעבר, המוכר כפעיל חמאס.

• עדואן פדל חסן נזאל, יליד 1991, תושב קבאטיה / דותן, פעיל גא"פ.

על פי התכנון, מבצעי הפיגוע בפועל יועדו להיות הפעילים מטול כרם, ואילו הפעילים משכם ומג'נין אספקת אמל"ח, הדרכה, ומקום לינה בשכם למפגעים.

בחקירתם הודה ניסים דמירי בכוונה לבצע פיגוע בקבר יוסף בשכם, ואילו בן דודו, מחמד דמירי, הודה בביצוע תצפית ואיסוף מידע על תנועת המתפללים במקום, לצורך הפיגוע.
 

יאסר צראוי הודה כי הסכים ללמד את נסים דמירי להכין פצצת בנזין, לצורך ביצוע הפיגוע, ואף להלינו בשכם, ואילו עדואן נזאל הודה כי נתבקש על ידי מחמד דרוויש מעזה לספק אמל"ח לחוליה. כן הודה בתכנון פעילות צבאית נפרדת ביחד עם צראווי (האחרון אישר זאת בחקירתו).

תיקי החקירה הועברו בימים האחרונים לתביעה הצבאית בשומרון לשם גיבוש כתבי אישום כנגד הארבעה.

בחקירה זו עולה שוב, ובצורה ברורה, המוטיבציה הגבוהה של פעילים ברצועת עזה להניע ולהכווין פעילות טרור באיו"ש, הנסמכת גם על יוזמות מקומיות לביצוע פיגועים.