נעצרו שני צעירים תושבי איזור נצרת, פעילי דאע"ש

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר צפון במשטרת ישראל, נעצרו בתאריך 22 בנובמבר 2015 שני צעירים, תושבי איזור נצרת פעילי דאע"ש


 

העצורים הינם מוחמד עומר בדר חסן - כבן 20, תושב רינה, ואחמד טלאל אחמד סעאידה - כבן 23, תושב אום אל גנם (השניים הם בני דודים).

 

מחקירתם בשב"כ עולה כי במהלך מאי 2015 יצאו יחד לתורכיה, כאשר בכוונתם היה להיכנס לסוריה ולהתגייס לכוחות דאע"ש הלוחמים בזירה.

 

טרם יציאתם לתורכיה עמד סאעידה בקשר עם פעילי דאע"ש בסוריה ותורכיה, במסגרת קשר זה קיבל הכוונה וסיוע בתיאום המעבר לסוריה בחסות דאע"ש.

 

לאחר נחיתתם בתורכיה, הגיעו השניים לעיר גבול בין תורכיה וסוריה ונפגשו עם מבריח גבול מטעם דאע"ש, אשר היה אמור לתאם את כניסתם לסוריה.

 

בעת שהמתינו בקרבת הגבול הסורי, פגשו השניים משפחות של פליטים סורים אשר נמלטו מאימת דאע"ש. בעקבות סיפורי הזוועה ששמעו והפצרות בני משפחתם לחזור לישראל, נמלכו השניים בדעתם והחליטו שלא להיכנס לסוריה.

 

מאז חזרתם לישראל המשיכו השניים להיחשף לתכנים אידיאולוגיים קיצוניים של דאע"ש, ברשת האינטרנט ועל-ידי שיחות עם תומכי דאע"ש נוספים בישראל.

 

השניים המשיכו לשקול יציאה ללחימה במסגרת ארגון דאע"ש ומוחמד חסן אף עמד בקשר עם פעיל הארגון מעיראק.

 

כמו כן, ותוך כדי תהליך ההקצנה שעברו בחודשים האחרונים בהשראת דאע"ש, החלו השניים לגבש כוונה לבצע  פיגוע בישראל, ובכלל זה העלו את מחלף גולני כנקודה מועדפת לביצוע הפיגוע, לאור ריכוז גבוה של חיילים שם. כחלק מכוונה זו, פנה סאעידה לאדם אחר וביקש לרכוש נשק.

 

התובנה שהתגבשה על ידי העצורים, לפיה אידיאולוגיית דאע"ש מחייבת אותם לבצע פיגוע ירי כנגד יהודים בתוך תחומי המדינה, ממחישה את הסיכון הרב הנשקף כתוצאה מצירוף בין אידיאולוגיה קיצונית לבין נגישות גבוהה לאמל"ח לא חוקי, וכל זאת תוך פרק זמן קצר.

 

כידוע, ארגון דאעש הוכרז בישראל כהתאחדות בלתי מותרת על ידי שר הביטחון, וכארגון טרור על ידי ממשלת ישראל.

 

בתאריך 24 בדצמ' 2015 הוגשו ע"י פרקליטות מחוז צפון כתבי אישום חמורים כנגד השניים לבית המשפט המחוזי בנצרת, בחשד לעבירות של מגע עם סוכן חוץ, ניסיון ליציאה למדינת אויב וקשירת קשר לביצוע פשע, תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת. כנגד אחמד סעאידה יוחסו בנוסף גם עבירות נשק.