נעצר תושב יפיע אשר חזר מסוריה לאחר שעבר אימונים של דאע"ש

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות שירות הביטחון הכללי, בשיתוף ימ"ר צפון של משטרת ישראל, נעצר בנתב"ג בתאריך ה-24/10/2014 חמזה סאמי סארי מגאמסה, תושב יפיע, לאחר שחזר מסוריה.


חמזה מגאמסה, יליד 1992, הודה בחקירתו בשב"כ כי יצא ב-5/10/14 לתורכיה יחד עם 3 מחבריו, כאשר הוא ושניים מהם החליטו להמשיך לכיוון סוריה במטרה להצטרף לארגון הטרור 'המדינה האסלאמית' ("אלדאולה אלאיסלמיה", המוכרת גם בשם דאע"ש). מגאמסה ושני חבריו מיפיע, מחמד צאבר כנאנה ומחמד מרואן כילאני, חצו את הגבול לסוריה והתייצבו בבסיס הקליטה של דאע"ש שם התגייסו לשורות הארגון.

מגאמסה ושני חבריו הועברו למחנה האימונים של דאע"ש שם עברו שיעורים עיוניים, בין השאר בנשק, ואימוני כושר גופני. במחנה פגשו מגאמסה וחבריו את מהראן יוסף חאלדי, תושב נצרת, יליד 1995, שיצא מספר ימים לפניהם (ב-2/10/14) לתורכיה, משם המשיך לסוריה והצטרף לדאע"ש.

לאחר שמגאמסה שהה במחנה כ-10 ימים הוא החליט לחזור למשפחתו ושב על עקבותיו לתורכיה משם המשיך בטיסה לישראל.  עם שובו לישראל נעצר בנתב"ג והועבר לחקירה.

לציין כי התופעה של יציאת ערבים ישראלים לסוריה הינה תופעה מסוכנת ביותר, שכן הזירה הסורית רוויה בפעילות של גורמים עויינים למדינת ישראל, בדגש על פעילי "ג'האד עולמי". אותם ערבים ישראלים שיוצאים לזירה זו עוברים אימונים צבאיים ונחשפים לאידאולוגיה ג'האדית קיצונית, וקיים חשש כי ינוצלו ע"י גורמי הטרור במדינה הן לטובת ביצוע פעילות צבאית נגד מדינת ישראל והן כמקור להשגת מידע על יעדים בישראל.

היום 23/11 הוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת ע"י פרקליטות מחוז צפון כתב אישום נגד הנדון בגין עבירות של מגע עם סוכני חוץ, חברות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לביצוע פשע ויציאה שלא כדין.

יצוין כי לאחרונה הוכרז ארגון 'המדינה האסלאמית' (דאע"ש) ע"י מדינת ישראל כהתאחדות בלתי מותרת והוצא מחוץ לחוק. למעשה מדובר בכתב אישום ראשון בו מיוחסת העבירה של חברות בארגון זה לאזרח ישראלי שיצא לסוריה והצטרף לדאע"ש.