שירות הביטחון הכללי חשף וסיכל תשתית חמא"ס רחבה שתכננה פיגועי תופת והתאבדות בישראל

הותר לפרסום, כי בשבועות האחרונים, בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, נחשפה תשתית טרור רחבה של ארגון החמאס, אשר פעלה בגזרת אבו דיס (בתחומי איו"ש ובסמוך לירושלים), באכוונת פעילי הזרוע הצבאית של החמאס מרצועת עזה אשר תכננה לבצע פיגועי תופת והתאבדות בישראל.


 

עד כה נעצרו 25 פעילים, רובם סטודנטים מאוניברסיטת אבו דיס ומחקירתם בשירות הביטחון הכללי עלה כי בראש התשתית עמד אחמד גמאל מוסא עזאם, בן 24, תושב יאסוף\קלקיליה, אשר גויס לפני מס' חודשים ע"י פעילי חמאס ברצועת עזה להקמת תשתית צבאית שתבצע פיגועי תופת כנגד יעדים ישראלים.

 

אחמד עזאם היה בקשר שוטף עם מפעיליו ברצ"ע והוכשר על ידם לשמש מומחה חבלה לשם ייצור חגורות נפץ ומטעני חבלה. בהתאם להנחיות שהועברו לעזאם, גייס זה מספר פעילים נוספים הלומדים עימו באוניברסיטת אבו דיס, לטובת רכישת חומרים לייצור חומר נפץ, השכרת דירות, גיוס מתאבדים והחדרתם לישראל.

 

איתור מעבדת חבלה באבו דיס

 

במהלך החקירות בשב"כ אותרה בימים האחרונים מעבדת חבלה שמוקמה בדירה ששכר אחמד עזאם באבו דיס. בבדיקות של החומרים והציוד שנתפסו במקום עלה כי מדובר במעבדה שהייתה מוכנה לייצור חומרי נפץ מסוגים שונים בכמות משמעותית.

 

במסגרת החקירה עלה כי חלק מהחומרים נרכשו בחנויות בישראל וברמאללה והתחקות אחר הרוכשים הביאה למעצר נוספים. בהמשך לכך, גם נתפסו והוחרמו חומרי גלם, שהחזקתם ומכירתם אסורה, מחנות ברמאללה בו רכשו אחמד עזאם וסייעניו חלק מהחומרים לצורך יצור חומרי הנפץ.

 

גיוס אזרחים ישראלים לביצוע פיגועים

 

בין המגוייסים לתשתית היו גם שני סטודנטים אשר למדו באוניברסיטת אבו דיס וגויסו ע"י עזאם מתוך כוונה לנצל את יכולת התנועה החופשית שלהם. הבולט מהשניים הינו חאזם זיאד עמראן סנדוקה, כבן 22, תושב העיר העתיקה בירושלים אשר גויס לצורך רכש חומרים ואיסוף מידע אודות יעדים אפשריים לפיגוע וכן לצורך הכנסת מפגעים וחנ"מ לתוך תחומי הקו ירוק.

 

כן גויס פהדי דהוד מחמד אבו קיעאן, בן 19, בדואי, אזרח ישראלי, תושב חורה\נגב, אשר הודה בחקירתו כי בתחילת חודש אוקטובר 2015 הסכים להצעת אחמד עזאם לבצע פיגוע בשטחי הקו הירוק ע"י החדרת חגורת נפץ או מכונית תופת. בחקירתם בשב"כ מסרו השניים כי מלבד פעילותם במסגרת תשתית החמאס באבו דיס, הם תומכי דאע"ש ופעלו במקביל במסגרות סלפיות מקומיות, כל אחד בישובו.

 

חשיפת חוליה מהתשתית מאיזור בית לחם

 

במקביל, נחשפה חולית חמאס נוספת מהתשתית באיזור בית לחם אשר חלק מחבריה לומדים באוניברסיטת אבו דיס ואשר גויסו לשמש כמפגעים מתאבדים מטעם התשתית. ביניהם עיסא נאצר עיסא שוכה, בן 19, תושב בית לחם, שהסכים להצעתו של אחמד עזאם לבצע פיגוע התאבדות וסייע לאחמד לקבל כסף שהגיע מעזה. שוכה גם פעל לגייס את מוחמד וליד אחמד סרחאן, כבן 20, מבית לחם, לצורך ביצוע פיגוע התאבדות יחד אתו בירושלים,  וכן את מוחמד נעים עיסא עלי , בן 19, מבית לחם, לצורך ביצוע פיגוע עתידי מטעם התשתית.

 

סיכום

 

פרשייה זו חושפת ומדגישה מחדש את מעורבות הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה הפועלת באופן עקבי לאכוונת פיגועי הרג המוני בשטחי ישראל ואיו"ש, כאשר התשתית שנחשפה מצביעה על מאמץ מוגבר בעת הנוכחית לנצל את אירועי ההסלמה באיו"ש לקידום פיגועי תופת והתאבדות כנגד יעדים בישראל ובאיו"ש.

 

גל הפיגועים שתוכנן מוכיח כי חמאס, בהובלת הזרוע הצבאית, מתעלמת ממצוקתו הרבה של הציבור ברצועה וממאמציהם של כלל הגורמים בזירה לשיקומה.

 

סיכול התשתית בעיתוי בו סוכלה, מנע באיבו מחמאס אפשרות למימוש סדרת פיגועי הרג המוני ופעולות טרור ביו"ש ובישראל בעת הזו אשר מימושם עלול היה להביא לפגיעות רבות בנפש ולהסלמה משמעותית במצב הביטחון.