סוכלו ראאד עטאר ומחמד אבו שמאללה, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס

בפעילות משותפת של שב"כ וצה"ל, בוצעה הלילה תקיפה לעבר מבנה ברפיח בו שהו ראאד עטאר ומחמוד אבו שמאללה, מבכירי הזרוע הצבאית של החמאס. התקיפה בוצעה בעקבות פעילות מודיעינית ומבצעית מאומצת של שב"כ, אשר הובילה לאיתור ופגיעה בשני פעילים מרכזיים מלב ההנהגה הצבאית של חמאס. השניים נהרגו.


מחמד אברהים צאלח אבו שמאללה

יליד 74', מפקד החמאס הבכיר ביותר בדרום רצ"ע ("אלוף פיקוד דרום" של חמאס - אחראי על כל איזור רפיח וחאן יונס) מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס. פיקד על כל המערכה בגזרה הדרומית. הינו חבר ותיק בהנהגה הצבאית של חמאס. החל את פעולתו יחד עם מחמד דיף, ראאד עטאר  ובכירים נוספים עוד בתחילת שנות ה-90. אבו שמאלה עלה באופן ישיר כמי שהיה מעורב ואכוון עשרות פיגועים קשים בניהם:

1994 - רציחתו של קצין צה"ל בפיגוע משיכה באיזור רפיח.

מעורבות בפיגועי מנהרות תופת בהם נהרגו ונפצעו חיילים, דוגמת פיגוע מנהרת התופת ב"אורחאן" ובמוצב  J.V.T בשנת 2004 בהם נהרגו 6 חיילים ולמעלה מ- 10 פצועים .

במאי 2008  היה מעורב באכוונת פיגוע התופת במעבר כרם שלום במסגרתו

נעשה שימוש בג'יפים ורכבים ממולכדים. 13 חיילים נפצעו.

 

מחמד אבו שמאללה הינו מאדריכלי הפיגוע בגזרת כרם שלום  ביוני 2006 במסגרתו נהרגו שני חיילי צהל ונחטף החייל גלעד שליט. 

במהלך מבצע "צוק איתן" היה מעורב בהוצאה לפועל של חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרה בגזרת סופה.

 

ראאד צובחי אחמד עטאר

ראאד עטאר, יליד 74, מח"ט החמאס בדרום הרצועה ומבכירי הזרוע הצבאית של החמאס. עטאר הינו מאדריכלי פרוייקט המנהרות ההתקפיות של החמאס בדרום הרצועה ומי שסייע בתחום זה גם בשאר חטיבות החמאס ברצועה. בפועל  שימש בשנים האחרונות כמפקד האזור הדרומי ועמד בראש המערכה (מנהרות התקפיות לכרם שלום וסופה , ממקימי כוחות נוחבה, אחראי הברחות אמל"ח  מסיני ועוד).

 

עטאר נטל חלק בשנים האחרונות בשורה של פיגועים קשים אשר כתוצאה מהם נהרגו חיילי צהל ונוספים נפצעו, בהם:

יולי 1994 - השתתף עטאר אישית בפיגוע ירי בגבול ישראל-מצרים אשר כתוצאה ממנו נהרג קצין צה"ל. 

ספטמבר 2001  - תכנון ובהוצאה לפועל של הנסיון לפוצץ את מוצב "טרמית", כתוצאה מפיצוץ המטען נפצעו ארבעה חיילי צה"ל ונגרם נזק כבד למוצב.

בינואר 2002 השתתף עטאר בתכנון פיגוע החדירה הקטלני למוצב  "אפריקה" הסמוך לכרם שלום, פיגוע אשר כתוצאה ממנו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל.

יוני 2006 - עאטר תכנן ופיקד על הפיגוע בגזרת כרם שלום במסגרתו נהרגו שני חיילי צה"ל ונחטף החייל גלעד שליט.

 

מאז היה מעורב עטאר בפיקוד ואכוונה של פיגועי תופת רבים  דוגמאת פיגועי ירי ופצמרים כמו גם פיגועים מורכבים אותם הוציאה לפועל חטיבת רפיח תחת הנהגתו.

 

עטאר עומד בראש חטיבת רפיח אשר הרגה וחטפה את סגן הדר גולדין ז"ל והייתה מעורבת בתקריות נוספות מהן  נפגעו חיילי צהל במבצע "צוק איתן".

 

בנוסף, נהרג בתקיפה מחמד חמדאן מחמד ברהום, יליד 69', תושב רפיח, פעיל חמאס צבאי ובכיר בחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח עבור הזרוע הצבאית. בעברו עסק בתחום גיוס הכספים בתנועה ואף שהה במשך מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי החמאס ברצועה.