נחשפה התארגנות של תומכי דאעש, אזרחי ישראל, אשר תכננו לצאת לסוריה

הותר לפרסום, כי לאחר חקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר מרכז במשטרת ישראל, נחשפה התארגנות של תומכי דאעש, אזרחי מדינת ישראל תושבי ג'לג'וליה, אשר תכננו לצאת לסוריה על מנת להצטרף ללחימה לצד דאעש


החקירה החלה לאחר שנדאל חאמד צאלח צאלח, תושב ג'לג'וליה בן 23, חצה את הגבול לסוריה בתאריך 24/10/15  ברמת הגולן באמצעות מצנח רחיפה.

במהלך הערב בו חצה נדאל את הגבול לסוריה בוצע ריכוז מאמץ מודיעיני בשירות הביטחון הכללי ובמשטרת ישראל ע"מ לאתר את זהותו של האדם שחצה את הגבול, ובהמשך להבין את סיבת יציאתו לסוריה.

במהלך אותו לילה נעצרו שני אחים תושבי ג'לג'וליה אשר התברר כי סייעו לנדאל לצאת לסוריה:

ג'האד נדאל יוסף חגלה, תושב ג'לג'וליה, בן 26

אהאב נדאל יוסף חגלה, תושב ג'לג'וליה, בן 22

כאמור מדובר בשני אחים, המוכרים לכוחות הביטחון כתומכי דאעש. המבוגר ביניהם-
ג'האד, אף שהה במהלך שנת 2013 כחצי שנה בסוריה ונלחם לצד דאעש. לאחר חזרתו לארץ נעצר ונשפט למאסר בפועל עד לשחרורו מהכלא במהלך נובמבר 2014.

בחקירת שני הפעילים בשב"כ עלה כי סייעו לנדאל לממש את יציאתו לסוריה ע"מ להצטרף לדאעש. עוד מסרו בחקירתם כי במהלך החודשים האחרונים התאמן נדאל יחד עם ג'האד בטיסה במצנחי רחיפה, במטרה לממש יציאה של השניים לסוריה. השניים תכננו יציאה אווירית דרך הגבול ברמת הגולן על רקע חששו של ג'האד לעבור בנתב"ג בשל עברו הבטחוני והערכתו כי לא תותר יציאתו לחו"ל.

בהמשך החקירה, עלו שמותיהם של ארבעה פעילים נוספים, תושב ג'לג'וליה אשר היו מעורבים בתכנון:

אנס נדאל יוסף חגלה, בן 19, תושב ג'לג'וליה (אחיהם של גהאד ואהאב)

מחמד אמין עודה, בן 28, תושב ג'לג'וליה

מחמד גמיל סעאדה זקגטי, בן 22, תושב ג'לג'וליה

עדנאן אסמאעיל עותמאן עינאש, בן 21, תושב ג'לג'וליה

מחקירת הפעילים בשב"כ עולה כי ההתארגנות פעלה מזה מספר חודשים תחת חסותו של ג'האד חגלה. הפעילים נהגו להפגש בביתו של ג'האד ולקיים שם שיעורי דת, בהם הטיף ג'האד לפעילים על דרכה של דאעש ועל הצורך בסיוע למאמץ הארגון בסוריה.

עם הזמן התגבשה בקרב הפעילים ההחלטה לממש יציאה לסוריה ע"מ להצטרף לכוחות דאעש הנלחמים שם.

הפעילים תכננו לצאת לסוריה ע"פ התכנון הבא:

ג'האד ונדאל- יציאה באמצעות מצנחי רחיפה מרמת הגולן (כאמור לאור חששו של גהאד לעבור במעבר גבול רשמי).

מחמד עודה ואנס חגלה- יציאה קרקעית דרך הגבול הטורקי/סורי.

מחמד זקגטי ועדנאן ענאש- יציאה קרקעית דרך הגבול הטורקי/סורי.

הפעילים תכננו כי לאחר מעברם לסוריה יפגשו שם ויחברו אחד לשני. לצורך כך אף השמישו דרכי תקשורת חשאיות, באמצעות רשת האינטרנט.

אהאב חגלה, היה מודע לתכנון ושימש כסייען לוגיסטי לפעילים.

בסופו של דבר, החליטו שניים מהפעילים - עדנאן ענאש ומחמד זקגטי לנטוש את התכנית לאור חששם מיציאה לסוריה וחשש כי הוריהם לא יאפשרו להם לצאת מהארץ. לעומתם, במהלך אוקטובר האחרון יצאו אנס חגלה ומחמד עודה לתורכיה במטרה לממש את המעבר לסוריה. השניים ניסו לתאם את הכניסה לסוריה מול גורמי דאעש השוהים שם אך התיאום לא צלח והשניים חזרו בסופו של דבר לישראל.

כשבוע טרם חציית הגבול לסוריה ע"י נדאל, עלו נדאל וג'האד לרמת הגולן, במטרה
לחצות את הגבול יחד לסוריה באמצעות מצנחי רחיפה (בעוד שאנס חגלה ומחמד עודה שוהים בתורכיה). עקב תקלה טכנית במצנחו של ג'האד לא הצליחו השניים לממש את תוכניתם וחזרו לביתם.

בסופו של דבר, מתוך ששת הפעילים אשר תכננו לצאת לסוריה, הצליח רק נדאל לצאת.

נציין כי תופעת היציאה לסוריה והחבירה לארגון דאעש מהווה סיכון משמעותי לביטחון המדינה ומושקעים מאמצים רבים למניעת יציאת אזרחים נוספים לסוריה. במקביל מבוצעים מאמצים מודיעיניים רבים לצורך איתור וסיכול התארגנויות של תומכי דאעש הפועלים בקרב ערביי ישראל. רק לאחרונה נעצרו שלושה תושבי יפיע, תומכי דאעש, אשר הודו בחקירתם כי תכננו פיגועים בישראל.

ביום ה18/11/15 הגישה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד הנאשמים בגין ביצוע עבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לפשע קשר לפשע, ניסיון ליציאה שלא כדין למדינת אויב וסיוע ליציאה שלא כדין למדינת אויב.