בני זוג מסחנין נעצרו לאחר שחזרו מעיראק עם שלושת ילדיהם, שם הצטרפו ל"דעאש"

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות שירות הביטחון הכללי, בשיתוף ימ"ר צפון במשטרת ישראל, נעצרו בנתב"ג בתאריך ה-22.09.16 בני הזוג ויסאם וסברין זבידאת, תושבי סחנין, לאחר שחזרו מעיראק עם שלושת ילדיהם, שם הצטרפו למדינה האסלאמית ("דעאש").


בחקירת בני הזוג עלה כי טרם יציאתם נחשפו לתכנים ולסרטונים של ארגון המדינה האיסלאמית, דאע"ש, אשר השפיעו עליהם עמוקות.

 

יציאה לזירת הלחימה בעיראק

בעקבות כך, בתאריך 16 ביוני 2015 יצאו בני הזוג לרומניה יחד עם שלושת ילדיהם, בגילאי 8, 6 ו-3, לשם השתתפות באירוע משפחתי, ומשם נסעו ללא ידיעת קרובי משפחתם לטורקיה. בטורקיה יצרו בני הזוג קשר בפייסבוק עם תושב אום אל פחם, אשר הצטרף בשנת 2013 למדינה האיסלאמית, ובסיועו חצו בני הזוג וילדיהם את הגבול לסוריה בעזרת מבריחי גבול.

 

הכשרה ואימונים צבאיים

בני הזוג וילדיהם נקלטו על ידי ארגון המדינה האסלאמית סמוך לגבול סוריה - טורקיה, שם נלקחו מהם דרכוניהם הישראליים, והם הועברו לא-ראקה. ויסאם זבידאת הופרד מבני משפחתו ונשלח למחנה בעיראק, שם עבר הכשרה ולמד לימודי דת ואידיאולוגיה של המדינה האסלאמית. לאחר השתתפותו בהכשרה הדתית עבר למחנה צבאי לשם הכשרה צבאית, אשר כללה ירי ברובה קלאצניקוב, במקלע PKS ובמטול RPG.

 

לאחר הכשרתו נשלח ויסאם לפעילות מבצעית, במסגרתה נטל חלק בשמירה על מתקני המדינה האסלאמית בסמוך לאזור הלחימה, ובהמשך השתתף בפשיטות על עמדות הצבא העיראקי. במהלך אחת הפשיטות נפצע ויסאם ברגלו ופונה לבי"ח בעיר מוסול.

 

החיים בעיראק תחת שלטון דאע״ש

בחקירה עלו פרטים אודות תנאי מחייתם של בני המשפחה, שהצטרפו לויסאם בעיראק. כך, למשל, בני המשפחה התגוררו בצפיפות, בבתים ללא מים וחשמל ובתנאי תברואה ירודים, וזאת ללא קבלת טיפול רפואי הולם וללא נגישות למוסדות רפואיים ולתרופות מתאימות. ילדיהם של בני הזוג לא למדו תקופה ארוכה במוסדות לימוד ואף שהו עם נוספים, חלקם חולים במחלות מדבקות. כמו כן, בתחילת השנה הנוכחית חוו בני המשפחה הפצצה כבדה שהביאה להרס רב ונפגעים רבים באזור בו התגוררו. בעקבות חוויה זו פיתחו הילדים חרדות.

 

בחקירה התקבלו פרטים רבים אודות שגרת החיים הקשה תחת שלטון ה"מדינה האיסלאמית". כך, למשל, השלטון מנהיג חוקים מפלים בעיקר נגד נשים, וכן משתמש בצורות ענישה אכזריות כגון קטיעת איברים, הלקאה ועריפת ראשים. כמו כן, מופעלת "משטרת מוסר" העוסקת, בין היתר, באכיפת לבושן של הנשים ובצורת זקנם של הגברים. ה"מדינה האיסלאמית" מאשרת סחר בשפחות יזידיות לצורך עבודות בית ולמטרות מין. ילדים מגיל 8 מתחילים אימונים צבאיים. כמו כן נמסר כי המצב הכלכלי בעיר קשה, וישנם נזקקים ורעבים רבים.

 

חזרתם לישראל

ביוני 16', על רקע המצב הקשה בעיר מוסול, החליטו בני הזוג לשוב לישראל. לשם כך פנו בני הזוג לקרובי משפחה, שנדרשו נדרשו לשלם סכומי כסף גבוהים (אלפי דולרים) למבריחי גבול ולאחרים, במטרה לאפשר את חזרתם של בני המשפחה לישראל. בני הזוג ניסו לחצות את הגבול בין סוריה לטורקיה, יחד עם ילדיהם, מספר רב של פעמים. ניסיונות אלו כללו הליכה רגלית בשטח הררי, בתנאי מזג אויר קשים ולעיתים ללא מים ומזון. במהלך הנסיונות סוממה אחת מבנותיהן כדי שלא תסגיר את מיקומם. בחלק מהניסיונות אף נפתחה לעברם אש מחיילי הצבא הטורקי ומלוחמי ארגון המדינה האסלאמית.

 

לאחר חציית הגבול לטורקיה נעצרו בני הזוג על ידי המשטרה הטורקית, והושמו במחנה מעצר. לאחר מספר ימים שוחררו בני הזוג ונעצרו עם הגעתם לישראל.

 

יודגש כי תופעת יציאתם של ישראלים לסוריה ולעיראק היא חמורה ומסוכנת. המדינה האיסלאמית פועלת להפצת פרסומים שקריים שנועדו לבנות תדמית מסולפת על המדינה האיסאלמית, כמקום המאפשר חיים טובים ומכובדים תחת שלטון האסלאם או לחילופין הרפתקה דתית וצבאית. לעומת זאת, מחקירותיהם של ישראלים אשר שבו מסוריה ועיראק מצטיירת תמונה הפוכה אודות הסכנות ותנאי המחייה השוררים הקשים שם.

 

היום הוגש עי פרקליטות מחוז צפון לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום חמור כנגד בני הזוג בגין יציאתם למדינת אויב והצטרפותם לארגון הטרור ה"מדינה האסלאמית".