נעצר דייג פלסטיני שהעביר חומרי נפץ וחומרי גלם לייצור אמל"ח עבור חמא"ס

הותר לפרסום כי בפעולה משותפת של צה"ל, משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי, נעצר בחודש אוגוסט 2016, חמיס גהאד סעיד עראישי, בן 24 ממחנה הפליטים שאטי שברצועת עזה. חמיס נעצר על ידי חיל הים, לאחר שחרג עם סירתו מתחום השייט המותר.


מחקירתו של חמיס בשב עלה כי היה מעורב בהברחות דרך הים של חומרי נפץ וחומרי גלם לייצור אמצעי לחימה עבור ארגון החמא וגורמי טרור נוספים ברצועת עזה, החל משנת 2012 ועד למועד מעצרו.

 

בחקירה עלה כי באפריל 2016, ניסו חמיס ושותפיו להבריח חומרי נפץ ממצרים לרצועת עזה,  אולם הברחה זו לא צלחה מאחר וסוכלה על ידי כוח של חיל הים.  כמו כן,  בסמוך למועד מעצרו,  עלה כי תכנן לבצע הברחות נוספות אשר מיועדות לפעילות טרור.  הברחות אלו לא יצאו לפועל נוכח מעצרו.

 

עוד עלה,  כי במהלך שנת 2014, תכנן חמיס לבצע פיגוע כנגד כוחות צה באיזור זיקים, תוך שביצע תצפיות ואף רכש אמל לטובת קידומו. 

בחקירה נחשף מידע רב אודות ציר ההברחות הימיות של חמא בין רצועת עזה ומצרים ואודות השימוש שנעשה בדייגים ובמבריחים לאורכו של הציר.

 

המידע שעלה בחקירה זו, כמו גם בחקירותיהם של פעילי טרור של חמא"ס שנעצרו באחרונה, חושף טפח נוסף מתוך המאמצים הרבים שחמא"ס משקיעה בהכנותיה לצורך קידום פעולות הטרור האלימות, הפעם תוך ניצול ההקלות שישראל מאפשרת לאוכלוסיית הדייגים בעזה.