נעצר אבראהים שאער, תושב רפיח, לוחם חמאס וחופר מנהרות

הותר לפרסום כי בפעולה משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעצר בתחילת חודש יולי אבראהים עאדל שחאדה שאער, יליד 1994, תושב רפיח, לוחם חמאס וחופר מנהרות. בחקירתו בשב"כ חשף מידע רב אודות פעילותה של חמאס ברפיח, ובפרט אודות תוכנית הפעולה של חמאס בחירום וכוונותיה להשתמש במנהרות לתקיפת ישראל


שאער מסר בחקירתו בשב"כ כי עסק בחודשים האחרונים בתחום המנהרות. במסגרת זו נחשף לחפירת מנהרת חמאס מאיזור רפיח לכיוון מעבר כרם שלום.

עוד בחקירתו מסר פירוט רב על המנהרות של חמאס באיזור רפיח, כולל מיקומם של מוקדי חפירה, פירי מנהרות, חופרים ותוואי המנהרות. כמו כן, מסר כי הכביש החדש אשר נסלל ע"י חמאס בסמוך לגבול הרצועה צפוי לשמש לטובת מימוש מתקפת פתע כנגד ישראל, זאת בסיוע כלי רכב אשר ידהרו לעבר הגבול.

 

במסגרת פעילותו בחמאס, שאער היה מעורב באופן אישי במגוון הכשרות בנושאי לחימה, פיקוד, שימוש באמל"ח מתקדם וחבלה. במהלך ימי הלחימה במבצע "צוק איתן" פעל במחלקת התמיכה והלוגיסטיקה של חמאס וסייע בהעברת ציוד צבאי ומטענים ללוחמים בשטח. כמו כן לקח שאער חלק פעיל בלחימה, זאת באמצעות הנחת מטענים נגד טנקים, וסיוע בתצפיות.

 

מעבר לסוגיות המרכזיות בהן עסק בשגרת פעילותו , שאער נחשף במהלך השנים האחרונות לפרטים רבים אודות פעילות גורמים בכירים בחמאס. בתוך כך, סיפר בחקירתו אודות הקשר שבין איראן לחמאס, במסגרתו מועברת לרצועה תמיכה צבאית לטובת חיזוק הארגון.

לדבריו, תמיכתם של האיראנים ממומשת באמצעות העברת כספים, אמצעי לחימה מתקדמים וציוד אלקטרוני, דוגמת מכשירים לשיבוש תדרים המשמשים לטובת הפלת מזל"טים ישראלים בשמי הרצועה. עוד ציין כי איראן הכשירה בעבר לוחמי חמאס רצועתיים בשימוש בגלשני רחיפה, זאת במטרה כי יחדרו מן האוויר לשטח ישראל.

 

עוד במהלך חקירתו פירט שאער אודות,  מבנה יחידת ה-"מובחרים" (נוחב'ה), יכולות חמאס בתחום הנ"ט, נ"מ ותצפיות (יכולת צילום לטווח של כ-3 ק"מ לשטחי ישראל) שינויים בתורת הלחימה של חמאס ובהרכב החוליות הצבאיות לאחר מבצע "צוק איתן".

 

שאער מסר כי לצורך פעילותה הצבאית חמאס משתמשת באמצעים ובחומרים המוכנסים לרצ"ע במסגרת מאמצי השיקום. בנוסף מסר כי לוחמי הארגון מסכנים אזרחים רבים, בכך שמאחסנים מטעני נפץ בבתי מגוריהם, זאת בהמשך להנחיית מפקדי חמאס אשר חוששים מהפצצת מחסני אמל"ח צבאיים. שאער ציין כי הוא עצמו אחסן בביתו מספר מטענים במשקל של כ-50 ק"ג אחד.

 

בתאריך 31/7/15 הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום חמור המייחס לשאער ביצוע עבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ניסיון רצח, מגע עם סוכן חוץ, אימונים צבאיים אסורים ועבירות שונות בנשק.