נעצר אזרח שוודי ממוצא לבנוני בחשד לקשר עם חיזבאללה

הותר לפרסום כי ב-21 ביולי 2015 נעצר לחקירה משותפת של שב"כ ויחידת להב 433 יאחב"ל במשטרת ישראל, אזרח שבדי במוצאו לבנוני, לאור חשדות ביטחוניים כנגדו. מדובר בחסן חליל חיזראן, יליד 1960 אשר נעצר בנתב"ג, בעת כניסתו לישראל, לאחר שעלה אודותיו מידע מקדים לפיו הוא חשוד בקשר לחזבאללה


בחקירתו בשב"כ הודה חיזראן בפרטים הבאים:

גיוסו לחזבאללה והסכמתו לשת"פ עימם:

בשנת 2009 נסע חיזראן עם אישתו וילדיו לביקור משפחתי בלבנון. במהלך ביקורו הוצע לו לפגוש בגורמי חזבאללה, וזה הביע הסכמה. בפגישותיו (החשאיות) עם נציגי חזבאללה נאמר לו במפורש, כי חזבאללה שואף לגייס פלסטינים המתגוררים באירופה ובעלי אזרחות זרה, על מנת שאלו יוכלו לנצל את הנגישות שלהם לישראל ולספק לחזבאללה מודיעין. 

בשנת 2011 ו-2013 הגיע לביקורים נוספים בלבנון, אשר נוצלו גם הן לטובת פגישות של הנדון עם נציגי חזבאללה.

משימות שקיבל במסגרת פעילותו עם חזבאללה:

הנדון נתבקש לגייס אזרחים ישראלים, בדגש על כאלה בעלי קשרים ליהודים, או בעלי נגישות לאנשי צבא, לאנשי מערכת הבטחון או לגורמים ממשלתיים.

בנוסף, התבקש לאסוף מידע על נקודות בישראל בהן יש ריכוזי צבא, אמל"ח, טנקים, בסיסים צבאיים.

הנדון תוחקר אודות ההתנהלות בשדה התעופה בנתב"ג וכלל תהליך הכניסה: אופן קבלת הנוסעים, סידורי אבטחה, ביקורת דרכונים וכו'. 

קבלת כספים:

עבור מפגשיו עם חזבאללה והסכמתו לשת"פ עימם, קיבל בשנת 2009 סכום של 2,300 דולר וכן סכום של 800 דולר אותו קיבל ב-2011.

 

מידע אודות אגודה המנוהלת ע"י פעילי חזבאללה במאלמו/שבדיה:

חיזראן  מסר מידע אודות אגודה הנקראית "הבית הלבנוני", אשר פועלת במאלמו, שבדיה.

חברי האגודה הם שיעים העוסקים בפעילות חברתית ותרבותית הנוגעת לשיעים, כן מציינים ימי איזכור של חזבאללה, צפיה בנאומי מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה ועוד.כתב אישום :

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר כנגד חיזראן הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי (מרכז) המייחס לו עבירות ביטחוניות כמפורט להלן:

1.      מסירת ידיעה- עבירה לפי סעיף 111 לחוק העונשין.

2.      מגע עם סוכן חוץ- עבירה לפי סעיף 114 לחוק העונשין.

3.      איסור פעולה ברכוש טרור- עבירה לפי סעיפים 9(א)(2) לחוק איסור מימון טרור.

 

לציין כי שלטונות שבדיה עודכנו בדבר מעצרו של חיזראן.

יודגש כי הפעלתו של חיזראן מוכיחה את האטרקטיביות שרואה חזבאללה בהפעלת אזרחים זרים, בעלי נגישות ללבנון ולישראל, וזאת מתוך הנחה שיכולים לפעול ולנוע בישראל בחופשיות.

כמו כן המשימות שקיבל מוכיחות את ההתעניינות החוזרת של חזבאללה באזרחים ישראלים היכולים לפעול ביתר חופשיות ומבלי לעורר חשד בתוך ישראל, בדגש על אלה שהינם בעלי נגישות למידע מסווג.

ההתעניינות של חזבאללה בתהליך הכניסה והבידוק בנתב"ג ממחישה את הרצון של חזבאללה לזהות את הפרצות בתהליך, אשר יאפשרו להכניס לישראל אנשים מטעמם באין מפריע ומבלי שיוחשדו.

העניין שמגלה חזבאללה בבסיסים צבאיים ובמטרות צבאיות מוכיח שוב, כי חזבאללה נערך למערכה הבאה עם ישראל ומסמן יעדים אלה, כמטרות "בבנק המטרות" שלו.

​