סיכול הברחת כספי טרור מרצ"ע לאיו"ש

הותרו לפרסום פרטים אודות מעצרם של 2 תושבי רצועת עזה אשר נעצרו בגין מערבות בהברחות כספים עבור חמאס באיו"ש.


בפעילות  משותפת של שירות הביטחון הכללי, היחידה המרכזית של משטרת ישראל במחוז דרום וצה"ל, נעצר במעבר תרקומיא במהלך חודש יוני 16' פאיז מצבאח מחמד עטאר, יליד 1951, תושב בית לאהיה ברצועת עזה, בעל היתר כניסה לישראל לצרכי מסחר, זאת לאחר שעלה כי משמש שליח כספי טרור עבור פעילי חמא"ס באיו"ש.

פאיז עטאר, אשר קיבל היתר כניסה לישראל לטובת מסחר, התבקש על ידי פעילי חמא"ס להבריח דרך המעברים השונים כספים עבור ארגון החמא"ס באיו"ש באמצעות הסלקת הכספים בנעליים שיועדו לכך. במסגרת זו, הבריח פאיז, במספר הזדמנויות, כספים עבור פעילי חמא"ס שונים באיו"ש, תוך שהנו מודע לכך שייעוד הכספים הנו ארגון החמא"ס. המדובר בעשרות אלפי אירו.

בחקירה בשב"כ עלה מידע אודות פעילות בני משפחתו של פאיז בחמא"ס, בדגש על פעילות בחמא"ס ומעורבותם בפעילות כנגד כוחות צה"ל ובחפירת מנהרות. במסגרת זו עלה כי בניו של פאיז עשו שימוש בביתו לצורך קיום פגישות של החמא"ס.

בחקירה נחשף מידע אודות פתחי מנהרות הממוקמים, בחלקם, מתחת למבנים אזרחיים, לרבות מגורי אזרחים תמימים ומסגדים וכן נקודות שיגור טילים הממוקמות בסמוך למבנים אזרחיים, באופן אשר יש בו כדי לסכן את האוכלוסיה האזרחית ברצועה.

 

==========================

 

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, היחידה המרכזית של משטרת ישראל במחוז דרום וצה"ל, נעצר במעבר ארז, במהלך חודש יוני, איתאללה עלי עבד אלכרים סרחאן, יליד 1979, תושב כפר ג'בליה, בעל היתר כניסה לישראל לצרכי מסחר, לאחר שנתפס כמי שניסה להבריח בנעליו 10,000 יורו עבור פעילי חמא"ס בגדה.

בחקירת סרחאן, שקיבל היתר כניסה לישראל עבור מסחר, רק כשבועיים לפני מעצרו, עלה כי כבר ביום כניסתו הראשון לישראל פנה אליו שוטר חמא"ס העובד בצד הרצועתי של מעבר ארז, ועניין אותו בביצוע הברחת כספים לאיו"ש.

לאחר שסרחאן הביע נכונות לבצע זאת, הפגיש אותו שוטר החמא"ס עם פעילי חמא"ס, ששילמו לו בעבור המשימה, סיפקו לו זוג נעליים שבהן הוסלקו הכספים והבטיחו לו תמיכה במידה ויתפס.

בנוסף לניסיון הברחת הכספים ביום מעצרו, עלה בחקירה כי יום קודם למעצרו, העביר סרחאן כספים פעם נוספת והסתירם עבור פעילי טרור באיו"ש.

מהחקירה עלה כי סרחאן היה מודע לכך שמדובר בכספי חמא"ס המיועדים לפעילות ארגון הטרור באיו"ש.

במסגרת חקירתו של סרחאן התברר כי הוא עובד מזה מספר חודשים כנהג משאית בחברה המפנה חול מאתרי חפירת מנהרות של ארגון הטרור של החמא"ס ושל ארגון הג'האד האסלאמי הפלסטיני.

מתוקף עבודתו, נחשף סרחאן לאתרי חפירת מנהרות רבים של החמא"ס ושל הגא"פ. סרחאן מסר מידע רב אודות פתחי המנהרות אליהן נחשף ובכלל זה - ארגון הטרור האחראי על חפירת המנהרה, מיקום מדויק בו מתבצעת חפירת המנהרה ומצב חפירת המנהרה.

מעבר למידע הרב שהתקבל במהלך חקירה זו, החקירה ממחישה, מעל לכל, את האופן שבו ארגון הטרור של החמא"ס מנצל באופן ציני את נכונותה של מדינת ישראל להקל על האוכלוסייה האזרחית ברצ"ע ע"י מתן היתרי כניסה לישראל לטובת מסחר ומשתמש בבעלי היתרים אלו לקידום מטרות הטרור של הארגון ומביא במו ידיו לפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועה.

מדינת ישראל מאפשרת, מדי חודש בחודשו, כניסה של אלפים מתושבי רצועת עזה למדינת ישראל לצרכים הומניטריים, רפואיים ואחרים. לא אחת, גורמי הטרור מנצלים היתרים אלו למטרות לא חוקיות ובהן העברת כספי טרור.

מדובר באירוע חמור הממחיש את הניצול של נכונות ישראל להענות לצרכים ההומניטאריים של האוכלוסיה ברצועת עזה, ומדינת ישראל תפעל לסיכול פעילות זו ולמיצוי הדין עם המעורבים.